Hyldes i udlandet: Frank er Guardiolas kryptonit

Der er stor benovelse for Brentfords præstation i denne sæson, hvor de har slået Manchester City i begge deres kampe.



Manchester City sikrede sig efter en forrygende slutspurt igen det engelske mesterskab. I sidste spillerunde var det allerede på plads, hvor de skulle møde danskerklubben Brentford.

Her blev det til et nederlag på 0-1 for Pep Guardiolas mandskab – og det var ikke første gang i denne sæson, at de blev slået. Det gjorde de også tilbage i november, hvor London-klubben vandt med 2-1.

Det er noget, som er blevet bemærket af den catalanske sportsavis Sport, som kalder Thomas Frank for både Pep Guardiolas akilleshæl og kryptonit.

– Thomas Frank. En dansk træner med håret i vinden og et konstant smil, der har været "festbremse" for Manchester City de to gange, de har mødt hinanden, skriver sportavisen blandt andet om danskeren.

Derudover bliver det også bemærket, at de fik stoppet Erling Haaland fra at score mod dem og pille Citys catalanske managers planer fra hinanden, og det har de været en af de store oplevelser i denne sæson for.

– Thomas Franks drenge er ikke bange for noget eller nogen, lyder det endvidere om Brentford.

De var da også de eneste i denne sæson, som vandt begge kampe i Premier League over Manchester City. Det er dog sket før, at Pep har tabt begge kampe i ligaen. Det er sket mod Tottenham i sidste sæson, Wolverhampton og Manchester United i 2019/20-sæsonen samt Chelsea tilbage i 2016/17-sæsonen.

Efter den seneste kamp havde Pep Guardiola også noget at sige til Thomas Frank. Læs mere om det her.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

FC København – Vejle Boldklub