Højspændt opgør: Brentford får point mod United

Brentford skabte chancer på stribe, men fik kun 1-1 mod Manchester United efter to mål i tillægstiden.



I en vild afslutning spillede Brentford og Manchester United lørdag aften 1-1 i Premier League.

Brentford leverede et chanceorgie og burde have vundet komfortabelt på hjemmebane, men et mål af Mason Mount i tillægstiden var tæt på at give United sejren.

Med kampens andet mål i tillægstiden lykkedes det dog for Brentford at få uafgjort på et mål af norske Kristoffer Ajer.

Brentford havde ellers så mange store chancer, at det var naturstridigt, at Thomas Franks tropper ikke vandt.

Brentford kunne godt have brugt en sejr for at trække væk fra nedrykningsstregen, men det blev i stedet til den syvende kamp i træk uden sejr, hvor det blot er blevet til to point.

Brentford ligger nu fem point over stregen. Manchester United ligger nummer seks med otte point til femtepladsen efter en af sæsonens svageste præstationer.

Fire danskere var med i de to startopstillinger, da Thomas Frank stillede med Mathias "Zanka" Jørgensen, Mads Roerslev og Mathias Jensen, mens Rasmus Højlund var i front hos United.

Derudover sad Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen på hver deres bænk. Damsgaard kom ind efter 70 minutter, mens Eriksen forblev bænket.

"Zanka" markerede sig mest i første halvleg, hvor han havde to gode hovedstødschancer, hvoraf den ene afslutning ramte overliggeren.

Derudover var Mathias Jensen i stort spilhumør som kreatør.

Brentford leverede en stor første halvleg med enorm energi, og det var næsten ikke til at tro, at det ikke gav mål.

Hjemmeholdet havde 14 afslutninger i de første 45 minutter, den farligste sendte Ivan Toney på indersiden af stolpen på en friløber.

Ni minutter efter pausen stod Rasmus Højlund for Uniteds første kompetente forsøg, men keeper Mark Flekken reddede helt ude ved stolpen.

Redningen var dog intet i forhold til den dobbeltredning, som Uniteds André Onana præsterede minuttet efter i den anden ende.

Kort efter blev Yoane Wissa den tredje Brentford-spiller til at ramme træværket.

Da Toney endelig fik bolden i nettet efter 72 minutter, stod han i marginal offsideposition, viste VAR.

Brentford blev ved med at skabe gode muligheder, men skarpheden manglede, og den ellers udskældte Onana i United-målet havde en af sine store dage.

I stedet var United ved at begå det helt store tyveri, da indskiftede Mason Mount scorede til 1-0 efter 95 minutter, men på flot forarbejde af Toney udlignede Ajer efter 99 minutter.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Er det Dolbergs vilde millionløn?

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Så brænder hele København ned’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Vejle Boldklub – FC København

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC