Morten Hjulmand skal snart sige farvel træneren, der hentede ham til Sporting CP forrige sommer.
Succestræneren Ruben Amorim er nemlig blevet ansat som ny Manchester United-cheftræner, hvor portugiseren blandt andet skal være chef for Rasmus Højlund.
Og det er noget, som den danske landsholdsangriber i den grad ser frem til.
– Jeg glæder mig rigtigt meget. Gode idéer. Jeg har set, hvordan de spiller. Jeg har snakket med Morten (Hjulmand, red.) om det, og han er også meget tilfreds med træneren, så jeg glæder mig vanvittigt meget til, at han sætter sine ben her, siger Rasmus Højlund i et interview med Viaplay.
Manchester United-angriberen kan ikke huske præcist, hvornår han første gang hørte om Ruben Amorim.
– Det ved jeg ikke helt. Vi snakker jo bare generelt i klubben, eller når vi er med landsholdet, om hvordan det går. Der snakkede han (Morten Hjulmand, red.) bare om, at det er fede idéer og en lidt anderledes approach, end han måske lige er vant til, siger Rasmus Højlund.
Ruben Amorim har skabt sig et omdømme som en af Europas dygtigste unge trænere, og Rasmus Højlund glæder sig til at lære mere om Amorims spillestil.
– Ud fra det, jeg har set indtil videre, så er det jo en trebackkæde, og det er måske lidt anderledes end det, jeg har været vant til tidligere. Så det bliver spændende at se, hvordan han vil implementere sine idéer, og jeg glæder mig utroligt meget til at arbejde med en ung og ambitiøs manager, siger Rasmus Højlund.
Ruben Amorim er blot 39 år, hvilket er en relativt ung alder for en toptræner, men for Rasmus Højlund er det ikke noget, der giver anledning til bekymring.
– Jeg tænker, at det kun er godt. Han har en forståelse for, hvordan den nye, moderne fodbold er. Jeg ser det ikke nødvendigvis som en skidt ting, at han er ung. Tværtimod kan det måske endda give noget ekstra, lyder det fra Rasmus Højlund.
Ruben Amorim tiltræder i Manchester United på mandag og står til at få sin debut for den engelske storklub i udekampen mod Ipswich den 24. november.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
MEDIE