Hull byder på Kasper Schmeichel

Premier League-oprykkerne Hull City skulle nu have budt én million pund for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel.



Leicesters danske målmand Kasper Schmeichel kan være tabt for klubben. I hvert fald har flere Premier League-klubber på den engelske rygtebørs været interesseret i den 26-årige landsholdsmålmand.

De seneste uger har rygterne om Schmeichels Premier League-fremtid imidlertid lukket sig om oprykkerne Hull City, der ikke kan blive enig med Fulham om et køb af lejesvenden David Stockdale. Nu skriver Daily Mirror så, at Hull har budt én million pund – godt ni millioner kroner – for Kasper Schmeichel.

Da Kasper Schmeichel i går mødte pressen ved landsholdets træning på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, ønskede han ikke at bidrage til historierne om, at Hulls manager Steve Bruce har set sig varm på manden, der sammen med Leicester var så uendelig tæt på at nå playoff-finalen om adgang til Premier League, da de i sidste minut af semifinalen mod Watford først missede et straffespark for at se modstanderen løbe op og score i den anden ende i kampens sidste sekunder. Et mål der gjorde det klart, at Leicester også i næste sæson er i The Championship.

– Premier League er målet for alle. Men jeg forholder mig ikke til rygter. Det kommer ikke mig ved lige nu. Jeg er Leicester-spiller og forsøger stadigvæk at komme mig over, hvad der skete, sagde Schmeichel i går i følge Ritzau.

Kasper Schmeichel blev i den forgangne sæson kåret til Årets Målmand i The Championship, og der skal formentlig flere penge på bordet, hvis Leicester skal slippe ham ud af den kontrakt, der løber et år mere.

Også Chris Kirkland og Shay Given bliver nævnt som kandidater til det ledige Hull-mål.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Brasilien – Haiti

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

VM-powerranking: En guddommelig præstation

FCK-boss roser varm bomber

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tjekkiet – Sydafrika