Brentford er efterhånden blevet rodet alvorligt ind i nedrykningsdramaet i Premier League, og London-klubben skal nu bruge Christian Eriksens ankomst til at højne moralen.
Sådan lyder det fra den engelske avis The Times, der skriver, at Thomas Franks mandskab har nået ‘et kritisk tidspunkt, hvad angår psykologien i forhold til holdets placering i tabellen’.
– Det hele er sket i den forkerte rækkefølge for Thomas Franks mandskab. Det var forventet, at de ville få problemer i den første del af deres Premier League-sæson, men i stedet viste de spilleglæde og en snert af ulydighed. På det seneste er det dog faldet fra hinanden, og dette [2-0-nederlaget til Newcastle, red.] var deres syvende nederlag i otte kampe. Tiden er komme til, at Frank og hans spillere bliver arrogante, skriver The Times.
– Ikke engang Newcastle med alle deres nye rigdomme har hentet en spiller som Christian Eriksen. Det er esset, som Brentford har i ærmet. Vi ved selvfølgelig allesammen godt, at den danske midtbanespiller ikke tog til klubben fra det vestlige London, fordi de har kastet om sig med millionerne eller fordi de har en glorværdig historie i Europa. Vi ved alle, at Eriksen er der på grund af hans tætte forhold til Frank og den række af danske spillere, der er i klubben. At han havde brug for et meget tålmodigt og beskyttende miljø til at vende tilbage til sit topniveau efter hjertestoppet for otte måneder siden.
Ifølge The Times er Thomas Frank og Brentford nu nødt til at bruge Christian Eriksens ankomst til at finde den mentalitet frem, der skal sikre klubben endnu en sæson i Premier League.
– Tiden er nu kommet til, at Frank skal vise selvtillid og bruge Eriksens ankomst til at løfte moralen i omklædningsrummet og effektiviteten på banen. Til at vise sig lidt frem for dem, der truer deres status som Premier League-hold. Når denne sæson er slut, så burde de fleste klubber ærgre sig gule og grønne over, at de ikke hentede den tidligere Inter- og Tottenham Hotspur-spiller, skriver The Times således.
Den næste kamp for Brentford er på lørdag, hvor der venter en udekamp mod bundproppen Norwich.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Algeriet – Østrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
