Jamie Carragher udpeger problem ved ny United-boss

Ifølge Jamie Carragher kan det indledningsvist blive et problem for Ruben Amorim og Manchester United, at portugiseren foretrækker en anden formation end den, Manchester United normalt spiller med.



Ruben Amorim har i dag landet sit næste trænerjob, og her venter der den 39-årige portugiser lidt af en udfordring. 

Den nu snart tidligere Sporting-boss skal overtage Manchester United, efter at Erik ten Hag i mandags blev fyret. 

Ifølge den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher, der nu arbejder som ekspert for blandt andre Sky Sports, er det først om 18 måneders tid, at man for alvor kan fælde en dom over Ruben Amorims arbejde på Old Trafford. 

Det skriver Jamie Carragher i en klumme for The Telegraph, hvor den tidligere forsvarsspiller peger på, at Ruben Amorim til den tid gerne skal have gjort Manchester United til et hold, der kan kæmpe med om Premier League- og Champions League-trofæet. 

Jamie Carragher peger også på et aspekt ved Ruben Amorim, der kan blive et problem for portugiseren og Manchester United – i hvert fald indledningsvist. 

– Amorim er en af den nuværende generation af trænere, der foretrækker at spille med tre mand i bagkæden, ligesom Leverkusens Xabi Alonso og Inters Somone Inzaghi.

– Jeg har en mistanke om, at en af grundene til, at Liverpool i sommer foretrak Slot over Amorim var fordi, at hollænderen foretrækker at spille med fire mand i bagkæden, hvilket gjorde overgangen nemmere, i forhold til den trup, han overtog. Under Jürgen Klopp var førsteholdets spillestil afspejlet helt ned på akademi-niveau for at sikre, at dem, der tog skridtet op, var bekendt med spillemønstrene, skriver Jamie Carragher i sin klumme. 

Jamie Carragher peger på, at Manchester United-ledelsen måske i højere grad prioriterede at finde en ny træner med den rette personlighed, og så må truppen over tid tilrettes til Ruben Amorims præferencer. 

Ruben Amorim tiltræder i Manchester United den 11. november. Portugiserens debut for 'De Røde Djævle' bliver ude mod Ipswich søndag den 24. november. 







LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Nu taler Messi

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Her er VM-turneringens hold

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub