I en vild afslutning spillede Brentford og Manchester United lørdag aften 1-1 i Premier League.
Brentford leverede et chanceorgie og burde have vundet komfortabelt på hjemmebane, men et mål af Mason Mount i tillægstiden var tæt på at give United sejren.
Med kampens andet mål i tillægstiden lykkedes det dog for Brentford at få uafgjort på et mål af norske Kristoffer Ajer.
Brentford havde ellers så mange store chancer, at det var naturstridigt, at Thomas Franks tropper ikke vandt.
Brentford kunne godt have brugt en sejr for at trække væk fra nedrykningsstregen, men det blev i stedet til den syvende kamp i træk uden sejr, hvor det blot er blevet til to point.
Brentford ligger nu fem point over stregen. Manchester United ligger nummer seks med otte point til femtepladsen efter en af sæsonens svageste præstationer.
Fire danskere var med i de to startopstillinger, da Thomas Frank stillede med Mathias "Zanka" Jørgensen, Mads Roerslev og Mathias Jensen, mens Rasmus Højlund var i front hos United.
Derudover sad Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen på hver deres bænk. Damsgaard kom ind efter 70 minutter, mens Eriksen forblev bænket.
"Zanka" markerede sig mest i første halvleg, hvor han havde to gode hovedstødschancer, hvoraf den ene afslutning ramte overliggeren.
Derudover var Mathias Jensen i stort spilhumør som kreatør.
Brentford leverede en stor første halvleg med enorm energi, og det var næsten ikke til at tro, at det ikke gav mål.
Hjemmeholdet havde 14 afslutninger i de første 45 minutter, den farligste sendte Ivan Toney på indersiden af stolpen på en friløber.
Ni minutter efter pausen stod Rasmus Højlund for Uniteds første kompetente forsøg, men keeper Mark Flekken reddede helt ude ved stolpen.
Redningen var dog intet i forhold til den dobbeltredning, som Uniteds André Onana præsterede minuttet efter i den anden ende.
Kort efter blev Yoane Wissa den tredje Brentford-spiller til at ramme træværket.
Da Toney endelig fik bolden i nettet efter 72 minutter, stod han i marginal offsideposition, viste VAR.
Brentford blev ved med at skabe gode muligheder, men skarpheden manglede, og den ellers udskældte Onana i United-målet havde en af sine store dage.
I stedet var United ved at begå det helt store tyveri, da indskiftede Mason Mount scorede til 1-0 efter 95 minutter, men på flot forarbejde af Toney udlignede Ajer efter 99 minutter.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
LIVE: FC København er videre i Conference League
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Her kan du se FC København mod FC Polissya
AVIS
De vil have Jelert
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Surt show – dumpet!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’