Flere af Danmarks absolut største fodboldprofiler som Christian Eriksen, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Nørgaard, Joachim Andersen og Rasmus Højlund huserer til dalig i engelsk topfodbold.
Disse danske sværvægtere løber som regel med de store overskrifter, men der findes også mindre velbeskrevet blade i det engelske.
En af dem er den 20-årige danske angriber Will Osula, der står på tærsklen til det helt store gennembrud i Sheffield United.
Med blot tre dage til Premier League-sæsonåbneren mod Crystal Palace, tyder meget på, ifølge den engelske avis The Star, at Osula får chancen fra start.
Det skyldes blandt andet, at Sheffield har hele tre angribere ude med skade i form af Oli McBurnie, Rhian Brewster og Daniel Jebbinson.
Men spørger man holdkammerat George Baldock, bliver det ikke en ulempe, hvis Osula skal starte på spidsen.
– Jeg synes, han er den sværeste at markere, når han løber med bolden. Når han står over for nogen én mod én, kan man se, han har et kæmpe talent, og han er så ung og så rå, fortæller han ifølge den engelske avis The Star.
George Baldock er heller ikke den eneste, der kan se Osulas store potentiale.
– Jeg talte med Richie Barker før kampen i Derby, de havde ham her til leje i sidste sæson, og han sagde det samme. Will kan noget, som andre spillere ikke kan, og nu handler det bare om at finjustere resten af han spil, fortæller George Baldock.
Will Osula fik sin fodboldopvækst i KB og FC København, før han i 2018 skiftede til Sheffields ungdomsakademi.
Sidste sæson var han på leje i League One-klubben Derby, hvor han bidrog med fem mål på 21 kampe – de fleste fra bænken.
Osula fik desuden U21-landsholdsdebut tidligere på sommeren, hvor han blev skiftet ind i kampene mod Wales og Litauen.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
LIGE NU