I tvivl om Eriksen: Passer han ind?

Den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea er ikke sikker på, at Christian Eriksen nødvendigvis er den spillertype, som de røde djævle har brug for lige nu.



Christian Eriksen er gået i tænkeboks om fremtiden, efter at Manchester United angiveligt har præsenteret den danske stjernespiller for et tilbud om at rykke til Old Trafford. 

Eriksen optræder angiveligt på Erik ten Hags ønskeliste, men ifølge den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea bør den tidligere Ajax-boss genoverveje sin plan om at hente danskeren.

Overfor Paddy Power peger John O'Shea således på, at der er andre positioner, der i højere grad trænger til at blive styrket. 

– Når en god spiller bliver tilgængelig, så vil man finde en måde at hente ham, hvis man kan, og hvis træneren vil have ham. Hvad Christian Eriksen angår, så vil de have haft diskussioner om ham, lyder det, ifølge Metro, fra John O'Shea, der opnåede 382 kampe for de røde djævle.

– Heldigvis er han blevet fuldstændig rask igen, og han fik vist sin kvalitet i Brentford i sidste sæson. Der er mange forskellige ting, han kan tilføre holdet, men passer han nødvendigvis godt til holdet på nuværende tidspunkt? Det er Manchester United nødt til at få afklaret.

Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano tyder det på, at det kun er Manchester United og Brentford, der er tilbage i kampen om Christian Eriksens signatur. Ifølge Fabrizio Romano er en afklaring dog ikke lige på trapperne – det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Kæmpebud på 16-årig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

Real Madrid afviser køb af stjernespiller