Medie: Kriseklub vil købe Thomas Frank nu

Krisen kradser i Everton, der inden længe ventes at skulle på trænerjagt, da Frank Lampard af flere engelske medier meldes færdig. Trænerjagten i Everton starter angiveligt i Brentford.



Everton er meget langt fra fordums styrke, hvor de lige nu ligger under nedrykningsstregen i Premier League med overhængende fare for at rykke ud af ligaen.

Frank Lampard, der i knap et år har stået i spidsen for Everton, har ikke vundet en kamp siden oktober, og nu peger alle pile i retning af en fyring. Flere engelske medier venter blot på en officiel udmelding fra klubben.

Selvom Everton endnu ikke officielt har gjort det forbi med 44-årige Frank Lampard, så forlyder det, at man på ledelsesgangene allerede har fundet listen med mulige afløsere frem.

Flere engelske medier citerer transferjournalisten Alan Nixon for at bringe Thomas Frank frem som en af de varmeste kandidater. Everton vil angiveligt købe Brentford-cheftræneren nu.

Thomas Frank forlængede for nyligt sin kontrakt med Brentford, hvor han angiveligt fik forhøjet sin frikøbsklausul. Derfor kan det blive en dyr omgang for Everton, hvis de skal indløse den.

Den tidligere Brøndby-cheftræner har stået i spidsen for Brentford siden 2018, og i den periode har han leveret mirakler med Londonklubben. Ikke mindst oprykningen til Premier League og overlevelsen i sidste sæson står som to store milepæle.

I denne sæson fortsætter danskerklubben med at imponere, da man lige nu indtager ottendepladsen i Premier League. 49-årige Thomas Frank har en kontrakt med Brentford frem til 2027.

Danskeren er tidligere blevet sat i forbindelse med ledige sæder i Premier League. Da Brighton og Wolverhampton ledte efter nye cheftrænere tidligere på sæsonen, så blev Thomas Frank også nævnt.





Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC Midtjylland kan score gode penge

FC København – Brøndby IF

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Andreas Christensen i chokskifte?

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Sønderjyske – FC Midtjylland

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for AaB

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

– Korthuset er væltet

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Brøndby-spiller afviser

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

FC Nordsjælland – FC Fredericia

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Viborg FF – Vejle Boldklub

I svime over German Onugkha

– Den her sidder dybt i sjælen

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

FC København og Brøndby IF brager sammen

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’