– Jeg havde ondt af ham efter kampen

Leicester City-manager Steve Cooper roser danske Mads Hermansen, der har fået en rigtig god start i kassen i Premier League.



Han var rigtig stærk for Leicester City i sidste sæson, hvor klubben rykkede op i Premier League, og i den bedste engelske række har 24-årige Mads Hermansen fortsat de gode præstationer.

Leicester-fansene er glade for deres danske keeper, eksperterne er imponerede, og også træneren, der sætter holdet, er glad for det, Mads Hermansen indtil videre har leveret.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Steve Coopers mandskab har indledt sæsonen med seks point i de første syv kampe. En af de kampe, der blev tabt, var ude mod Arsenal, hvor Mads Hermansen stod en pragtkamp, men alligevel lukkede fire mål ind.

– Ingen ønskede, at han lavede så mange redninger mod Arsenal. Jeg havde ondt af ham efter kampen, da han fortjente et resultat efter den dag. Da det tredje mål gik ind via en afretning, var det en svær en at acceptere for os alle, specielt ham.

– Der er ingen tvivl om, at Mads har fået en god start på sæsonen, og han er en talentfuld ung målmand med gode egenskaber, og han spiller en vigtig rolle på vores hold. Ikke kun fordi han er målmand, men også med de evner, han har.

– Det er også fair at sige, og han vil have, at jeg siger det: Det er kun starten. Han arbejder på at blive bedre. Vi har kun spillet syv kampe, men det har været en god start. Vi kan lide hans attitude og professionalisme og hans nysgerrighed på at blive bedre. Han stiller også gode spørgsmål, og vi nyder at arbejde med ham.

– Vi skal blive ved med at udfordre ham. Han kan blive blive bedre. Lad os håbe, den gode start fortsætter, siger Steve Cooper.

Se interviewet med Leicester-træneren i videoen øverst til denne artikel.

Næste opgave for Mads Hermansen og Leicester City er en udekamp mod Southampton.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

USA – Belgien