I tvivl om Eriksen: Passer han ind?

Den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea er ikke sikker på, at Christian Eriksen nødvendigvis er den spillertype, som de røde djævle har brug for lige nu.



Christian Eriksen er gået i tænkeboks om fremtiden, efter at Manchester United angiveligt har præsenteret den danske stjernespiller for et tilbud om at rykke til Old Trafford. 

Eriksen optræder angiveligt på Erik ten Hags ønskeliste, men ifølge den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea bør den tidligere Ajax-boss genoverveje sin plan om at hente danskeren.

Overfor Paddy Power peger John O'Shea således på, at der er andre positioner, der i højere grad trænger til at blive styrket. 

– Når en god spiller bliver tilgængelig, så vil man finde en måde at hente ham, hvis man kan, og hvis træneren vil have ham. Hvad Christian Eriksen angår, så vil de have haft diskussioner om ham, lyder det, ifølge Metro, fra John O'Shea, der opnåede 382 kampe for de røde djævle.

– Heldigvis er han blevet fuldstændig rask igen, og han fik vist sin kvalitet i Brentford i sidste sæson. Der er mange forskellige ting, han kan tilføre holdet, men passer han nødvendigvis godt til holdet på nuværende tidspunkt? Det er Manchester United nødt til at få afklaret.

Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano tyder det på, at det kun er Manchester United og Brentford, der er tilbage i kampen om Christian Eriksens signatur. Ifølge Fabrizio Romano er en afklaring dog ikke lige på trapperne – det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Han bestemmer det hele

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Donald Trump bekræfter

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Italiensk skandale afblæst

Er han løsningen i AGF?

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

FC København-transfer bremses af denne årsag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset