Offensiven har det bestemt ikke været sprudlende i Manchester United i denne sæson, hvor de 10 første kampe i Premier League blot kastede otte mål af sig.
Med 3-0-sejren over Leicester inden landskampspausen fik 'De Røde Djævle' lidt gang i målscoringen, men der er ingen tvivl om, at en af de mange udfordringer for den nye cheftræner Ruben Amorim bliver at finde en løsning på de manglende mål i Manchester United, der i sidste sæson endte med en negativ målscore i Premier League.
I Sporting rådede Ruben Amorim over en målmaskine i form af Viktor Gyökeres, der har scoret 66 mål i 68 kampe for Lissabon-klubben, og derfor har svenskeren uundgåeligt været sat i forbindelse med et skifte til Old Trafford efter Uniteds ansættelse af Amorim.
Ifølge The Telegraph håber man i Manchester United dog på, at man i Rasmus Højlund allerede råder over en angriber, der kan udvikle sig på samme vis, som den 26-årige Viktor Gyökeres har gjort siden skiftet fra Coventry i sommeren 2023.
– Jeg ville slikke mig om munden, hvis jeg var Højlund. Gyökeres var god i Coventry, hvor han allerede var landsholdsspiller. Du bliver ikke købt af Sporting, hvis du ikke laver de rigtige ting. Men jeg mener stadig, at Amorim har løftet hans spil til et nyt niveau, lyder det ifølge The Telegraph fra den tidligere Manchester United-angriber Danny Webber, der nu fungerer som ekspert hos MUTV.
Ifølge den tidligere Aston Villa- og Coventry-angriber Dion Dublin kan livet ikke være helt nemt for Rasmus Højlund i Manchester United.
– Hvis jeg spillede på det United-hold, så ville jeg nok miste en del venner på kampdage, på grund af den måde, jeg ville reagere, når mine holdkammerater ikke laver indlæg.
– Jeg er med på, at det er andre tider, andre slags spillere og en anden æra, men som kantspiller skal du kunne levere bolden (til angriberen, red.). Dit ansvar er at levere det slutprodukt. Hvor ofte går Alejandro Garnacho, som uden tvivl er en god spiller, ned langs kanten og slår den ind over? Og hvad med Antony og Rashford?, lyder det ifølge The Telegraph fra Dion Dublin.
The Telegraph peger på, at Rasmus Højlund og Viktor Gyökeres minder meget om hinanden, da de begge er stærke, hurtige og løbestærke angribere, der kan afslutte på mange forskellige måder.
Forskellen er, at svenskeren i Sporting har nydt godt af en spillestil, der passer til hans spidskompetencer, mens den omvendte situation har gjort sig gældende for Rasmus Højlund i Manchester United.
Med Ruben Amorims ankomst til Old Trafford kan meget dog ændre sig for den danske landsholdsangribers situation fremadrettet. Portugiserens debut for den engelske storklub er på søndag ude mod Ipswich.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
TIPSBLADETS DOM