– Jeg havde ondt af ham efter kampen

Leicester City-manager Steve Cooper roser danske Mads Hermansen, der har fået en rigtig god start i kassen i Premier League.



Han var rigtig stærk for Leicester City i sidste sæson, hvor klubben rykkede op i Premier League, og i den bedste engelske række har 24-årige Mads Hermansen fortsat de gode præstationer.

Leicester-fansene er glade for deres danske keeper, eksperterne er imponerede, og også træneren, der sætter holdet, er glad for det, Mads Hermansen indtil videre har leveret.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Steve Coopers mandskab har indledt sæsonen med seks point i de første syv kampe. En af de kampe, der blev tabt, var ude mod Arsenal, hvor Mads Hermansen stod en pragtkamp, men alligevel lukkede fire mål ind.

– Ingen ønskede, at han lavede så mange redninger mod Arsenal. Jeg havde ondt af ham efter kampen, da han fortjente et resultat efter den dag. Da det tredje mål gik ind via en afretning, var det en svær en at acceptere for os alle, specielt ham.

– Der er ingen tvivl om, at Mads har fået en god start på sæsonen, og han er en talentfuld ung målmand med gode egenskaber, og han spiller en vigtig rolle på vores hold. Ikke kun fordi han er målmand, men også med de evner, han har.

– Det er også fair at sige, og han vil have, at jeg siger det: Det er kun starten. Han arbejder på at blive bedre. Vi har kun spillet syv kampe, men det har været en god start. Vi kan lide hans attitude og professionalisme og hans nysgerrighed på at blive bedre. Han stiller også gode spørgsmål, og vi nyder at arbejde med ham.

– Vi skal blive ved med at udfordre ham. Han kan blive blive bedre. Lad os håbe, den gode start fortsætter, siger Steve Cooper.

Se interviewet med Leicester-træneren i videoen øverst til denne artikel.

Næste opgave for Mads Hermansen og Leicester City er en udekamp mod Southampton.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er danskers millionløn i Lazio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Frankrig – Marokko

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Schweiz – Colombia

Hylder kæmpe FCM-transfer

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’