Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og han kommer nu ud med, at landsholdskammeraten Christian Eriksen spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet, og at han nu bliver kaldt 'agent-Christian'.
Det fortæller Højlund om i et interview på DBU's Youtube-kanal.
– Det er selvfølgelig rart, at Christian er hernede nu. Han har allerede taget godt imod mig. Han kaldte sig selv lidt 'agent-Christian' hen mod sommeren, fordi han gjorde sit arbejde godt i kulissen, fortæller Højlund.
Den nye United-angriber erkender dernæst, at han godt ved, at det lyder som om, at det er Eriksen, der har forhandlet aftalen hjem – men noget arbejde har han dog gjort.
– Han spurgte bare, om jeg havde lyst til at komme, og at de var rigtig hooked på mig. At jeg var en spændende spiller – og om jeg ikke skulle tale med mit bagland, om man kunne arbejde på det, fordi de var interesserede i mig, og han kunne godt tænke sig, at der kom en ny dansker, siger han og fortsætter:
– Han kunne se den måde, som jeg spiller fodbold på – og den måde de spiller fodbold på – ville være et godt match, lyder det fra Rasmus Højlund, som nævner, at han fik talt en del frem og tilbage med Eriksen om sagerne.
Det står endvidere klart, hvad de har været ude efter i Manchester United med hollandske Erik ten Hag som manager i spidsen.
– Han vil have sultne, unge spillere, og jeg synes selv, at jeg passer godt ind i profilen, fortæller landsholdsbomberen.
Desuden peger han på, at den måde landsholdet spiller på, den ligner Manchester Uniteds godt, og derfor har spillet dér haft en vis betydning.
Endnu en dansker er angiveligt blevet kædet sammen med United. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
OPTAKT