Medie: Kriseklub vil købe Thomas Frank nu

Krisen kradser i Everton, der inden længe ventes at skulle på trænerjagt, da Frank Lampard af flere engelske medier meldes færdig. Trænerjagten i Everton starter angiveligt i Brentford.



Everton er meget langt fra fordums styrke, hvor de lige nu ligger under nedrykningsstregen i Premier League med overhængende fare for at rykke ud af ligaen.

Frank Lampard, der i knap et år har stået i spidsen for Everton, har ikke vundet en kamp siden oktober, og nu peger alle pile i retning af en fyring. Flere engelske medier venter blot på en officiel udmelding fra klubben.

Selvom Everton endnu ikke officielt har gjort det forbi med 44-årige Frank Lampard, så forlyder det, at man på ledelsesgangene allerede har fundet listen med mulige afløsere frem.

Flere engelske medier citerer transferjournalisten Alan Nixon for at bringe Thomas Frank frem som en af de varmeste kandidater. Everton vil angiveligt købe Brentford-cheftræneren nu.

Thomas Frank forlængede for nyligt sin kontrakt med Brentford, hvor han angiveligt fik forhøjet sin frikøbsklausul. Derfor kan det blive en dyr omgang for Everton, hvis de skal indløse den.

Den tidligere Brøndby-cheftræner har stået i spidsen for Brentford siden 2018, og i den periode har han leveret mirakler med Londonklubben. Ikke mindst oprykningen til Premier League og overlevelsen i sidste sæson står som to store milepæle.

I denne sæson fortsætter danskerklubben med at imponere, da man lige nu indtager ottendepladsen i Premier League. 49-årige Thomas Frank har en kontrakt med Brentford frem til 2027.

Danskeren er tidligere blevet sat i forbindelse med ledige sæder i Premier League. Da Brighton og Wolverhampton ledte efter nye cheftrænere tidligere på sæsonen, så blev Thomas Frank også nævnt.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nedtur for Højlund og Napoli

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kan koste Brøndby flere millioner

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Manchester United sætter Chelsea på plads

Steve Cooper storroser stjerne

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Fik blackout på Brøndby Stadion

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Nu klager FC Barcelona igen

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Ivan Toney klar på choktransfer

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

‘Det drømmer alle om’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?