De startede begge på Leicesters bænk, men James Maddison og Jamie Vardy kom tirsdag ind og ændrede kampen mod bundholdet Burnley totalt.
I Premier League-opgørets slutfase scorede de to største Leicester-stjerner et mål hver, og så vandt klubben med 2-0 over det nedrykningstruede mandskab.
Kasper Schmeichel var på mål for Leicester, mens Jannik Vestergaard varmede bænken.
Sejren betyder, at Leicester rykker op på 12.-pladsen. Burnley mødte op til tirsdagens kamp med en fin stime på to sejre og et uafgjort resultat, men med nederlaget til Leicester forbliver klubben lige under nedrykningsstregen.
Leicester pressede hårdt på fra kampens begyndelse, hvor Burnley stod langt tilbage på banen.
Det betød, at gæsterne kom til flere chancer, og Burnley skulle takke Nick Pope i målet for, at Leicester ikke var i front før pausefløjt.
Efter ni minutter viste han stor armstyrke, da han holdt en afslutning fra Ricardo Pereira ude af målet. Efter 25 minutter viste han hurtige reflekser, da han med en fodparade holdt Burnley inde i opgøret.
Burnleys Maxwel Cornet sparkede bolden i nettet efter 20 minutter, men målet blev annulleret for offside.
Efter pausen var det hele lidt mere tilfældigt. Leicester mistede en smule momentum, og Burnley var et par gange tæt på at slå kapital af kontraangreb.
Med 20 minutter tilbage af opgøret forsøgte Leicester-manager Brendan Rodgers at vride det sidste ud af sin trup. De to stjernespillere Jamie Vardy og James Maddison blev således sendt i spil – og det gav pote.
Efter 81 minutter fik James Maddison kuglen uden for feltet og smadrede den i nettet ved fjerneste stolpe, og i den ordinære spilletids sidste minut scorede Jamie Vardy på hovedstød, da han blev fri tæt under mål.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
