Hylder dansker: ‘Alle i England taler om ham’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker storroser Mikkel Damsgaard.



Det går strålende for Mikkel Damsgaard.  

Efter en hård periode har danskeren for alvor fundet melodien i Brentford, som har kåret Damsgaard til månedens spiller adskillige gange.  

Af den årsag er Mikkel Damsgaard blevet sat i forbindelse med flere storklubber – heriblandt Arsenal, der skulle have meldt deres interesse i danskeren.  

Men Mikkel Damsgaard skal tænke sig godt om, inden han skifter, fortæller den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker til SpilXperten.  

– Damsgaard har været fuldstændig vanvittig for Brentford. Alle i England taler om ham, og jeg tror, at næsten alle topklubberne har ham på deres radar. Alt andet ville undre mig. 

– Det er fantastisk at se, at han endelig er i gang med at udfolde det potentiale, som vi så under EM i 2021. Her var han jo den helt store åbenbaring, og vi forventede vel alle et eller andet sted, at han måske ville få et skifte til Barcelona, Bayern Munchen eller en af de andre helt store klubber i Europa. 

– Jeg kan dog også godt forstå, hvis klubberne står i kø for at hente ham. Arsenal kunne virkelig godt bruge en kreativ type som ham. Han har været markant bedre end Ødegaard i denne sæson, og resten af deres midtbane er på ingen måde kreativ nok, fortæller Paul Parker.  

Men der er én klub, Damsgaard burde holde sig fra, fortæller Parker:  

– Manchester United kunne godt bruge ham til at ligge bag angriberen, og han ville selvfølgelig gå direkte i startopstillingen. Garnacho og Zirkzee har spillet den position meget, men de er decideret ubrugelige. Fernandes er den eneste kreative midtbanespiller, og han ville linke godt op med Damsgaard, og måske kan Fernandes rykkes længere tilbage, så både Fernandes, Damsgaard og Amad kan være på banen samtidig. 

– Hvis jeg var Damsgaard, ville jeg dog virkelig tøve med at skrive under med Manchester United. Han kan jo spørge sine danske venner, om de nyder at være i klubben. De vil formentlig sige nej og råde ham til at holde sig langt væk fra Cirkus United, fortæller den tidligere United-spiller.  

Damsgaard har scoret to mål og lavet ti assists i Premier League i denne sæson.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Barcelona-stjerne får stor hæder

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk