Tottenham har i denne sæson haft tre forskellige på manager-posten. Først var det Antonio Conte, som blev fyret. Herefter var det hans assistent Cristian Stellini, der tog over. Det gik slet ikke, og han blev erstattet af den tidligere Tottenham-spiller Ryan Mason.
Det er dog kun i en midlertidig rolle, og 'Spurs' er stadig på jagt efter en permanent manager. Her peger det mere og mere på, at det bliver Celtics Ange Postecoglou, skriver Sky Sports.
Det ser ud til, at han er det foretrukne valg nu, da det ikke lykkedes at få Feyenoords mestertræner Arne Slot til klubben, da han i stedet valgte at blive i Rotterdam-klubben.
Med Ange Postecoglou er der udsigt til at få en herre ind, som er vant til at vinde. Allerede nu er både mesterskabet og liga-cuppen sikret i denne sæson, og på lørdag skal de møde Inverness Caledonian Thistle i den skotske pokalfinale.
Derudover kan han se tilbage på 112 kampe som Celtic-manager, hvor han har vundet 82 af dem.
Udover Postecoglou er kandidaterne ifølge det førnævnte medier folk som Brightons Roberto De Zerbi og Fulhams Marco Silva.
Den danske landsholdslegende Brian Laudrup med en fortid hos Celtic-rivalerne fra Rangers udpeger desuden i sin klumme på Daily Mail, at den australske manager skal tage imod tilbuddet fra Tottenham.
– Jeg vil mene, at det er et glimrende tidspunkt at tage Tottenham-jobbet. Med tanke på alle deres problemer på det seneste, så vil en træner med en tydelig plan have muligheden for at tage dertil, gøre en forskel og blive set som en redningsmand, fortæller Laudrup.
I Celtic har man også den unge dansker Matt O'Riley på holdet, som har spillet en stor rolle i deres successæson. Det er han senest blevet hyldet for og kåret som årets unge spiller i storklubben. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Zanka ville spille gratis for FC København
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT