Højlund om ‘agent-Christian’: Arbejdede i kulissen

Rasmus Højlund fortæller nu Christian Eriksens indsats i forbindelse med skiftet til Manchester United.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og han kommer nu ud med, at landsholdskammeraten Christian Eriksen spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet, og at han nu bliver kaldt 'agent-Christian'.

Det fortæller Højlund om i et interview på DBU's Youtube-kanal.

– Det er selvfølgelig rart, at Christian er hernede nu. Han har allerede taget godt imod mig. Han kaldte sig selv lidt 'agent-Christian' hen mod sommeren, fordi han gjorde sit arbejde godt i kulissen, fortæller Højlund.

Den nye United-angriber erkender dernæst, at han godt ved, at det lyder som om, at det er Eriksen, der har forhandlet aftalen hjem – men noget arbejde har han dog gjort.

– Han spurgte bare, om jeg havde lyst til at komme, og at de var rigtig hooked på mig. At jeg var en spændende spiller – og om jeg ikke skulle tale med mit bagland, om man kunne arbejde på det, fordi de var interesserede i mig, og han kunne godt tænke sig, at der kom en ny dansker, siger han og fortsætter:

– Han kunne se den måde, som jeg spiller fodbold på – og den måde de spiller fodbold på – ville være et godt match, lyder det fra Rasmus Højlund, som nævner, at han fik talt en del frem og tilbage med Eriksen om sagerne.

Det står endvidere klart, hvad de har været ude efter i Manchester United med hollandske Erik ten Hag som manager i spidsen.

– Han vil have sultne, unge spillere, og jeg synes selv, at jeg passer godt ind i profilen, fortæller landsholdsbomberen.

Desuden peger han på, at den måde landsholdet spiller på, den ligner Manchester Uniteds godt, og derfor har spillet dér haft en vis betydning.

Endnu en dansker er angiveligt blevet kædet sammen med United. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..