Ruben Amorim har i dag landet sit næste trænerjob, og her venter der den 39-årige portugiser lidt af en udfordring.
Den nu snart tidligere Sporting-boss skal overtage Manchester United, efter at Erik ten Hag i mandags blev fyret.
Ifølge den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher, der nu arbejder som ekspert for blandt andre Sky Sports, er det først om 18 måneders tid, at man for alvor kan fælde en dom over Ruben Amorims arbejde på Old Trafford.
Det skriver Jamie Carragher i en klumme for The Telegraph, hvor den tidligere forsvarsspiller peger på, at Ruben Amorim til den tid gerne skal have gjort Manchester United til et hold, der kan kæmpe med om Premier League- og Champions League-trofæet.
Jamie Carragher peger også på et aspekt ved Ruben Amorim, der kan blive et problem for portugiseren og Manchester United – i hvert fald indledningsvist.
– Amorim er en af den nuværende generation af trænere, der foretrækker at spille med tre mand i bagkæden, ligesom Leverkusens Xabi Alonso og Inters Somone Inzaghi.
– Jeg har en mistanke om, at en af grundene til, at Liverpool i sommer foretrak Slot over Amorim var fordi, at hollænderen foretrækker at spille med fire mand i bagkæden, hvilket gjorde overgangen nemmere, i forhold til den trup, han overtog. Under Jürgen Klopp var førsteholdets spillestil afspejlet helt ned på akademi-niveau for at sikre, at dem, der tog skridtet op, var bekendt med spillemønstrene, skriver Jamie Carragher i sin klumme.
Jamie Carragher peger på, at Manchester United-ledelsen måske i højere grad prioriterede at finde en ny træner med den rette personlighed, og så må truppen over tid tilrettes til Ruben Amorims præferencer.
Ruben Amorim tiltræder i Manchester United den 11. november. Portugiserens debut for 'De Røde Djævle' bliver ude mod Ipswich søndag den 24. november.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM-transfer i fare
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Henter Mads Junker
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
TIPSBLADET SPECIAL