Jan Mølby måber: ‘Det er utroligt, ikke?’

Viaplay-ekspert Jan Mølby giver sit syn på de tre danskere i Manchester United.



I lang tid var der nul, så kom Christian Eriksen, så Rasmus Højlund og nu Patrick Dorgu, og dermed er der pludselig tre danskere i mægtige Manchester United.

Bevares, Manchester United er ikke, hvad de har været rent sportligt, men klubbens status som én af de mægtigste i fodboldens verden kan der ikke rokkes ved. Dertil er historiens vingesus for kraftig.

Jan Mølby, ekspert på Viaplay, er da også ved at falde bagover af antallet af danskere i Manchester United-truppen.

– Vi må tage hatten af for, at vi har tre danskere i en af verdens største fodboldklubber. Det er utroligt, ikke?, siger Jan Mølby til Tipsbladet.

Viaplay-eksperten ser frem til at følge, hvad Patrick Dorgu kan drive det til i Manchester United. I fredags debuterede han for storklubben i FA Cuppen mod Leicester – her blev danskeren pillet ud allerede i pausen.

– Som dansker er det utroligt spændende med Dorgu i Manchester United. Jeg kan egentlig godt lide hans profil og den måde, Manchester United er begyndt at købe spillere på. Dorgu har også spillet til højre i Lecce, så han kan spille begge pladser. Noget af det vigtigste for Amorim har været at få styr på de her wingbacks, så Dorgu får jo virkelig en nøglerolle på det her Manchester United hold, siger Mølby.

Farvel til Christian Eriksen?
Spørgsmålet er, hvor længe der bliver ved med at være tre danskere i Manchester Uniteds førsteholdstrup?

De fleste spår, at Christian Eriksen stopper i klubben til sommer, når hans kontrakt udløber, og det kor istemmer Jan Mølby sig.

– Hans fremtid er et andet sted. Jeg tror også, det er utroligt vigtigt for ham at få lov til at spille noget fodbold sent i sin karriere. Jeg tror, at VM i 2026 fylder utroligt meget for ham. Han ligner bestemt en spiller, der er på vej væk til sommer, siger han og fastslår, at han er sikker på, at Eriksen får nemt ved at finde en ny arbejdsgiver.

– Jeg tror næppe, at Eriksen skal hjem til Danmark. Han kan godt lide at være i England, og han har været i Brentford før. Der skal nok være rigeligt med klubber, som gerne vil have Eriksen. Vi ser også på det danske landshold, at han stadig har masser at bidrage med.

Jan Mølbys ekspertkollega Thomas Gravesen fastslog i sidste uge i et interview med Tipsbladet, at han frygter, at Christian Eriksens karriere er forbi til sommer.

– Jeg kan godt forstå, at Thomas Gravesen siger, at han måske kan finde på at stoppe karrieren, for han er jo sådan en type, som træffer sine egne beslutninger. Men som jeg også sagde før, så tror jeg, at VM i 2026 er rimelig stort for ham.

Højlund er svær at blive klog på
Og så er der Rasmus Højlund.

Manchester Uniteds formsvage forward bliver heftigt debatteret i øjeblikket for sine manglende fuldtræffere i den engelske storklub, og det tager til med historier om, at “De Røde Djævle” køber en ny stjerneangriber til sommer, som vil gøre tilværelsen sværere for Rasmus Højlund.

– Rasmus Højlund er lidt sværere at blive klog på. Det er klart, at han laver ikke nok mål. Det er der ikke nogen, der er i tvivl om. Spørgsmålet er lidt, hvordan de ønsker at bygge det her nye Manchester United hold op, og også hvornår de reelt har penge til at gå ud og købe en top angriber, siger Jan Mølby og tilføjer:

– Det har de ikke endnu, men de har en masse spændende unge spillere, og Højlund er en af dem. Det bliver spændende, men jeg er ikke i tvivl om, at Højlund bliver i Manchester United efter sommeren, men han skal selvfølgelig også til at levere.

Rasmus Højlund er noteret for to Premier League-mål i denne sæson. Han har slet ikke scoret i 2025.







LIVE

LIVE: Superliga-klub straffet økonomisk

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

– Der får David at vide, at han er fyret

Skifte glæder Thomas Delaney

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jonas Schwartz lander nyt job



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Medie afslører møde med Deco

Dansk træner storroses

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Hjulmand vinder i Hamborg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Dansk milliardær smider 75.000

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Langer ud efter trænerlegende

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen tæt på fyring

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Køber engelsk klub

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Victor Nelsson topper international impact-liste

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

I chok over Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Kritik preller af på Arteta