Morten Hjulmand skal snart sige farvel træneren, der hentede ham til Sporting CP forrige sommer.
Succestræneren Ruben Amorim er nemlig blevet ansat som ny Manchester United-cheftræner, hvor portugiseren blandt andet skal være chef for Rasmus Højlund.
Og det er noget, som den danske landsholdsangriber i den grad ser frem til.
– Jeg glæder mig rigtigt meget. Gode idéer. Jeg har set, hvordan de spiller. Jeg har snakket med Morten (Hjulmand, red.) om det, og han er også meget tilfreds med træneren, så jeg glæder mig vanvittigt meget til, at han sætter sine ben her, siger Rasmus Højlund i et interview med Viaplay.
Manchester United-angriberen kan ikke huske præcist, hvornår han første gang hørte om Ruben Amorim.
– Det ved jeg ikke helt. Vi snakker jo bare generelt i klubben, eller når vi er med landsholdet, om hvordan det går. Der snakkede han (Morten Hjulmand, red.) bare om, at det er fede idéer og en lidt anderledes approach, end han måske lige er vant til, siger Rasmus Højlund.
Ruben Amorim har skabt sig et omdømme som en af Europas dygtigste unge trænere, og Rasmus Højlund glæder sig til at lære mere om Amorims spillestil.
– Ud fra det, jeg har set indtil videre, så er det jo en trebackkæde, og det er måske lidt anderledes end det, jeg har været vant til tidligere. Så det bliver spændende at se, hvordan han vil implementere sine idéer, og jeg glæder mig utroligt meget til at arbejde med en ung og ambitiøs manager, siger Rasmus Højlund.
Ruben Amorim er blot 39 år, hvilket er en relativt ung alder for en toptræner, men for Rasmus Højlund er det ikke noget, der giver anledning til bekymring.
– Jeg tænker, at det kun er godt. Han har en forståelse for, hvordan den nye, moderne fodbold er. Jeg ser det ikke nødvendigvis som en skidt ting, at han er ung. Tværtimod kan det måske endda give noget ekstra, lyder det fra Rasmus Højlund.
Ruben Amorim tiltræder i Manchester United på mandag og står til at få sin debut for den engelske storklub i udekampen mod Ipswich den 24. november.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Klar besked om AGF