– Jeg ville slikke mig om munden, hvis jeg var ham

Ruben Amorims ankomst kan radikalt ændre Rasmus Højlunds karriere i Manchester United, lyder det fra en af klubbens tidligere angribere.



Offensiven har det bestemt ikke været sprudlende i Manchester United i denne sæson, hvor de 10 første kampe i Premier League blot kastede otte mål af sig. 

Med 3-0-sejren over Leicester inden landskampspausen fik 'De Røde Djævle' lidt gang i målscoringen, men der er ingen tvivl om, at en af de mange udfordringer for den nye cheftræner Ruben Amorim bliver at finde en løsning på de manglende mål i Manchester United, der i sidste sæson endte med en negativ målscore i Premier League. 

I Sporting rådede Ruben Amorim over en målmaskine i form af Viktor Gyökeres, der har scoret 66 mål i 68 kampe for Lissabon-klubben, og derfor har svenskeren uundgåeligt været sat i forbindelse med et skifte til Old Trafford efter Uniteds ansættelse af Amorim. 

Ifølge The Telegraph håber man i Manchester United dog på, at man i Rasmus Højlund allerede råder over en angriber, der kan udvikle sig på samme vis, som den 26-årige Viktor Gyökeres har gjort siden skiftet fra Coventry i sommeren 2023. 

– Jeg ville slikke mig om munden, hvis jeg var Højlund. Gyökeres var god i Coventry, hvor han allerede var landsholdsspiller. Du bliver ikke købt af Sporting, hvis du ikke laver de rigtige ting. Men jeg mener stadig, at Amorim har løftet hans spil til et nyt niveau, lyder det ifølge The Telegraph fra den tidligere Manchester United-angriber Danny Webber, der nu fungerer som ekspert hos MUTV. 

Ifølge den tidligere Aston Villa- og Coventry-angriber Dion Dublin kan livet ikke være helt nemt for Rasmus Højlund i Manchester United. 

– Hvis jeg spillede på det United-hold, så ville jeg nok miste en del venner på kampdage, på grund af den måde, jeg ville reagere, når mine holdkammerater ikke laver indlæg.

– Jeg er med på, at det er andre tider, andre slags spillere og en anden æra, men som kantspiller skal du kunne levere bolden (til angriberen, red.). Dit ansvar er at levere det slutprodukt. Hvor ofte går Alejandro Garnacho, som uden tvivl er en god spiller, ned langs kanten og slår den ind over? Og hvad med Antony og Rashford?, lyder det ifølge The Telegraph fra Dion Dublin. 

The Telegraph peger på, at Rasmus Højlund og Viktor Gyökeres minder meget om hinanden, da de begge er stærke, hurtige og løbestærke angribere, der kan afslutte på mange forskellige måder.

Forskellen er, at svenskeren i Sporting har nydt godt af en spillestil, der passer til hans spidskompetencer, mens den omvendte situation har gjort sig gældende for Rasmus Højlund i Manchester United. 

Med Ruben Amorims ankomst til Old Trafford kan meget dog ændre sig for den danske landsholdsangribers situation fremadrettet. Portugiserens debut for den engelske storklub er på søndag ude mod Ipswich. 





‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Voldsom Franculino-spådom

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her sætter Vingegaard grænsen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– De skal skille sig af med ham!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

FC København – Sønderjyske

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

AGF kriger sejren hjem

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Trækker overskrifter i Sydkorea

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Kæmpe triumf for Frank

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Tullberg skifter fire mand

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Randers FC – AGF