Thomas Frank står lørdag over for en af de sværeste udfordringer overhovedet som fodboldtræner; Han skal forsøge at dæmme op for Manchester City på Etihad.
For at det skal lykkes, kræver det blandt andet en god portion held, men samtidig også at samtlige spillere knokler røven ud af bukserne for hinanden på banen. Der er ikke plads til primadonnaer eller spillere, som sætter sig selv over hovedet. Lige netop den type menneske har dog intet at gøre på et Thomas Frank-hold. Han vægter ydmyghed ekstremt højt, fortæller han i et stort interview til BT Sport.
– Når vi taler om attitude, er der to ting i det. Det første er attituden mod altid at være villig til at lære. Altid at være reflekterende og lærevillig. Hvis jeg fortæller spillerne, og de må godt være uenige, at de skal gå til højre, så går vi til højre. Selvfølgelig er der nogle gange, hvor vi diskuterer tingene, for alle der kender mig ved godt, at jeg ikke er sådan "okay, du skal gøre det og det og det". Jeg kan godt lide at diskutere og finde en fælles løsning.
– Med 'attitude' vil jeg havde en selvsikker tilgang. Hver eneste person er nødt til at være selvsikker, hvis de vil udtrykke og vise den bedste side af sig selv. Men hvis ikke du er ydmyg eller er villig eller har passionen til at lære, så kommer det ikke til at virke. Det hænger sammen.
– Så er der 'sammenhold'. Jeg er et menneske, som kun kan gøre ting sammen med andre. Jeg er meget social som person, og jeg vil gerne have gode mennesker omkring mig. Det største ting, vi taler om, er, at de bedste hold har det bedste sammenhold eller holdånd. I det sammenhold er karakter det vigtigste.
– Jeg har den her ingen røvhuller-politik. Vi har brug for gode mennesker, der tænker på hinanden. Hvis jeg kunne lave en one liner, så vil det være 'arbejd sammen – elsk hinanden'. Det er det, vi har brug for. Det er svært, fordi der er egoer, og de vil alle spille, og i disse dage kan kun seks spillere spille 90 minutter, fordi os skøre trænere vil bruge vores indskiftere. Så jeg har konstant 16 til 18 utilfredse spillere.
– Den sidste handler om hårdt arbejde. Jeg har arbejdet så mange timer for at nå det her niveau, og jeg vil fortsætte med at arbejde mange timer, fordi jeg vil have succes med klubben. Det er det samme med spillerne. Vi er nødt til at arbejde hårdt. Overordnet set har du intet problem med mig, hvis du arbejder hårdt og kommer til tiden, siger Thomas Frank blandt andet i interviewet.
Danskerens Brentford skal i aktion lørdag klokken 13.30 mod Manchester City. Her forventes det blandt andet, at Christian Nørgaard kommer til at spille en rolle og få nogle tiltrængte minutter før VM.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED