Christian Eriksen er i hopla.
Det beviste han igen søndag aften i Parken mod Frankrig, og det beviser han hver uge for Manchester United. Den 30-årige dansker har fået en perfekt start på den nye sæson, hvor han bliver ved med at imponere.
Mange hæderskronede gloser er allerede blevet proppet på den danske midtbanemaestro, men alligevel har den mangeårig Manchester United-spiller Michael Carrick flere pæne ord om sin danske midtbanekollega.
– Jeg er slet ikke overrasket. Jeg har spillet mod ham mange gange, og jeg har altid holdt lidt ekstra øje med ham. Jeg holder meget af ham, fordi han er en fantastisk og intelligent midtbanespiller, siger Carrick til Manchester Uniteds hjemmeside.
– Det er næsten ligegyldigt, hvilken position han spiller, for han tilpasser sig altid rigtig godt. Han er en smart spiller og har stor kvalitet, så det overrasker mig ikke [hvad han gør på banen, red.]. Jeg kan virkelig godt lide, at vi inkorporerede ham.
Michael Carrick har selv en fortid i Tottenham, inden han drog til Manchester United, hvor han flere gange stod overfor Eriksen, som skiftede til Tottenham i 2010. Efter karrierestoppet var han assistenttræner for Manchester United.
Selvom Christian Eriksen under EM-slutrunden sidste sommer fik et hjertestop, så har et karrierestop aldrig været i hans tanker. Han fik således chancen for at bevise sig i Brentford i foråret.
Her brillerede han, og sikrede klubben overlevelse i Premier League. Denne sommer tilbød Manchester United ham en kontrakt, og det har siden vist sig som det helt rette match.
Manchester United er placeret på femtepladsen i Premier League, hvor Christian Eriksen er fast mand på holdkortet, og han har indtil videre bidraget med to assists siden ankomsten.
LIVE
LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT