– Jeg havde ondt af ham efter kampen

Leicester City-manager Steve Cooper roser danske Mads Hermansen, der har fået en rigtig god start i kassen i Premier League.



Han var rigtig stærk for Leicester City i sidste sæson, hvor klubben rykkede op i Premier League, og i den bedste engelske række har 24-årige Mads Hermansen fortsat de gode præstationer.

Leicester-fansene er glade for deres danske keeper, eksperterne er imponerede, og også træneren, der sætter holdet, er glad for det, Mads Hermansen indtil videre har leveret.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Steve Coopers mandskab har indledt sæsonen med seks point i de første syv kampe. En af de kampe, der blev tabt, var ude mod Arsenal, hvor Mads Hermansen stod en pragtkamp, men alligevel lukkede fire mål ind.

– Ingen ønskede, at han lavede så mange redninger mod Arsenal. Jeg havde ondt af ham efter kampen, da han fortjente et resultat efter den dag. Da det tredje mål gik ind via en afretning, var det en svær en at acceptere for os alle, specielt ham.

– Der er ingen tvivl om, at Mads har fået en god start på sæsonen, og han er en talentfuld ung målmand med gode egenskaber, og han spiller en vigtig rolle på vores hold. Ikke kun fordi han er målmand, men også med de evner, han har.

– Det er også fair at sige, og han vil have, at jeg siger det: Det er kun starten. Han arbejder på at blive bedre. Vi har kun spillet syv kampe, men det har været en god start. Vi kan lide hans attitude og professionalisme og hans nysgerrighed på at blive bedre. Han stiller også gode spørgsmål, og vi nyder at arbejde med ham.

– Vi skal blive ved med at udfordre ham. Han kan blive blive bedre. Lad os håbe, den gode start fortsætter, siger Steve Cooper.

Se interviewet med Leicester-træneren i videoen øverst til denne artikel.

Næste opgave for Mads Hermansen og Leicester City er en udekamp mod Southampton.





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

VM-spiller får fem karantænedage

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ny bejler til dansk guldfugl

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

New Zealand – Belgien

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Ecuador – Tyskland

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede