Jamie Carragher udpeger problem ved ny United-boss

Ifølge Jamie Carragher kan det indledningsvist blive et problem for Ruben Amorim og Manchester United, at portugiseren foretrækker en anden formation end den, Manchester United normalt spiller med.



Ruben Amorim har i dag landet sit næste trænerjob, og her venter der den 39-årige portugiser lidt af en udfordring. 

Den nu snart tidligere Sporting-boss skal overtage Manchester United, efter at Erik ten Hag i mandags blev fyret. 

Ifølge den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher, der nu arbejder som ekspert for blandt andre Sky Sports, er det først om 18 måneders tid, at man for alvor kan fælde en dom over Ruben Amorims arbejde på Old Trafford. 

Det skriver Jamie Carragher i en klumme for The Telegraph, hvor den tidligere forsvarsspiller peger på, at Ruben Amorim til den tid gerne skal have gjort Manchester United til et hold, der kan kæmpe med om Premier League- og Champions League-trofæet. 

Jamie Carragher peger også på et aspekt ved Ruben Amorim, der kan blive et problem for portugiseren og Manchester United – i hvert fald indledningsvist. 

– Amorim er en af den nuværende generation af trænere, der foretrækker at spille med tre mand i bagkæden, ligesom Leverkusens Xabi Alonso og Inters Somone Inzaghi.

– Jeg har en mistanke om, at en af grundene til, at Liverpool i sommer foretrak Slot over Amorim var fordi, at hollænderen foretrækker at spille med fire mand i bagkæden, hvilket gjorde overgangen nemmere, i forhold til den trup, han overtog. Under Jürgen Klopp var førsteholdets spillestil afspejlet helt ned på akademi-niveau for at sikre, at dem, der tog skridtet op, var bekendt med spillemønstrene, skriver Jamie Carragher i sin klumme. 

Jamie Carragher peger på, at Manchester United-ledelsen måske i højere grad prioriterede at finde en ny træner med den rette personlighed, og så må truppen over tid tilrettes til Ruben Amorims præferencer. 

Ruben Amorim tiltræder i Manchester United den 11. november. Portugiserens debut for 'De Røde Djævle' bliver ude mod Ipswich søndag den 24. november. 





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Klar tale: Han bør fyres nu

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Alexander Lind blæst bagover

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dansker drillet af Mourinho

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Glem 4-4-4-4-0

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt