Ruben Amorim har i dag landet sit næste trænerjob, og her venter der den 39-årige portugiser lidt af en udfordring.
Den nu snart tidligere Sporting-boss skal overtage Manchester United, efter at Erik ten Hag i mandags blev fyret.
Ifølge den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher, der nu arbejder som ekspert for blandt andre Sky Sports, er det først om 18 måneders tid, at man for alvor kan fælde en dom over Ruben Amorims arbejde på Old Trafford.
Det skriver Jamie Carragher i en klumme for The Telegraph, hvor den tidligere forsvarsspiller peger på, at Ruben Amorim til den tid gerne skal have gjort Manchester United til et hold, der kan kæmpe med om Premier League- og Champions League-trofæet.
Jamie Carragher peger også på et aspekt ved Ruben Amorim, der kan blive et problem for portugiseren og Manchester United – i hvert fald indledningsvist.
– Amorim er en af den nuværende generation af trænere, der foretrækker at spille med tre mand i bagkæden, ligesom Leverkusens Xabi Alonso og Inters Somone Inzaghi.
– Jeg har en mistanke om, at en af grundene til, at Liverpool i sommer foretrak Slot over Amorim var fordi, at hollænderen foretrækker at spille med fire mand i bagkæden, hvilket gjorde overgangen nemmere, i forhold til den trup, han overtog. Under Jürgen Klopp var førsteholdets spillestil afspejlet helt ned på akademi-niveau for at sikre, at dem, der tog skridtet op, var bekendt med spillemønstrene, skriver Jamie Carragher i sin klumme.
Jamie Carragher peger på, at Manchester United-ledelsen måske i højere grad prioriterede at finde en ny træner med den rette personlighed, og så må truppen over tid tilrettes til Ruben Amorims præferencer.
Ruben Amorim tiltræder i Manchester United den 11. november. Portugiserens debut for 'De Røde Djævle' bliver ude mod Ipswich søndag den 24. november.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!