Højbjerg udpeger: Den træner har udviklet mig mest

Pierre-Emile Højbjerg har udpeget den træner, der har udviklet ham mest som menneske.



Pierre-Emile Højbjerg skal lørdag i aktion for Tottenham i derbyet mod Arsenal, og i optakten til dette opgør har TV 3 Sport interviewet den danske landsholdsstjerne om de forskellige trænere, han har haft i sin karriere. 

Det er således en rimelig imponerende liste, der består af José Mourinho, Pep Guardiola, Antonio Conte, Jupp Heynckes, Thomas Frank, Kasper Hjulmand, Åge Hareide og Morten Olsen.

I interviewet blev Højbjerg indledningsvist bedt om at udpege den træner, der har udviklet ham mest som menneske. 

– Det er faktisk et rigtig godt spørgsmål. Jeg synes, at Morten [Olsen, red.] var vigtig, i forhold til at kaste mig lidt ude i det kolde vand. Men han gav mig også plads til at lære, lød svaret her fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Den 27-årige midtbanespiller blev herefter spurgt, hvem der spillemæssigt har hjulpet ham mest.

– Der synes jeg, at jeg har lært meget af Conte og Guardiola på det taktiske, lød svaret fra Højbjerg. 

Højbjerg blev herefter spurgt, hvem han har fået den største skideballe af.

– Det er måske Thomas Frank. Jeg tror bare, at Thomas godt kunne lide at tage lidt fat i mig. Det kan I spørge ham om, når I ser ham. På den gode måde jo. Jeg tror, at han tog lidt fat i mig et par gange, lød svaret fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Tottenham-stjernen pegede igen på sin tidligere træner fra Brøndby, da han blev bedt om at udpege den træner, som han selv har givet flest 'grå hår' i løbet af karrieren.

– Igen Thomas. Men det var, som jeg siger, i de unge år, ikke? Hvor man jo danner sig selv som spiller. Så skulle man holdes lidt i kort snor. 

Pierre-Emile Højbjerg udpegede afslutningsvist Antonio Conte, José Mourinho og Jupp Heynckes som de hårdeste trænere, han har spillet under. 





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Flere Superliga-kamp rykkes

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Heroisk målmand sikrer point til Curacao