Bruno Fernandes tog Premier League med storm efter skiftet fra Sporting CP i januar sidste år, men i de seneste måneder har portugiseren modtaget en hel del kritik.
Efter mandagens 1-1-kamp mod Newcastle var den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville eksempelvis ude med en kritk af flere spillere, herunder Bruno Fernandes, som ifølge legenden gjorde sig skyldig i dårligt kropssprog.
Og den tidligere Crystal Palace-ejer Simon Jordan, der nu arbejder som ekspert hos talkSPORT, har nu også valgt at lange ud efter Bruno Fernandes.
– Bør Fernandes og Ronaldo have den slags indflydelse? Diskussionen raser. Vi talte om det tidligere på sæsonen, hvor Ronaldo stod og legede træner på sidelinien. Vi taler om hans indflydelse, længere er den ikke. Det var på et tidspunkt, hvor man havde en letvægtstræner. En flink fyr, en hæderlig træner, men Ole Gunnar Solskjær var ikke en Manchester United-træner. Nu har man så Rangnick, som, rent cv-mæssigt, ikke er en Manchester United-træner, men som fodboldintelligensmæssigt hører til i samme kategori som Bielsa, i forhold til hans omdømme. Han har ikke nødvendigvis trofæskabet til at bakke det op. Jeg har i den grad mistet kærligheden til Fernandes. Jeg tror, at han har brugt for meget tid på at læse de rosende ord, der blev skrevet om ham. Han er nok selv formand for Bruno Fernandes-fanklubben, lyder det således fra Simon Jordan.
– Han har en idé om, hvordan han ville spille, og den latterlige opfordring til Manchester United-fansene efter Watford-kampen var absurd [Fernandes opfordrede fansene til ikke at buhe af Solskjær, red.]. Hans præstationer har ikke været, som de var tidligere. Måske på grund af overdreven selvtillid. Jeg tror stadig, at Rangnick vil få vendt skuden i Manchester United, men hvad personligheder angår, så har de nogle store personligheder.
Bruno Fernandes scorede i sin første halvsæson i Manchester United otte mål i 14 ligakampe. I portugierens anden sæson på Old Trafford blev det til 18 mål i 37 ligakampe, mens det i denne sæson er blevet til fem mål i 17 kampe. Tre af disse blev scoret i sæsonpremieren mod Leeds.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
