– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Sidste runde af Premier League blev en følelsesladet afsked med to af de største profiler i engelsk fodbold.



Tårerne trillede ned ad kinderne på Mohamed Salah, der søndag spillede sin sidste kamp på Anfield for Liverpool efter ni år i klubben.

Den egyptiske angriber har på mange måder været ansigtet på klubbens moderne storhedstid og har været med til at vinde både Champions League og to engelske mesterskaber.

Han fik ikke den scoring, han nok havde håbet på i kampen mod Brentford, men leverede alligevel en assist i sin svanesang, inden han i et følelsesladet øjeblik forlod banen til stående applaus.

– Jeg tror, jeg græd mere end i hele resten af mit liv. Jeg er egentlig ikke en særlig følelsesladet person, siger Mohamed Salah til Sky Sports.

Hans assist var nummer 93 i Premier League for klubben og gjorde ham til spilleren med flest oplæg i ligaen i Liverpools historie. Dermed overgik han legenden Steven Gerrard, der stod noteret for 92 assists.

Efter kampen blev Salah hyldet sammen med Andrew Robertson, der også spillede sin sidste kamp for Liverpool.

– Vi bragte klubben tilbage, hvor den hører til. Robertson er elsket, fordi han giver alt på banen. Fansene elsker ham for det, siger den 33-årige egypter.

– Sådan er livet. Jeg ser tilbage og tænker på, om jeg kunne have ønsket mig mere, end jeg har opnået. Ikke rigtigt. Vi vandt det hele. Vi mærker kærligheden fra fansene, og det er det vigtigste for mig, siger han.

Også på Manchester Citys hjemmebane var der en følelsesladet afsked. Holdet tabte 1-2 til Aston Villa, men det ændrede ikke på stemningen, da Pep Guardiola havde sin afsked med fansene efter ti år som manager i klubben.

– Jeg er så nervøs lige nu. Hvorfor elsker I mig så meget? Hvorfor gør I det mod mig? siger han direkte til fansene, mens han står midt på banen med en mikrofon.

– Jeg havde aldrig forestillet mig så stor kærlighed. Det har været en utrolig og enorm ære at være jeres manager i ti år. Fantastiske følelser, siger han ifølge BBC.

Guardiola annoncerede tidligere på ugen, at han stopper i Manchester City. Efterfølgende oplyste klubben, at en tribune vil blive opkaldt efter ham.

– Min far er her på tribunen i dag, 95 år gammel – wow. Måske forstår han det ikke helt, men jeg er ret sikker på, at mit familienavn om mange år vil stå på den tribune, som ser virkelig smuk ud.

– Det er den største ære, siger den 55-årige spanier.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Topboss sviner Barça til

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham