Højlund: Mere koldt og kynisk i Italien end United

Det har været let for Rasmus Højlund, selvom det var surrealistisk i begyndelsen at træde ind i Manchester United-holdet.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og den første tid har været nem for ham. Det har dog været en kende specielt for ham den første gang, at han mødte de nye holdkammerater, hvor der er store stjerner i mellem.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

– Det er en lille smule surrealistisk, men man vænner sig til, at det bare er mennesker, så det går ret hurtigt. Det er lidt det samme, som man prøvede med landsholdet, fordi der finder man jo også ud af, at det bare er kammerater og mennesker, fortæller den nye United-angriber.

Når det kommer til pladsen i omklædningsrummet, så er det ikke helt på plads for ham endnu.

– Jo, jeg synes, at jeg sidder fint. Jeg synes, at de har snakket om, at de vil ændre lidt. Det kommer lidt an på ind- og udgange i forhold til det sidste af transfervinduet, om der kommer noget, siger han og fortsætter:

Lige nu sidder jeg fint. Altså, jeg er egentlig ret ligeglad. I princippet kunne de smide mig over i hjørnet, lyder det med et smil fra Rasmus Højlund.

Han peger desuden på, at der er et stort hold bag holdet, som sørger for at hverdagen hænger sammen for spillerne, og at der er en klar forskel på, hvordan det er at være i Atalanta og i Manchester United.

– I Italien er det lidt mere koldt og kynisk. Det giver hår på brystet selvfølgelig. Men jeg er her nu, og det er her mit fokus er, men det var en god læring, der hvor jeg kom fra i hvert fald, forklarer landsholdsbomberen.

Selv har han også peget på, at landsholdskammeraten Christian Eriksen, der også er i United, spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet. Så meget at Eriksen nu går under navnet 'Agent-Christian'. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Klar melding fra Thomas Gravesen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK henter svensk talent

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt