Højlund har talt med Hjulmand om ny United-boss

Rasmus Højlund glæder sig til at arbejde under Ruben Amorim, der på mandag tiltræder som ny cheftræner i Manchester United.



Morten Hjulmand skal snart sige farvel træneren, der hentede ham til Sporting CP forrige sommer. 

Succestræneren Ruben Amorim er nemlig blevet ansat som ny Manchester United-cheftræner, hvor portugiseren blandt andet skal være chef for Rasmus Højlund. 

Og det er noget, som den danske landsholdsangriber i den grad ser frem til. 

–  Jeg glæder mig rigtigt meget. Gode idéer. Jeg har set, hvordan de spiller. Jeg har snakket med Morten (Hjulmand, red.) om det, og han er også meget tilfreds med træneren, så jeg glæder mig vanvittigt meget til, at han sætter sine ben her, siger Rasmus Højlund i et interview med Viaplay. 

Manchester United-angriberen kan ikke huske præcist, hvornår han første gang hørte om Ruben Amorim. 

– Det ved jeg ikke helt. Vi snakker jo bare generelt i klubben, eller når vi er med landsholdet, om hvordan det går. Der snakkede han (Morten Hjulmand, red.) bare om, at det er fede idéer og en lidt anderledes approach, end han måske lige er vant til, siger Rasmus Højlund. 

Ruben Amorim har skabt sig et omdømme som en af Europas dygtigste unge trænere, og Rasmus Højlund glæder sig til at lære mere om Amorims spillestil. 

– Ud fra det, jeg har set indtil videre, så er det jo en trebackkæde, og det er måske lidt anderledes end det, jeg har været vant til tidligere. Så det bliver spændende at se, hvordan han vil implementere sine idéer, og jeg glæder mig utroligt meget til at arbejde med en ung og ambitiøs manager, siger Rasmus Højlund. 

Ruben Amorim er blot 39 år, hvilket er en relativt ung alder for en toptræner, men for Rasmus Højlund er det ikke noget, der giver anledning til bekymring. 

– Jeg tænker, at det kun er godt. Han har en forståelse for, hvordan den nye, moderne fodbold er. Jeg ser det ikke nødvendigvis som en skidt ting, at han er ung. Tværtimod kan det måske endda give noget ekstra, lyder det fra Rasmus Højlund. 

Ruben Amorim tiltræder i Manchester United på mandag og står til at få sin debut for den engelske storklub i udekampen mod Ipswich den 24. november. 







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Argentina – Egypten

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enig med FC Midtjylland-angriber

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

David Nielsen er stensikker

Don Ø: Mange rystede på hovedet