Højspændt opgør: Brentford får point mod United

Brentford skabte chancer på stribe, men fik kun 1-1 mod Manchester United efter to mål i tillægstiden.



I en vild afslutning spillede Brentford og Manchester United lørdag aften 1-1 i Premier League.

Brentford leverede et chanceorgie og burde have vundet komfortabelt på hjemmebane, men et mål af Mason Mount i tillægstiden var tæt på at give United sejren.

Med kampens andet mål i tillægstiden lykkedes det dog for Brentford at få uafgjort på et mål af norske Kristoffer Ajer.

Brentford havde ellers så mange store chancer, at det var naturstridigt, at Thomas Franks tropper ikke vandt.

Brentford kunne godt have brugt en sejr for at trække væk fra nedrykningsstregen, men det blev i stedet til den syvende kamp i træk uden sejr, hvor det blot er blevet til to point.

Brentford ligger nu fem point over stregen. Manchester United ligger nummer seks med otte point til femtepladsen efter en af sæsonens svageste præstationer.

Fire danskere var med i de to startopstillinger, da Thomas Frank stillede med Mathias "Zanka" Jørgensen, Mads Roerslev og Mathias Jensen, mens Rasmus Højlund var i front hos United.

Derudover sad Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen på hver deres bænk. Damsgaard kom ind efter 70 minutter, mens Eriksen forblev bænket.

"Zanka" markerede sig mest i første halvleg, hvor han havde to gode hovedstødschancer, hvoraf den ene afslutning ramte overliggeren.

Derudover var Mathias Jensen i stort spilhumør som kreatør.

Brentford leverede en stor første halvleg med enorm energi, og det var næsten ikke til at tro, at det ikke gav mål.

Hjemmeholdet havde 14 afslutninger i de første 45 minutter, den farligste sendte Ivan Toney på indersiden af stolpen på en friløber.

Ni minutter efter pausen stod Rasmus Højlund for Uniteds første kompetente forsøg, men keeper Mark Flekken reddede helt ude ved stolpen.

Redningen var dog intet i forhold til den dobbeltredning, som Uniteds André Onana præsterede minuttet efter i den anden ende.

Kort efter blev Yoane Wissa den tredje Brentford-spiller til at ramme træværket.

Da Toney endelig fik bolden i nettet efter 72 minutter, stod han i marginal offsideposition, viste VAR.

Brentford blev ved med at skabe gode muligheder, men skarpheden manglede, og den ellers udskældte Onana i United-målet havde en af sine store dage.

I stedet var United ved at begå det helt store tyveri, da indskiftede Mason Mount scorede til 1-0 efter 95 minutter, men på flot forarbejde af Toney udlignede Ajer efter 99 minutter.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

FC København – FC Fredericia

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Viborg FF – FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Topchef får nyt job i FCK

Protesterer efter dansk drømmekamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Randers FC – Silkeborg IF

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

“Ingen er uerstattelige”

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Benhård Brian Riemer-melding

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Så blev det officielt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden