Jan Mølby måber: ‘Det er utroligt, ikke?’

Viaplay-ekspert Jan Mølby giver sit syn på de tre danskere i Manchester United.



I lang tid var der nul, så kom Christian Eriksen, så Rasmus Højlund og nu Patrick Dorgu, og dermed er der pludselig tre danskere i mægtige Manchester United.

Bevares, Manchester United er ikke, hvad de har været rent sportligt, men klubbens status som én af de mægtigste i fodboldens verden kan der ikke rokkes ved. Dertil er historiens vingesus for kraftig.

Jan Mølby, ekspert på Viaplay, er da også ved at falde bagover af antallet af danskere i Manchester United-truppen.

– Vi må tage hatten af for, at vi har tre danskere i en af verdens største fodboldklubber. Det er utroligt, ikke?, siger Jan Mølby til Tipsbladet.

Viaplay-eksperten ser frem til at følge, hvad Patrick Dorgu kan drive det til i Manchester United. I fredags debuterede han for storklubben i FA Cuppen mod Leicester – her blev danskeren pillet ud allerede i pausen.

– Som dansker er det utroligt spændende med Dorgu i Manchester United. Jeg kan egentlig godt lide hans profil og den måde, Manchester United er begyndt at købe spillere på. Dorgu har også spillet til højre i Lecce, så han kan spille begge pladser. Noget af det vigtigste for Amorim har været at få styr på de her wingbacks, så Dorgu får jo virkelig en nøglerolle på det her Manchester United hold, siger Mølby.

Farvel til Christian Eriksen?
Spørgsmålet er, hvor længe der bliver ved med at være tre danskere i Manchester Uniteds førsteholdstrup?

De fleste spår, at Christian Eriksen stopper i klubben til sommer, når hans kontrakt udløber, og det kor istemmer Jan Mølby sig.

– Hans fremtid er et andet sted. Jeg tror også, det er utroligt vigtigt for ham at få lov til at spille noget fodbold sent i sin karriere. Jeg tror, at VM i 2026 fylder utroligt meget for ham. Han ligner bestemt en spiller, der er på vej væk til sommer, siger han og fastslår, at han er sikker på, at Eriksen får nemt ved at finde en ny arbejdsgiver.

– Jeg tror næppe, at Eriksen skal hjem til Danmark. Han kan godt lide at være i England, og han har været i Brentford før. Der skal nok være rigeligt med klubber, som gerne vil have Eriksen. Vi ser også på det danske landshold, at han stadig har masser at bidrage med.

Jan Mølbys ekspertkollega Thomas Gravesen fastslog i sidste uge i et interview med Tipsbladet, at han frygter, at Christian Eriksens karriere er forbi til sommer.

– Jeg kan godt forstå, at Thomas Gravesen siger, at han måske kan finde på at stoppe karrieren, for han er jo sådan en type, som træffer sine egne beslutninger. Men som jeg også sagde før, så tror jeg, at VM i 2026 er rimelig stort for ham.

Højlund er svær at blive klog på
Og så er der Rasmus Højlund.

Manchester Uniteds formsvage forward bliver heftigt debatteret i øjeblikket for sine manglende fuldtræffere i den engelske storklub, og det tager til med historier om, at “De Røde Djævle” køber en ny stjerneangriber til sommer, som vil gøre tilværelsen sværere for Rasmus Højlund.

– Rasmus Højlund er lidt sværere at blive klog på. Det er klart, at han laver ikke nok mål. Det er der ikke nogen, der er i tvivl om. Spørgsmålet er lidt, hvordan de ønsker at bygge det her nye Manchester United hold op, og også hvornår de reelt har penge til at gå ud og købe en top angriber, siger Jan Mølby og tilføjer:

– Det har de ikke endnu, men de har en masse spændende unge spillere, og Højlund er en af dem. Det bliver spændende, men jeg er ikke i tvivl om, at Højlund bliver i Manchester United efter sommeren, men han skal selvfølgelig også til at levere.

Rasmus Højlund er noteret for to Premier League-mål i denne sæson. Han har slet ikke scoret i 2025.







Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’


Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Angriber er færdig i Randers FC

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

To trænere færdige i Superliga-klub

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

OB – Silkeborg IF

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Går i kødet på Rasmus Højlund

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Et slag fra førstepladsen

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Rigtig træls melding om Óskarsson

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’