Højlund: Mere koldt og kynisk i Italien end United

Det har været let for Rasmus Højlund, selvom det var surrealistisk i begyndelsen at træde ind i Manchester United-holdet.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og den første tid har været nem for ham. Det har dog været en kende specielt for ham den første gang, at han mødte de nye holdkammerater, hvor der er store stjerner i mellem.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

– Det er en lille smule surrealistisk, men man vænner sig til, at det bare er mennesker, så det går ret hurtigt. Det er lidt det samme, som man prøvede med landsholdet, fordi der finder man jo også ud af, at det bare er kammerater og mennesker, fortæller den nye United-angriber.

Når det kommer til pladsen i omklædningsrummet, så er det ikke helt på plads for ham endnu.

– Jo, jeg synes, at jeg sidder fint. Jeg synes, at de har snakket om, at de vil ændre lidt. Det kommer lidt an på ind- og udgange i forhold til det sidste af transfervinduet, om der kommer noget, siger han og fortsætter:

Lige nu sidder jeg fint. Altså, jeg er egentlig ret ligeglad. I princippet kunne de smide mig over i hjørnet, lyder det med et smil fra Rasmus Højlund.

Han peger desuden på, at der er et stort hold bag holdet, som sørger for at hverdagen hænger sammen for spillerne, og at der er en klar forskel på, hvordan det er at være i Atalanta og i Manchester United.

– I Italien er det lidt mere koldt og kynisk. Det giver hår på brystet selvfølgelig. Men jeg er her nu, og det er her mit fokus er, men det var en god læring, der hvor jeg kom fra i hvert fald, forklarer landsholdsbomberen.

Selv har han også peget på, at landsholdskammeraten Christian Eriksen, der også er i United, spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet. Så meget at Eriksen nu går under navnet 'Agent-Christian'. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

FC Midtjylland er ude

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Vildt Superliga-rygte afvises

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld