– Jeg havde ondt af ham efter kampen

Leicester City-manager Steve Cooper roser danske Mads Hermansen, der har fået en rigtig god start i kassen i Premier League.



Han var rigtig stærk for Leicester City i sidste sæson, hvor klubben rykkede op i Premier League, og i den bedste engelske række har 24-årige Mads Hermansen fortsat de gode præstationer.

Leicester-fansene er glade for deres danske keeper, eksperterne er imponerede, og også træneren, der sætter holdet, er glad for det, Mads Hermansen indtil videre har leveret.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Steve Coopers mandskab har indledt sæsonen med seks point i de første syv kampe. En af de kampe, der blev tabt, var ude mod Arsenal, hvor Mads Hermansen stod en pragtkamp, men alligevel lukkede fire mål ind.

– Ingen ønskede, at han lavede så mange redninger mod Arsenal. Jeg havde ondt af ham efter kampen, da han fortjente et resultat efter den dag. Da det tredje mål gik ind via en afretning, var det en svær en at acceptere for os alle, specielt ham.

– Der er ingen tvivl om, at Mads har fået en god start på sæsonen, og han er en talentfuld ung målmand med gode egenskaber, og han spiller en vigtig rolle på vores hold. Ikke kun fordi han er målmand, men også med de evner, han har.

– Det er også fair at sige, og han vil have, at jeg siger det: Det er kun starten. Han arbejder på at blive bedre. Vi har kun spillet syv kampe, men det har været en god start. Vi kan lide hans attitude og professionalisme og hans nysgerrighed på at blive bedre. Han stiller også gode spørgsmål, og vi nyder at arbejde med ham.

– Vi skal blive ved med at udfordre ham. Han kan blive blive bedre. Lad os håbe, den gode start fortsætter, siger Steve Cooper.

Se interviewet med Leicester-træneren i videoen øverst til denne artikel.

Næste opgave for Mads Hermansen og Leicester City er en udekamp mod Southampton.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer