I tvivl om Eriksen: Passer han ind?

Den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea er ikke sikker på, at Christian Eriksen nødvendigvis er den spillertype, som de røde djævle har brug for lige nu.



Christian Eriksen er gået i tænkeboks om fremtiden, efter at Manchester United angiveligt har præsenteret den danske stjernespiller for et tilbud om at rykke til Old Trafford. 

Eriksen optræder angiveligt på Erik ten Hags ønskeliste, men ifølge den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea bør den tidligere Ajax-boss genoverveje sin plan om at hente danskeren.

Overfor Paddy Power peger John O'Shea således på, at der er andre positioner, der i højere grad trænger til at blive styrket. 

– Når en god spiller bliver tilgængelig, så vil man finde en måde at hente ham, hvis man kan, og hvis træneren vil have ham. Hvad Christian Eriksen angår, så vil de have haft diskussioner om ham, lyder det, ifølge Metro, fra John O'Shea, der opnåede 382 kampe for de røde djævle.

– Heldigvis er han blevet fuldstændig rask igen, og han fik vist sin kvalitet i Brentford i sidste sæson. Der er mange forskellige ting, han kan tilføre holdet, men passer han nødvendigvis godt til holdet på nuværende tidspunkt? Det er Manchester United nødt til at få afklaret.

Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano tyder det på, at det kun er Manchester United og Brentford, der er tilbage i kampen om Christian Eriksens signatur. Ifølge Fabrizio Romano er en afklaring dog ikke lige på trapperne – det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





De vil have Rashford




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport