Højlund om ‘agent-Christian’: Arbejdede i kulissen

Rasmus Højlund fortæller nu Christian Eriksens indsats i forbindelse med skiftet til Manchester United.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og han kommer nu ud med, at landsholdskammeraten Christian Eriksen spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet, og at han nu bliver kaldt 'agent-Christian'.

Det fortæller Højlund om i et interview på DBU's Youtube-kanal.

– Det er selvfølgelig rart, at Christian er hernede nu. Han har allerede taget godt imod mig. Han kaldte sig selv lidt 'agent-Christian' hen mod sommeren, fordi han gjorde sit arbejde godt i kulissen, fortæller Højlund.

Den nye United-angriber erkender dernæst, at han godt ved, at det lyder som om, at det er Eriksen, der har forhandlet aftalen hjem – men noget arbejde har han dog gjort.

– Han spurgte bare, om jeg havde lyst til at komme, og at de var rigtig hooked på mig. At jeg var en spændende spiller – og om jeg ikke skulle tale med mit bagland, om man kunne arbejde på det, fordi de var interesserede i mig, og han kunne godt tænke sig, at der kom en ny dansker, siger han og fortsætter:

– Han kunne se den måde, som jeg spiller fodbold på – og den måde de spiller fodbold på – ville være et godt match, lyder det fra Rasmus Højlund, som nævner, at han fik talt en del frem og tilbage med Eriksen om sagerne.

Det står endvidere klart, hvad de har været ude efter i Manchester United med hollandske Erik ten Hag som manager i spidsen.

– Han vil have sultne, unge spillere, og jeg synes selv, at jeg passer godt ind i profilen, fortæller landsholdsbomberen.

Desuden peger han på, at den måde landsholdet spiller på, den ligner Manchester Uniteds godt, og derfor har spillet dér haft en vis betydning.

Endnu en dansker er angiveligt blevet kædet sammen med United. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

På blokken til stort landstrænerjob

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Dansk stjerne i milliontransfer