Morten Hjulmand skal snart sige farvel træneren, der hentede ham til Sporting CP forrige sommer.
Succestræneren Ruben Amorim er nemlig blevet ansat som ny Manchester United-cheftræner, hvor portugiseren blandt andet skal være chef for Rasmus Højlund.
Og det er noget, som den danske landsholdsangriber i den grad ser frem til.
– Jeg glæder mig rigtigt meget. Gode idéer. Jeg har set, hvordan de spiller. Jeg har snakket med Morten (Hjulmand, red.) om det, og han er også meget tilfreds med træneren, så jeg glæder mig vanvittigt meget til, at han sætter sine ben her, siger Rasmus Højlund i et interview med Viaplay.
Manchester United-angriberen kan ikke huske præcist, hvornår han første gang hørte om Ruben Amorim.
– Det ved jeg ikke helt. Vi snakker jo bare generelt i klubben, eller når vi er med landsholdet, om hvordan det går. Der snakkede han (Morten Hjulmand, red.) bare om, at det er fede idéer og en lidt anderledes approach, end han måske lige er vant til, siger Rasmus Højlund.
Ruben Amorim har skabt sig et omdømme som en af Europas dygtigste unge trænere, og Rasmus Højlund glæder sig til at lære mere om Amorims spillestil.
– Ud fra det, jeg har set indtil videre, så er det jo en trebackkæde, og det er måske lidt anderledes end det, jeg har været vant til tidligere. Så det bliver spændende at se, hvordan han vil implementere sine idéer, og jeg glæder mig utroligt meget til at arbejde med en ung og ambitiøs manager, siger Rasmus Højlund.
Ruben Amorim er blot 39 år, hvilket er en relativt ung alder for en toptræner, men for Rasmus Højlund er det ikke noget, der giver anledning til bekymring.
– Jeg tænker, at det kun er godt. Han har en forståelse for, hvordan den nye, moderne fodbold er. Jeg ser det ikke nødvendigvis som en skidt ting, at han er ung. Tværtimod kan det måske endda give noget ekstra, lyder det fra Rasmus Højlund.
Ruben Amorim tiltræder i Manchester United på mandag og står til at få sin debut for den engelske storklub i udekampen mod Ipswich den 24. november.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
TIPSBLADETS DOM