Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og den første tid har været nem for ham. Det har dog været en kende specielt for ham den første gang, at han mødte de nye holdkammerater, hvor der er store stjerner i mellem.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.
– Det er en lille smule surrealistisk, men man vænner sig til, at det bare er mennesker, så det går ret hurtigt. Det er lidt det samme, som man prøvede med landsholdet, fordi der finder man jo også ud af, at det bare er kammerater og mennesker, fortæller den nye United-angriber.
Når det kommer til pladsen i omklædningsrummet, så er det ikke helt på plads for ham endnu.
– Jo, jeg synes, at jeg sidder fint. Jeg synes, at de har snakket om, at de vil ændre lidt. Det kommer lidt an på ind- og udgange i forhold til det sidste af transfervinduet, om der kommer noget, siger han og fortsætter:
Lige nu sidder jeg fint. Altså, jeg er egentlig ret ligeglad. I princippet kunne de smide mig over i hjørnet, lyder det med et smil fra Rasmus Højlund.
Han peger desuden på, at der er et stort hold bag holdet, som sørger for at hverdagen hænger sammen for spillerne, og at der er en klar forskel på, hvordan det er at være i Atalanta og i Manchester United.
– I Italien er det lidt mere koldt og kynisk. Det giver hår på brystet selvfølgelig. Men jeg er her nu, og det er her mit fokus er, men det var en god læring, der hvor jeg kom fra i hvert fald, forklarer landsholdsbomberen.
Selv har han også peget på, at landsholdskammeraten Christian Eriksen, der også er i United, spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet. Så meget at Eriksen nu går under navnet 'Agent-Christian'. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Denne FCK-kamp er historisk’
NYHEDER
Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken
TOPNYHED
Stort medie præsenterer Thomas Frank
NYHEDER
Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: 2. divisionsklub afviser bud fra Lecce
Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer
LIVE
TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’
FANKLUBBEN
De betaler prisen for dårlige transfervinduer
Rekordkøb fra FCK: ‘Billigt!’
NYHEDER
– Bliver Tullberg fyret, hvis FCM taber den kamp?
MEDIE
‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark
TOPNYHED
I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre
TOPNYHED
– Brøndby kunne godt bruge FCM’s reserver
I chok over Mike Tullberg-udtalelse
MEDIE
Her er German Onugkhas nye klub
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
MEDIER
Skriver under i dag – dansker tager til Tyskland
FCK er rejst uden syg Bo Svensson
TRANSFER
På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge
Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?
Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger
Her kan du se Atletico Madrid mod Malaga
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 4. runde
EKSKLUSIVT
Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil
AVIS
Derfor kollapsede Jamal Musiala igen
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Han er en gamechanger’
INTERVIEW
Fremlægger transferplanen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Hvad er det, han taler om?
NYHEDER