Hylder Christian Eriksen: Jeg holder meget af ham

Christian Eriksen har på kort tid udviklet sig til en vigtig profil for Manchester United.



Christian Eriksen er i hopla.

Det beviste han igen søndag aften i Parken mod Frankrig, og det beviser han hver uge for Manchester United. Den 30-årige dansker har fået en perfekt start på den nye sæson, hvor han bliver ved med at imponere.

Mange hæderskronede gloser er allerede blevet proppet på den danske midtbanemaestro, men alligevel har den mangeårig Manchester United-spiller Michael Carrick flere pæne ord om sin danske midtbanekollega.

– Jeg er slet ikke overrasket. Jeg har spillet mod ham mange gange, og jeg har altid holdt lidt ekstra øje med ham. Jeg holder meget af ham, fordi han er en fantastisk og intelligent midtbanespiller, siger Carrick til Manchester Uniteds hjemmeside.

– Det er næsten ligegyldigt, hvilken position han spiller, for han tilpasser sig altid rigtig godt. Han er en smart spiller og har stor kvalitet, så det overrasker mig ikke [hvad han gør på banen, red.]. Jeg kan virkelig godt lide, at vi inkorporerede ham.

Michael Carrick har selv en fortid i Tottenham, inden han drog til Manchester United, hvor han flere gange stod overfor Eriksen, som skiftede til Tottenham i 2010. Efter karrierestoppet var han assistenttræner for Manchester United.

Selvom Christian Eriksen under EM-slutrunden sidste sommer fik et hjertestop, så har et karrierestop aldrig været i hans tanker. Han fik således chancen for at bevise sig i Brentford i foråret.

Her brillerede han, og sikrede klubben overlevelse i Premier League. Denne sommer tilbød Manchester United ham en kontrakt, og det har siden vist sig som det helt rette match.

Manchester United er placeret på femtepladsen i Premier League, hvor Christian Eriksen er fast mand på holdkortet, og han har indtil videre bidraget med to assists siden ankomsten.





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog om dansk bomber

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-spiller får fem karantænedage

Ny bejler til dansk guldfugl

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

New Zealand – Belgien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Curaçao – Elfenbenskysten