Medie: Kriseklub vil købe Thomas Frank nu

Krisen kradser i Everton, der inden længe ventes at skulle på trænerjagt, da Frank Lampard af flere engelske medier meldes færdig. Trænerjagten i Everton starter angiveligt i Brentford.



Everton er meget langt fra fordums styrke, hvor de lige nu ligger under nedrykningsstregen i Premier League med overhængende fare for at rykke ud af ligaen.

Frank Lampard, der i knap et år har stået i spidsen for Everton, har ikke vundet en kamp siden oktober, og nu peger alle pile i retning af en fyring. Flere engelske medier venter blot på en officiel udmelding fra klubben.

Selvom Everton endnu ikke officielt har gjort det forbi med 44-årige Frank Lampard, så forlyder det, at man på ledelsesgangene allerede har fundet listen med mulige afløsere frem.

Flere engelske medier citerer transferjournalisten Alan Nixon for at bringe Thomas Frank frem som en af de varmeste kandidater. Everton vil angiveligt købe Brentford-cheftræneren nu.

Thomas Frank forlængede for nyligt sin kontrakt med Brentford, hvor han angiveligt fik forhøjet sin frikøbsklausul. Derfor kan det blive en dyr omgang for Everton, hvis de skal indløse den.

Den tidligere Brøndby-cheftræner har stået i spidsen for Brentford siden 2018, og i den periode har han leveret mirakler med Londonklubben. Ikke mindst oprykningen til Premier League og overlevelsen i sidste sæson står som to store milepæle.

I denne sæson fortsætter danskerklubben med at imponere, da man lige nu indtager ottendepladsen i Premier League. 49-årige Thomas Frank har en kontrakt med Brentford frem til 2027.

Danskeren er tidligere blevet sat i forbindelse med ledige sæder i Premier League. Da Brighton og Wolverhampton ledte efter nye cheftrænere tidligere på sæsonen, så blev Thomas Frank også nævnt.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Atletico Madrid interesseret i dansker

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Barcelona – Real Madrid

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’