Hylder Christian Eriksen: Jeg holder meget af ham

Christian Eriksen har på kort tid udviklet sig til en vigtig profil for Manchester United.



Christian Eriksen er i hopla.

Det beviste han igen søndag aften i Parken mod Frankrig, og det beviser han hver uge for Manchester United. Den 30-årige dansker har fået en perfekt start på den nye sæson, hvor han bliver ved med at imponere.

Mange hæderskronede gloser er allerede blevet proppet på den danske midtbanemaestro, men alligevel har den mangeårig Manchester United-spiller Michael Carrick flere pæne ord om sin danske midtbanekollega.

– Jeg er slet ikke overrasket. Jeg har spillet mod ham mange gange, og jeg har altid holdt lidt ekstra øje med ham. Jeg holder meget af ham, fordi han er en fantastisk og intelligent midtbanespiller, siger Carrick til Manchester Uniteds hjemmeside.

– Det er næsten ligegyldigt, hvilken position han spiller, for han tilpasser sig altid rigtig godt. Han er en smart spiller og har stor kvalitet, så det overrasker mig ikke [hvad han gør på banen, red.]. Jeg kan virkelig godt lide, at vi inkorporerede ham.

Michael Carrick har selv en fortid i Tottenham, inden han drog til Manchester United, hvor han flere gange stod overfor Eriksen, som skiftede til Tottenham i 2010. Efter karrierestoppet var han assistenttræner for Manchester United.

Selvom Christian Eriksen under EM-slutrunden sidste sommer fik et hjertestop, så har et karrierestop aldrig været i hans tanker. Han fik således chancen for at bevise sig i Brentford i foråret.

Her brillerede han, og sikrede klubben overlevelse i Premier League. Denne sommer tilbød Manchester United ham en kontrakt, og det har siden vist sig som det helt rette match.

Manchester United er placeret på femtepladsen i Premier League, hvor Christian Eriksen er fast mand på holdkortet, og han har indtil videre bidraget med to assists siden ankomsten.






‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Donald Trump bekræfter

Brøndby tæt på ny forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det er ufatteligt imponerende’

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer