Højlund har talt med Hjulmand om ny United-boss

Rasmus Højlund glæder sig til at arbejde under Ruben Amorim, der på mandag tiltræder som ny cheftræner i Manchester United.



Morten Hjulmand skal snart sige farvel træneren, der hentede ham til Sporting CP forrige sommer. 

Succestræneren Ruben Amorim er nemlig blevet ansat som ny Manchester United-cheftræner, hvor portugiseren blandt andet skal være chef for Rasmus Højlund. 

Og det er noget, som den danske landsholdsangriber i den grad ser frem til. 

–  Jeg glæder mig rigtigt meget. Gode idéer. Jeg har set, hvordan de spiller. Jeg har snakket med Morten (Hjulmand, red.) om det, og han er også meget tilfreds med træneren, så jeg glæder mig vanvittigt meget til, at han sætter sine ben her, siger Rasmus Højlund i et interview med Viaplay. 

Manchester United-angriberen kan ikke huske præcist, hvornår han første gang hørte om Ruben Amorim. 

– Det ved jeg ikke helt. Vi snakker jo bare generelt i klubben, eller når vi er med landsholdet, om hvordan det går. Der snakkede han (Morten Hjulmand, red.) bare om, at det er fede idéer og en lidt anderledes approach, end han måske lige er vant til, siger Rasmus Højlund. 

Ruben Amorim har skabt sig et omdømme som en af Europas dygtigste unge trænere, og Rasmus Højlund glæder sig til at lære mere om Amorims spillestil. 

– Ud fra det, jeg har set indtil videre, så er det jo en trebackkæde, og det er måske lidt anderledes end det, jeg har været vant til tidligere. Så det bliver spændende at se, hvordan han vil implementere sine idéer, og jeg glæder mig utroligt meget til at arbejde med en ung og ambitiøs manager, siger Rasmus Højlund. 

Ruben Amorim er blot 39 år, hvilket er en relativt ung alder for en toptræner, men for Rasmus Højlund er det ikke noget, der giver anledning til bekymring. 

– Jeg tænker, at det kun er godt. Han har en forståelse for, hvordan den nye, moderne fodbold er. Jeg ser det ikke nødvendigvis som en skidt ting, at han er ung. Tværtimod kan det måske endda give noget ekstra, lyder det fra Rasmus Højlund. 

Ruben Amorim tiltræder i Manchester United på mandag og står til at få sin debut for den engelske storklub i udekampen mod Ipswich den 24. november. 





LIVE: Michael Laudrup udpeger favoritten




LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

LIVE: Michael Laudrup udpeger favoritten

De er færdige i 1. division

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Arne Slot fyret af Liverpool



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Mæhle kan hentes for spotpris

Kan sikre millioner til AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Forlader AGF – her er hans nye klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM