Everton er meget langt fra fordums styrke, hvor de lige nu ligger under nedrykningsstregen i Premier League med overhængende fare for at rykke ud af ligaen.
Frank Lampard, der i knap et år har stået i spidsen for Everton, har ikke vundet en kamp siden oktober, og nu peger alle pile i retning af en fyring. Flere engelske medier venter blot på en officiel udmelding fra klubben.
Selvom Everton endnu ikke officielt har gjort det forbi med 44-årige Frank Lampard, så forlyder det, at man på ledelsesgangene allerede har fundet listen med mulige afløsere frem.
Flere engelske medier citerer transferjournalisten Alan Nixon for at bringe Thomas Frank frem som en af de varmeste kandidater. Everton vil angiveligt købe Brentford-cheftræneren nu.
Thomas Frank forlængede for nyligt sin kontrakt med Brentford, hvor han angiveligt fik forhøjet sin frikøbsklausul. Derfor kan det blive en dyr omgang for Everton, hvis de skal indløse den.
Den tidligere Brøndby-cheftræner har stået i spidsen for Brentford siden 2018, og i den periode har han leveret mirakler med Londonklubben. Ikke mindst oprykningen til Premier League og overlevelsen i sidste sæson står som to store milepæle.
I denne sæson fortsætter danskerklubben med at imponere, da man lige nu indtager ottendepladsen i Premier League. 49-årige Thomas Frank har en kontrakt med Brentford frem til 2027.
Danskeren er tidligere blevet sat i forbindelse med ledige sæder i Premier League. Da Brighton og Wolverhampton ledte efter nye cheftrænere tidligere på sæsonen, så blev Thomas Frank også nævnt.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud