Højlund om ‘agent-Christian’: Arbejdede i kulissen

Rasmus Højlund fortæller nu Christian Eriksens indsats i forbindelse med skiftet til Manchester United.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og han kommer nu ud med, at landsholdskammeraten Christian Eriksen spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet, og at han nu bliver kaldt 'agent-Christian'.

Det fortæller Højlund om i et interview på DBU's Youtube-kanal.

– Det er selvfølgelig rart, at Christian er hernede nu. Han har allerede taget godt imod mig. Han kaldte sig selv lidt 'agent-Christian' hen mod sommeren, fordi han gjorde sit arbejde godt i kulissen, fortæller Højlund.

Den nye United-angriber erkender dernæst, at han godt ved, at det lyder som om, at det er Eriksen, der har forhandlet aftalen hjem – men noget arbejde har han dog gjort.

– Han spurgte bare, om jeg havde lyst til at komme, og at de var rigtig hooked på mig. At jeg var en spændende spiller – og om jeg ikke skulle tale med mit bagland, om man kunne arbejde på det, fordi de var interesserede i mig, og han kunne godt tænke sig, at der kom en ny dansker, siger han og fortsætter:

– Han kunne se den måde, som jeg spiller fodbold på – og den måde de spiller fodbold på – ville være et godt match, lyder det fra Rasmus Højlund, som nævner, at han fik talt en del frem og tilbage med Eriksen om sagerne.

Det står endvidere klart, hvad de har været ude efter i Manchester United med hollandske Erik ten Hag som manager i spidsen.

– Han vil have sultne, unge spillere, og jeg synes selv, at jeg passer godt ind i profilen, fortæller landsholdsbomberen.

Desuden peger han på, at den måde landsholdet spiller på, den ligner Manchester Uniteds godt, og derfor har spillet dér haft en vis betydning.

Endnu en dansker er angiveligt blevet kædet sammen med United. Læs mere om det her.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

FC Midtjylland – Viborg FF

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kæmpe succes for Albert Grønbæk