Offensiven har det bestemt ikke været sprudlende i Manchester United i denne sæson, hvor de 10 første kampe i Premier League blot kastede otte mål af sig.
Med 3-0-sejren over Leicester inden landskampspausen fik 'De Røde Djævle' lidt gang i målscoringen, men der er ingen tvivl om, at en af de mange udfordringer for den nye cheftræner Ruben Amorim bliver at finde en løsning på de manglende mål i Manchester United, der i sidste sæson endte med en negativ målscore i Premier League.
I Sporting rådede Ruben Amorim over en målmaskine i form af Viktor Gyökeres, der har scoret 66 mål i 68 kampe for Lissabon-klubben, og derfor har svenskeren uundgåeligt været sat i forbindelse med et skifte til Old Trafford efter Uniteds ansættelse af Amorim.
Ifølge The Telegraph håber man i Manchester United dog på, at man i Rasmus Højlund allerede råder over en angriber, der kan udvikle sig på samme vis, som den 26-årige Viktor Gyökeres har gjort siden skiftet fra Coventry i sommeren 2023.
– Jeg ville slikke mig om munden, hvis jeg var Højlund. Gyökeres var god i Coventry, hvor han allerede var landsholdsspiller. Du bliver ikke købt af Sporting, hvis du ikke laver de rigtige ting. Men jeg mener stadig, at Amorim har løftet hans spil til et nyt niveau, lyder det ifølge The Telegraph fra den tidligere Manchester United-angriber Danny Webber, der nu fungerer som ekspert hos MUTV.
Ifølge den tidligere Aston Villa- og Coventry-angriber Dion Dublin kan livet ikke være helt nemt for Rasmus Højlund i Manchester United.
– Hvis jeg spillede på det United-hold, så ville jeg nok miste en del venner på kampdage, på grund af den måde, jeg ville reagere, når mine holdkammerater ikke laver indlæg.
– Jeg er med på, at det er andre tider, andre slags spillere og en anden æra, men som kantspiller skal du kunne levere bolden (til angriberen, red.). Dit ansvar er at levere det slutprodukt. Hvor ofte går Alejandro Garnacho, som uden tvivl er en god spiller, ned langs kanten og slår den ind over? Og hvad med Antony og Rashford?, lyder det ifølge The Telegraph fra Dion Dublin.
The Telegraph peger på, at Rasmus Højlund og Viktor Gyökeres minder meget om hinanden, da de begge er stærke, hurtige og løbestærke angribere, der kan afslutte på mange forskellige måder.
Forskellen er, at svenskeren i Sporting har nydt godt af en spillestil, der passer til hans spidskompetencer, mens den omvendte situation har gjort sig gældende for Rasmus Højlund i Manchester United.
Med Ruben Amorims ankomst til Old Trafford kan meget dog ændre sig for den danske landsholdsangribers situation fremadrettet. Portugiserens debut for den engelske storklub er på søndag ude mod Ipswich.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
FCK-bænken var rasende!
AVIS Jagter Christian Nørgaard
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’