Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og den første tid har været nem for ham. Det har dog været en kende specielt for ham den første gang, at han mødte de nye holdkammerater, hvor der er store stjerner i mellem.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.
– Det er en lille smule surrealistisk, men man vænner sig til, at det bare er mennesker, så det går ret hurtigt. Det er lidt det samme, som man prøvede med landsholdet, fordi der finder man jo også ud af, at det bare er kammerater og mennesker, fortæller den nye United-angriber.
Når det kommer til pladsen i omklædningsrummet, så er det ikke helt på plads for ham endnu.
– Jo, jeg synes, at jeg sidder fint. Jeg synes, at de har snakket om, at de vil ændre lidt. Det kommer lidt an på ind- og udgange i forhold til det sidste af transfervinduet, om der kommer noget, siger han og fortsætter:
Lige nu sidder jeg fint. Altså, jeg er egentlig ret ligeglad. I princippet kunne de smide mig over i hjørnet, lyder det med et smil fra Rasmus Højlund.
Han peger desuden på, at der er et stort hold bag holdet, som sørger for at hverdagen hænger sammen for spillerne, og at der er en klar forskel på, hvordan det er at være i Atalanta og i Manchester United.
– I Italien er det lidt mere koldt og kynisk. Det giver hår på brystet selvfølgelig. Men jeg er her nu, og det er her mit fokus er, men det var en god læring, der hvor jeg kom fra i hvert fald, forklarer landsholdsbomberen.
Selv har han også peget på, at landsholdskammeraten Christian Eriksen, der også er i United, spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet. Så meget at Eriksen nu går under navnet 'Agent-Christian'. Læs mere om det her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED