Højlund: Mere koldt og kynisk i Italien end United

Det har været let for Rasmus Højlund, selvom det var surrealistisk i begyndelsen at træde ind i Manchester United-holdet.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og den første tid har været nem for ham. Det har dog været en kende specielt for ham den første gang, at han mødte de nye holdkammerater, hvor der er store stjerner i mellem.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

– Det er en lille smule surrealistisk, men man vænner sig til, at det bare er mennesker, så det går ret hurtigt. Det er lidt det samme, som man prøvede med landsholdet, fordi der finder man jo også ud af, at det bare er kammerater og mennesker, fortæller den nye United-angriber.

Når det kommer til pladsen i omklædningsrummet, så er det ikke helt på plads for ham endnu.

– Jo, jeg synes, at jeg sidder fint. Jeg synes, at de har snakket om, at de vil ændre lidt. Det kommer lidt an på ind- og udgange i forhold til det sidste af transfervinduet, om der kommer noget, siger han og fortsætter:

Lige nu sidder jeg fint. Altså, jeg er egentlig ret ligeglad. I princippet kunne de smide mig over i hjørnet, lyder det med et smil fra Rasmus Højlund.

Han peger desuden på, at der er et stort hold bag holdet, som sørger for at hverdagen hænger sammen for spillerne, og at der er en klar forskel på, hvordan det er at være i Atalanta og i Manchester United.

– I Italien er det lidt mere koldt og kynisk. Det giver hår på brystet selvfølgelig. Men jeg er her nu, og det er her mit fokus er, men det var en god læring, der hvor jeg kom fra i hvert fald, forklarer landsholdsbomberen.

Selv har han også peget på, at landsholdskammeraten Christian Eriksen, der også er i United, spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet. Så meget at Eriksen nu går under navnet 'Agent-Christian'. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Midtjyder brænder hekse i Istanbul

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

FC København – Lyngby BK

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Nu taler Messi

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Dansk stjerne i milliontransfer

I dag er det sidste chance for FC København

På blokken til stort landstrænerjob

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold