– Jeg havde ondt af ham efter kampen

Leicester City-manager Steve Cooper roser danske Mads Hermansen, der har fået en rigtig god start i kassen i Premier League.



Han var rigtig stærk for Leicester City i sidste sæson, hvor klubben rykkede op i Premier League, og i den bedste engelske række har 24-årige Mads Hermansen fortsat de gode præstationer.

Leicester-fansene er glade for deres danske keeper, eksperterne er imponerede, og også træneren, der sætter holdet, er glad for det, Mads Hermansen indtil videre har leveret.

Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

Steve Coopers mandskab har indledt sæsonen med seks point i de første syv kampe. En af de kampe, der blev tabt, var ude mod Arsenal, hvor Mads Hermansen stod en pragtkamp, men alligevel lukkede fire mål ind.

– Ingen ønskede, at han lavede så mange redninger mod Arsenal. Jeg havde ondt af ham efter kampen, da han fortjente et resultat efter den dag. Da det tredje mål gik ind via en afretning, var det en svær en at acceptere for os alle, specielt ham.

– Der er ingen tvivl om, at Mads har fået en god start på sæsonen, og han er en talentfuld ung målmand med gode egenskaber, og han spiller en vigtig rolle på vores hold. Ikke kun fordi han er målmand, men også med de evner, han har.

– Det er også fair at sige, og han vil have, at jeg siger det: Det er kun starten. Han arbejder på at blive bedre. Vi har kun spillet syv kampe, men det har været en god start. Vi kan lide hans attitude og professionalisme og hans nysgerrighed på at blive bedre. Han stiller også gode spørgsmål, og vi nyder at arbejde med ham.

– Vi skal blive ved med at udfordre ham. Han kan blive blive bedre. Lad os håbe, den gode start fortsætter, siger Steve Cooper.

Se interviewet med Leicester-træneren i videoen øverst til denne artikel.

Næste opgave for Mads Hermansen og Leicester City er en udekamp mod Southampton.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Markant ændring i Silkeborg

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender