Jan Mølby måber: ‘Det er utroligt, ikke?’

Viaplay-ekspert Jan Mølby giver sit syn på de tre danskere i Manchester United.



I lang tid var der nul, så kom Christian Eriksen, så Rasmus Højlund og nu Patrick Dorgu, og dermed er der pludselig tre danskere i mægtige Manchester United.

Bevares, Manchester United er ikke, hvad de har været rent sportligt, men klubbens status som én af de mægtigste i fodboldens verden kan der ikke rokkes ved. Dertil er historiens vingesus for kraftig.

Jan Mølby, ekspert på Viaplay, er da også ved at falde bagover af antallet af danskere i Manchester United-truppen.

– Vi må tage hatten af for, at vi har tre danskere i en af verdens største fodboldklubber. Det er utroligt, ikke?, siger Jan Mølby til Tipsbladet.

Viaplay-eksperten ser frem til at følge, hvad Patrick Dorgu kan drive det til i Manchester United. I fredags debuterede han for storklubben i FA Cuppen mod Leicester – her blev danskeren pillet ud allerede i pausen.

– Som dansker er det utroligt spændende med Dorgu i Manchester United. Jeg kan egentlig godt lide hans profil og den måde, Manchester United er begyndt at købe spillere på. Dorgu har også spillet til højre i Lecce, så han kan spille begge pladser. Noget af det vigtigste for Amorim har været at få styr på de her wingbacks, så Dorgu får jo virkelig en nøglerolle på det her Manchester United hold, siger Mølby.

Farvel til Christian Eriksen?
Spørgsmålet er, hvor længe der bliver ved med at være tre danskere i Manchester Uniteds førsteholdstrup?

De fleste spår, at Christian Eriksen stopper i klubben til sommer, når hans kontrakt udløber, og det kor istemmer Jan Mølby sig.

– Hans fremtid er et andet sted. Jeg tror også, det er utroligt vigtigt for ham at få lov til at spille noget fodbold sent i sin karriere. Jeg tror, at VM i 2026 fylder utroligt meget for ham. Han ligner bestemt en spiller, der er på vej væk til sommer, siger han og fastslår, at han er sikker på, at Eriksen får nemt ved at finde en ny arbejdsgiver.

– Jeg tror næppe, at Eriksen skal hjem til Danmark. Han kan godt lide at være i England, og han har været i Brentford før. Der skal nok være rigeligt med klubber, som gerne vil have Eriksen. Vi ser også på det danske landshold, at han stadig har masser at bidrage med.

Jan Mølbys ekspertkollega Thomas Gravesen fastslog i sidste uge i et interview med Tipsbladet, at han frygter, at Christian Eriksens karriere er forbi til sommer.

– Jeg kan godt forstå, at Thomas Gravesen siger, at han måske kan finde på at stoppe karrieren, for han er jo sådan en type, som træffer sine egne beslutninger. Men som jeg også sagde før, så tror jeg, at VM i 2026 er rimelig stort for ham.

Højlund er svær at blive klog på
Og så er der Rasmus Højlund.

Manchester Uniteds formsvage forward bliver heftigt debatteret i øjeblikket for sine manglende fuldtræffere i den engelske storklub, og det tager til med historier om, at “De Røde Djævle” køber en ny stjerneangriber til sommer, som vil gøre tilværelsen sværere for Rasmus Højlund.

– Rasmus Højlund er lidt sværere at blive klog på. Det er klart, at han laver ikke nok mål. Det er der ikke nogen, der er i tvivl om. Spørgsmålet er lidt, hvordan de ønsker at bygge det her nye Manchester United hold op, og også hvornår de reelt har penge til at gå ud og købe en top angriber, siger Jan Mølby og tilføjer:

– Det har de ikke endnu, men de har en masse spændende unge spillere, og Højlund er en af dem. Det bliver spændende, men jeg er ikke i tvivl om, at Højlund bliver i Manchester United efter sommeren, men han skal selvfølgelig også til at levere.

Rasmus Højlund er noteret for to Premier League-mål i denne sæson. Han har slet ikke scoret i 2025.







LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Kasper Dolberg i choktransfer?

Simeone fatter det ikke



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Langer ud efter Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

I tvivl om Bo Svenssons FCK



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Blandt dette årtusindes bedste

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Hvad f….. sker der Tullberg?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FCK bød på landsholdsmålmand

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Højlund stjæler overskrifter

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

‘Hvem fanden ringer man til?’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Transferpres på Albert Grønbæk