Pierre-Emile Højbjerg skal lørdag i aktion for Tottenham i derbyet mod Arsenal, og i optakten til dette opgør har TV 3 Sport interviewet den danske landsholdsstjerne om de forskellige trænere, han har haft i sin karriere.
Det er således en rimelig imponerende liste, der består af José Mourinho, Pep Guardiola, Antonio Conte, Jupp Heynckes, Thomas Frank, Kasper Hjulmand, Åge Hareide og Morten Olsen.
I interviewet blev Højbjerg indledningsvist bedt om at udpege den træner, der har udviklet ham mest som menneske.
– Det er faktisk et rigtig godt spørgsmål. Jeg synes, at Morten [Olsen, red.] var vigtig, i forhold til at kaste mig lidt ude i det kolde vand. Men han gav mig også plads til at lære, lød svaret her fra Pierre-Emile Højbjerg.
Den 27-årige midtbanespiller blev herefter spurgt, hvem der spillemæssigt har hjulpet ham mest.
– Der synes jeg, at jeg har lært meget af Conte og Guardiola på det taktiske, lød svaret fra Højbjerg.
Højbjerg blev herefter spurgt, hvem han har fået den største skideballe af.
– Det er måske Thomas Frank. Jeg tror bare, at Thomas godt kunne lide at tage lidt fat i mig. Det kan I spørge ham om, når I ser ham. På den gode måde jo. Jeg tror, at han tog lidt fat i mig et par gange, lød svaret fra Pierre-Emile Højbjerg.
Tottenham-stjernen pegede igen på sin tidligere træner fra Brøndby, da han blev bedt om at udpege den træner, som han selv har givet flest 'grå hår' i løbet af karrieren.
– Igen Thomas. Men det var, som jeg siger, i de unge år, ikke? Hvor man jo danner sig selv som spiller. Så skulle man holdes lidt i kort snor.
Pierre-Emile Højbjerg udpegede afslutningsvist Antonio Conte, José Mourinho og Jupp Heynckes som de hårdeste trænere, han har spillet under.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Patrick Dorgu er med