Højlund om ‘agent-Christian’: Arbejdede i kulissen

Rasmus Højlund fortæller nu Christian Eriksens indsats i forbindelse med skiftet til Manchester United.



Rasmus Højlund er ny mand i Manchester United, og han kommer nu ud med, at landsholdskammeraten Christian Eriksen spillede en stor rolle i forbindelse med skiftet, og at han nu bliver kaldt 'agent-Christian'.

Det fortæller Højlund om i et interview på DBU's Youtube-kanal.

– Det er selvfølgelig rart, at Christian er hernede nu. Han har allerede taget godt imod mig. Han kaldte sig selv lidt 'agent-Christian' hen mod sommeren, fordi han gjorde sit arbejde godt i kulissen, fortæller Højlund.

Den nye United-angriber erkender dernæst, at han godt ved, at det lyder som om, at det er Eriksen, der har forhandlet aftalen hjem – men noget arbejde har han dog gjort.

– Han spurgte bare, om jeg havde lyst til at komme, og at de var rigtig hooked på mig. At jeg var en spændende spiller – og om jeg ikke skulle tale med mit bagland, om man kunne arbejde på det, fordi de var interesserede i mig, og han kunne godt tænke sig, at der kom en ny dansker, siger han og fortsætter:

– Han kunne se den måde, som jeg spiller fodbold på – og den måde de spiller fodbold på – ville være et godt match, lyder det fra Rasmus Højlund, som nævner, at han fik talt en del frem og tilbage med Eriksen om sagerne.

Det står endvidere klart, hvad de har været ude efter i Manchester United med hollandske Erik ten Hag som manager i spidsen.

– Han vil have sultne, unge spillere, og jeg synes selv, at jeg passer godt ind i profilen, fortæller landsholdsbomberen.

Desuden peger han på, at den måde landsholdet spiller på, den ligner Manchester Uniteds godt, og derfor har spillet dér haft en vis betydning.

Endnu en dansker er angiveligt blevet kædet sammen med United. Læs mere om det her.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen