– Jeg ville slikke mig om munden, hvis jeg var ham

Ruben Amorims ankomst kan radikalt ændre Rasmus Højlunds karriere i Manchester United, lyder det fra en af klubbens tidligere angribere.



Offensiven har det bestemt ikke været sprudlende i Manchester United i denne sæson, hvor de 10 første kampe i Premier League blot kastede otte mål af sig. 

Med 3-0-sejren over Leicester inden landskampspausen fik 'De Røde Djævle' lidt gang i målscoringen, men der er ingen tvivl om, at en af de mange udfordringer for den nye cheftræner Ruben Amorim bliver at finde en løsning på de manglende mål i Manchester United, der i sidste sæson endte med en negativ målscore i Premier League. 

I Sporting rådede Ruben Amorim over en målmaskine i form af Viktor Gyökeres, der har scoret 66 mål i 68 kampe for Lissabon-klubben, og derfor har svenskeren uundgåeligt været sat i forbindelse med et skifte til Old Trafford efter Uniteds ansættelse af Amorim. 

Ifølge The Telegraph håber man i Manchester United dog på, at man i Rasmus Højlund allerede råder over en angriber, der kan udvikle sig på samme vis, som den 26-årige Viktor Gyökeres har gjort siden skiftet fra Coventry i sommeren 2023. 

– Jeg ville slikke mig om munden, hvis jeg var Højlund. Gyökeres var god i Coventry, hvor han allerede var landsholdsspiller. Du bliver ikke købt af Sporting, hvis du ikke laver de rigtige ting. Men jeg mener stadig, at Amorim har løftet hans spil til et nyt niveau, lyder det ifølge The Telegraph fra den tidligere Manchester United-angriber Danny Webber, der nu fungerer som ekspert hos MUTV. 

Ifølge den tidligere Aston Villa- og Coventry-angriber Dion Dublin kan livet ikke være helt nemt for Rasmus Højlund i Manchester United. 

– Hvis jeg spillede på det United-hold, så ville jeg nok miste en del venner på kampdage, på grund af den måde, jeg ville reagere, når mine holdkammerater ikke laver indlæg.

– Jeg er med på, at det er andre tider, andre slags spillere og en anden æra, men som kantspiller skal du kunne levere bolden (til angriberen, red.). Dit ansvar er at levere det slutprodukt. Hvor ofte går Alejandro Garnacho, som uden tvivl er en god spiller, ned langs kanten og slår den ind over? Og hvad med Antony og Rashford?, lyder det ifølge The Telegraph fra Dion Dublin. 

The Telegraph peger på, at Rasmus Højlund og Viktor Gyökeres minder meget om hinanden, da de begge er stærke, hurtige og løbestærke angribere, der kan afslutte på mange forskellige måder.

Forskellen er, at svenskeren i Sporting har nydt godt af en spillestil, der passer til hans spidskompetencer, mens den omvendte situation har gjort sig gældende for Rasmus Højlund i Manchester United. 

Med Ruben Amorims ankomst til Old Trafford kan meget dog ændre sig for den danske landsholdsangribers situation fremadrettet. Portugiserens debut for den engelske storklub er på søndag ude mod Ipswich. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Harry Maguire i chok

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Brighton – Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk toptræner lander stort job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting