Hull byder på Kasper Schmeichel

Premier League-oprykkerne Hull City skulle nu have budt én million pund for den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel.



Leicesters danske målmand Kasper Schmeichel kan være tabt for klubben. I hvert fald har flere Premier League-klubber på den engelske rygtebørs været interesseret i den 26-årige landsholdsmålmand.

De seneste uger har rygterne om Schmeichels Premier League-fremtid imidlertid lukket sig om oprykkerne Hull City, der ikke kan blive enig med Fulham om et køb af lejesvenden David Stockdale. Nu skriver Daily Mirror så, at Hull har budt én million pund – godt ni millioner kroner – for Kasper Schmeichel.

Da Kasper Schmeichel i går mødte pressen ved landsholdets træning på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg, ønskede han ikke at bidrage til historierne om, at Hulls manager Steve Bruce har set sig varm på manden, der sammen med Leicester var så uendelig tæt på at nå playoff-finalen om adgang til Premier League, da de i sidste minut af semifinalen mod Watford først missede et straffespark for at se modstanderen løbe op og score i den anden ende i kampens sidste sekunder. Et mål der gjorde det klart, at Leicester også i næste sæson er i The Championship.

– Premier League er målet for alle. Men jeg forholder mig ikke til rygter. Det kommer ikke mig ved lige nu. Jeg er Leicester-spiller og forsøger stadigvæk at komme mig over, hvad der skete, sagde Schmeichel i går i følge Ritzau.

Kasper Schmeichel blev i den forgangne sæson kåret til Årets Målmand i The Championship, og der skal formentlig flere penge på bordet, hvis Leicester skal slippe ham ud af den kontrakt, der løber et år mere.

Også Chris Kirkland og Shay Given bliver nævnt som kandidater til det ledige Hull-mål.







Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen