Jamie Carragher udpeger problem ved ny United-boss

Ifølge Jamie Carragher kan det indledningsvist blive et problem for Ruben Amorim og Manchester United, at portugiseren foretrækker en anden formation end den, Manchester United normalt spiller med.



Ruben Amorim har i dag landet sit næste trænerjob, og her venter der den 39-årige portugiser lidt af en udfordring. 

Den nu snart tidligere Sporting-boss skal overtage Manchester United, efter at Erik ten Hag i mandags blev fyret. 

Ifølge den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher, der nu arbejder som ekspert for blandt andre Sky Sports, er det først om 18 måneders tid, at man for alvor kan fælde en dom over Ruben Amorims arbejde på Old Trafford. 

Det skriver Jamie Carragher i en klumme for The Telegraph, hvor den tidligere forsvarsspiller peger på, at Ruben Amorim til den tid gerne skal have gjort Manchester United til et hold, der kan kæmpe med om Premier League- og Champions League-trofæet. 

Jamie Carragher peger også på et aspekt ved Ruben Amorim, der kan blive et problem for portugiseren og Manchester United – i hvert fald indledningsvist. 

– Amorim er en af den nuværende generation af trænere, der foretrækker at spille med tre mand i bagkæden, ligesom Leverkusens Xabi Alonso og Inters Somone Inzaghi.

– Jeg har en mistanke om, at en af grundene til, at Liverpool i sommer foretrak Slot over Amorim var fordi, at hollænderen foretrækker at spille med fire mand i bagkæden, hvilket gjorde overgangen nemmere, i forhold til den trup, han overtog. Under Jürgen Klopp var førsteholdets spillestil afspejlet helt ned på akademi-niveau for at sikre, at dem, der tog skridtet op, var bekendt med spillemønstrene, skriver Jamie Carragher i sin klumme. 

Jamie Carragher peger på, at Manchester United-ledelsen måske i højere grad prioriterede at finde en ny træner med den rette personlighed, og så må truppen over tid tilrettes til Ruben Amorims præferencer. 

Ruben Amorim tiltræder i Manchester United den 11. november. Portugiserens debut for 'De Røde Djævle' bliver ude mod Ipswich søndag den 24. november. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Overraskende melding om Oliver Christensen

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Stolt over dansk transfer

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Brøndby henter Alexander Drexel

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen