Christian Eriksen er i hopla.
Det beviste han igen søndag aften i Parken mod Frankrig, og det beviser han hver uge for Manchester United. Den 30-årige dansker har fået en perfekt start på den nye sæson, hvor han bliver ved med at imponere.
Mange hæderskronede gloser er allerede blevet proppet på den danske midtbanemaestro, men alligevel har den mangeårig Manchester United-spiller Michael Carrick flere pæne ord om sin danske midtbanekollega.
– Jeg er slet ikke overrasket. Jeg har spillet mod ham mange gange, og jeg har altid holdt lidt ekstra øje med ham. Jeg holder meget af ham, fordi han er en fantastisk og intelligent midtbanespiller, siger Carrick til Manchester Uniteds hjemmeside.
– Det er næsten ligegyldigt, hvilken position han spiller, for han tilpasser sig altid rigtig godt. Han er en smart spiller og har stor kvalitet, så det overrasker mig ikke [hvad han gør på banen, red.]. Jeg kan virkelig godt lide, at vi inkorporerede ham.
Michael Carrick har selv en fortid i Tottenham, inden han drog til Manchester United, hvor han flere gange stod overfor Eriksen, som skiftede til Tottenham i 2010. Efter karrierestoppet var han assistenttræner for Manchester United.
Selvom Christian Eriksen under EM-slutrunden sidste sommer fik et hjertestop, så har et karrierestop aldrig været i hans tanker. Han fik således chancen for at bevise sig i Brentford i foråret.
Her brillerede han, og sikrede klubben overlevelse i Premier League. Denne sommer tilbød Manchester United ham en kontrakt, og det har siden vist sig som det helt rette match.
Manchester United er placeret på femtepladsen i Premier League, hvor Christian Eriksen er fast mand på holdkortet, og han har indtil videre bidraget med to assists siden ankomsten.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TRANSFER