Spillede med Højlund i FCK: Han er top-8 i PL

For bare få år siden spillede Muamar Brajanac på hold med Rasmus Højlund på FCK's U19-hold, og allerede dengang kunne den nuværende Randers-angriber se, at Højlund kunne blive til noget stort.



Det kan gå hurtigt i fodbold. 

I 2020 spillede Muamer Brajanac og Rasmus Højlund på hold sammen på FC Københavns U19-hold, og selvom Brajanac kæmper for spilletiden i Randers, mens Højlund banker mål ind på samlebånd for Manchester United, kommer det ikke bag på den dansk-bosniske angriber, at Højlund har drevet det så langt, som han har. 

– Man kunne godt se, at der var et kæmpe potentiale, fordi han havde nogle kvaliteter, der potentielt kunne bringe ham til de bedste ligaer i verden. Det var bare et spørgsmål om tid, før det potentiale blev forløst, lyder det fra Randers-angriberen til Tipsbladet.

Ifølge Rasmus Højlunds tidligere holdkammerat rangerer Manchester United-danskeren blandt de bedste angribere i Premier League i øjeblikket. 

– Top-5 er måske for meget, men lige i øjeblikket er han i hvert fald top-8 over de bedste angribere i Premier League. Så en kæmpe cadeau til ham med at han har fået forløst sit potentiale. 

Rasmus Højlund kan da også nærmest gå på vandet i øjeblikket. Den 21-årige dansker har scoret i seks kampe i træk for Manchester United i Premier League, som den yngste spiller nogensinde til at opnå den bedrift.

Sammen med Scott McTominay er han holdets topscorer med syv mål. Den næste opgave for Højlund og co. er på lørdag hjemme mod Fulham. 





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Iran kommer med krav før VM

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

FC København sælger Nathan Trott

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Liverpool – Chelsea

Manchester City – Brentford