I tvivl om Eriksen: Passer han ind?

Den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea er ikke sikker på, at Christian Eriksen nødvendigvis er den spillertype, som de røde djævle har brug for lige nu.



Christian Eriksen er gået i tænkeboks om fremtiden, efter at Manchester United angiveligt har præsenteret den danske stjernespiller for et tilbud om at rykke til Old Trafford. 

Eriksen optræder angiveligt på Erik ten Hags ønskeliste, men ifølge den tidligere Manchester United-spiller John O'Shea bør den tidligere Ajax-boss genoverveje sin plan om at hente danskeren.

Overfor Paddy Power peger John O'Shea således på, at der er andre positioner, der i højere grad trænger til at blive styrket. 

– Når en god spiller bliver tilgængelig, så vil man finde en måde at hente ham, hvis man kan, og hvis træneren vil have ham. Hvad Christian Eriksen angår, så vil de have haft diskussioner om ham, lyder det, ifølge Metro, fra John O'Shea, der opnåede 382 kampe for de røde djævle.

– Heldigvis er han blevet fuldstændig rask igen, og han fik vist sin kvalitet i Brentford i sidste sæson. Der er mange forskellige ting, han kan tilføre holdet, men passer han nødvendigvis godt til holdet på nuværende tidspunkt? Det er Manchester United nødt til at få afklaret.

Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano tyder det på, at det kun er Manchester United og Brentford, der er tilbage i kampen om Christian Eriksens signatur. Ifølge Fabrizio Romano er en afklaring dog ikke lige på trapperne – det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

AaB spiller sig på førstepladsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

FC Midtjylland – AC Horsens

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Her er FCK’s næste modstander i Europa