Hylder dansk PL-kvartet: Han er årets spiller

Brentford har med et stort dansk islæt sikret sig endnu en sæson i Premier League. Fodboldekspert hos TV3 Sport, Martin Jørgensen, fælder dom over fem af holdets danskere.



Trænerduoen Thomas Frank og Brian Riemer er dansk i Brentford, mens der også er hele syv spillere i førsteholdstruppen med dansk pas.

En stor dansk stamme har præget Premier League-mandskabets sæson, hvor nogle af dem har fået flere spilleminutter end andre.

Fodboldekspert hos TV3 Sport, Martin Jørgensen, fælder dom over fem af dem, der har haft størst indflydelse på, at klubben har sikret sig endnu en sæson i Premier League.

– Christian Nørgaard får seks stjerner. Meget, meget flot sæson. Måske en af de vigtigste spillere på det her Brentford-hold sammen med Pontus Jansson. Han ligger jo inde midt i og rydder op, siger Martin Jørgensen om midtbanespilleren.

– Han kom fra et mislykkedes ophold i Fiorentina, men har vist, at han sagtens kan være med på det her niveau. Han er valgt til årets spiller af fansene, og han er valgt til årets spiller af mig, så meget fortjent, afslutter han sin ros af den tidligere Brøndby-spiller

Christian Eriksen har på blot en halv sæson hos Brentford vist, at han igen er tilbage i omdrejninger. Ham giver Martin Jørgensen fem stjerner. Mads Bech Sørensen og Mads Roerslev får begge fire stjerner for deres bedrifter.

Mathias Jensen skraber bunden med to stjerner, mens Jonas Lössl og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen, som Brentford tidligere mandag sagde farvel til, ikke er med i bedømmelsen.

Du kan se hele argumentationen for vurderingen i afspillerenden ovenfor.





Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

City med vildt rekordbud

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM