Her er Christian Eriksens plads i PL-lønhierarkiet

Christian Eriksen kommer til at tjene kassen i Manchester United, men danskeren kommer stadig til at ligge et godt stykke fra Premier Leagues lønførende stjerner.



Christian Eriksen har kurs mod Manchester United, og med skiftet til Old Trafford er der også lagt op til en stor lønstigning for landsholdets store stjerne. 

Manchester United har, ifølge Daily Mirror, tilbudt Christian Eriksen en løn på 1,3 millioner kroner. Ifølge The Telegraph havde Eriksen håbet på en ugeløn på lidt over 1,7 millioner kroner. Derudover skulle Eriksen også have bedt om en såkaldt sign-on-bonus på 87 millioner kroner.

Tipsbladet talte mandag med Morten Bruun, som netop pegede på, at Christian Eriksens status som transferfri er en stor fordel for danskeren.

– Det er vigtigt at forstå, at Christian Eriksen er transferfri. Jeg er ikke sikker på, at Manchester United ville betale 50 eller 60 millioner pund for Eriksen, som var det beløb, Tottenham på et tidspunkt håbede at indkassere. Så det er en meget afgørende detalje. Den økonomiske risiko for Manchester United er ikke stor. Det er en billig spiller, de får, i forhold til hvis de skulle hente en spiller fra Marseille eller Lyon, som de skulle betale 30-35 millioner euro for, lød det her fra TV2-kommentatoren. 

Under alle omstændigheder står Christian Eriksen med al sandsynlighed til at blive Danmarks bedst betalte fodboldspiller igen. Sidste sommer bragte Ekstra Bladet en liste over landsholdsspillernes lønninger, og her fremgik det, at Kasper Schmeichel tjener omtrent 920.000 kroner ugentligt i Leicester, mens Simon Kjær siges at tjene lige over en million kroner om ugen. Kjær forlængede dog sin kontrakt med AC Milan i oktober, hvor lønnen kan have ændret sig. 

Men hvor ligger Christian Eriksen lønmæssigt i forhold til de helt tunge drenge i Premier League? 

Mediet Talksport bragte i maj en liste over Premier Leagues bedst betalte stjerner, hvor det er Cristiano Ronaldo, der fører an med en ugeløn på over 4,4 millioner kroner. 

Manchester City-stjernen Kevin De Bruyne ligger på andenpladsen med en ugeløn på lidt under 3,5 millioner kroner. Herefter følger David de Gea og Erling Haaland, der begge ligger på lidt over 3,2 millioner kroner ugentligt. 

På femtepladsen finder man Jadon Sancho, der ligger på lidt over tre millioner kroner ugentligt. Den femteplads skal Sancho dog nu dele med Mohamed Salah, efter at Liverpool-stjernen i fredags forlængede sin kontrakt. Ifølge flere medier ligger Salahs nye grundløn også på det, som Sancho tjener. Diverse bonusser gør dog, at Salahs ugeløn angiveligt kan nå op over 3,4 millioner kroner. 

I Manchester United kommer Christian Eriksen tilsyneladende til at ligge på samme niveau som venstrebacken Luke Shaw. Tidligere på året skrev The Guardian i hvert fald, at Shaw tjener de omtrent 1,3 millioner kroner om ugen, som Manchester United siges at have tilbudt Christian Eriksen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: FCK bekræfter kæmpehandel



" Det mener Tipsbladet

Uambitiøst? I lever i drømmeland, kære AGF’ere!


Jong Oranje kan slukke håbet for Esperanças

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

– Været irriteret på Steinlein mange gange

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Fem bud på Viborgs nye træner

Danskere imponerer stort: ‘En af ligaens profiler’

Afslører: Tilbud afvist


MEDIE

Chok: FC Barcelona vil have Superliga-profil


Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads

FCK-gyser – ankesag trækker ud

10 Superliga-spillere, der skal på klubjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Transfers på vej? Sådan ser Poulsen AGF-jobbet

Lebogang Phiri vender hjem?

FC København får dispensation

CV afviser førstevalgs-snak: ‘Den stærkeste’


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’

Liverpool køber kæmpestjerne

Nyt bud på Victor Froholdt

Var i dialog med FCK – derfor går han andre veje

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg



‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet

Afsløring: FCK forlænger med toptalentet Németh

Superliga-kamp rykkes

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Afsløring: Jakob Poulsen er ny cheftræner i AGF

‘Tøffe’ roser AGF’s trænervalg

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Kasper Høghs værdi er eksploderet

Genistreg af PC? Jagter dansk profil



Fyret i sommerferien: – Haft snak i telefonen

AGF-træner jubler: Et af de største jobs i Danmark

Jakob Poulsen solgt: ‘Det var ikke vores plan’

Afsløring: Grønt lys til Grønbæks Genoa-skifte

Afsløring: FCK’s Mukairu-salg hænger i tynd tråd

Spår Poulsen store udfordringer: ‘Vanskeligt sted’

Her er Jens Hammer Sørensens nye job

Inter vil have ny angriber – som ikke er Højlund

Afsløring: Lyngby Boldklub henter Oskar Snorre

Officielt: AGF præsenterer Jakob Poulsen

PSG flopper fælt

Færdig i Superligaen?



Engelsk-brasiliansk målfest i Philly

Afsløring: Brøndby tilbyder Nartey ny kontrakt

Monstersalg i Superligaen? ‘Han er pengene værd’