Højlund: Mere koldt og kynisk i Italien end United

Det har været let for Rasmus Højlund, selvom det var surrealistisk i begyndelsen at træde ind i Manchester United-holdet.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og den første tid har været nem for ham. Det har dog været en kende specielt for ham den første gang, at han mødte de nye holdkammerater, hvor der er store stjerner i mellem.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

– Det er en lille smule surrealistisk, men man vænner sig til, at det bare er mennesker, så det går ret hurtigt. Det er lidt det samme, som man prøvede med landsholdet, fordi der finder man jo også ud af, at det bare er kammerater og mennesker, fortæller den nye United-angriber.

Når det kommer til pladsen i omklædningsrummet, så er det ikke helt på plads for ham endnu.

– Jo, jeg synes, at jeg sidder fint. Jeg synes, at de har snakket om, at de vil ændre lidt. Det kommer lidt an på ind- og udgange i forhold til det sidste af transfervinduet, om der kommer noget, siger han og fortsætter:

Lige nu sidder jeg fint. Altså, jeg er egentlig ret ligeglad. I princippet kunne de smide mig over i hjørnet, lyder det med et smil fra Rasmus Højlund.

Han peger desuden på, at der er et stort hold bag holdet, som sørger for at hverdagen hænger sammen for spillerne, og at der er en klar forskel på, hvordan det er at være i Atalanta og i Manchester United.

– I Italien er det lidt mere koldt og kynisk. Det giver hår på brystet selvfølgelig. Men jeg er her nu, og det er her mit fokus er, men det var en god læring, der hvor jeg kom fra i hvert fald, forklarer landsholdsbomberen.

Selv har han også peget på, at landsholdskammeraten Christian Eriksen, der også er i United, spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet. Så meget at Eriksen nu går under navnet 'Agent-Christian'. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Spanien – Saudi-Arabien

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vil smadre transferrekord

Holland – Sverige

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’