Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og den første tid har været nem for ham. Det har dog været en kende specielt for ham den første gang, at han mødte de nye holdkammerater, hvor der er store stjerner i mellem.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.
– Det er en lille smule surrealistisk, men man vænner sig til, at det bare er mennesker, så det går ret hurtigt. Det er lidt det samme, som man prøvede med landsholdet, fordi der finder man jo også ud af, at det bare er kammerater og mennesker, fortæller den nye United-angriber.
Når det kommer til pladsen i omklædningsrummet, så er det ikke helt på plads for ham endnu.
– Jo, jeg synes, at jeg sidder fint. Jeg synes, at de har snakket om, at de vil ændre lidt. Det kommer lidt an på ind- og udgange i forhold til det sidste af transfervinduet, om der kommer noget, siger han og fortsætter:
Lige nu sidder jeg fint. Altså, jeg er egentlig ret ligeglad. I princippet kunne de smide mig over i hjørnet, lyder det med et smil fra Rasmus Højlund.
Han peger desuden på, at der er et stort hold bag holdet, som sørger for at hverdagen hænger sammen for spillerne, og at der er en klar forskel på, hvordan det er at være i Atalanta og i Manchester United.
– I Italien er det lidt mere koldt og kynisk. Det giver hår på brystet selvfølgelig. Men jeg er her nu, og det er her mit fokus er, men det var en god læring, der hvor jeg kom fra i hvert fald, forklarer landsholdsbomberen.
Selv har han også peget på, at landsholdskammeraten Christian Eriksen, der også er i United, spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet. Så meget at Eriksen nu går under navnet 'Agent-Christian'. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Egypten – Iran
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger