Manchester Uniteds dårlige sæsonstart i Premier League blev lørdag forværret af danske Joachim Andersen.
Den danske landsholdsspiller blev matchvinder for Crystal Palace i en udesejr på 1-0 på Old Trafford.
Andersen scorede efter 25 minutters kampens eneste mål, da han med et regulært drømmehug sendte bolden hen over United-keeper Andre Onana og op i nettaget.
Midterforsvareren havde placeret sig i bagrummet inde i Uniteds straffesparksfelt i forbindelse med et frispark.
Ingen fik markeret danskeren, og det blev fatalt, da frisparket fløj forbi med- og modspillere i feltet.
Hvis der skulle scores af en dansker på Old Trafford, så havde de fleste formentlig regnet med, at det ville blive Uniteds Rasmus Højlund.
Den 20-årige dansker startede inde for hjemmeholdet, og han var flere gange tæt på.
Efter godt ti minutter viste han stor ærgerrighed, da han selv skabte en farlig situation.
Det lykkedes Højlund med støvlespidsen at få prikket bolden forbi gæsternes forsvarer Marc Guehi, og danskeren var pludselig alene overfor en fremadstormende Sam Johnstone i Crystal Palace-målet.
Igen fik den danske angriber prikket bolden på det rette tidspunkt, og bolden trillede mod et tomt mål. Desværre for Højlund nåede Tyrick Mitchell at få skrabet bolden væk, før den krydsede stregen.
Efter en lille times spil havde Rasmus Højlund også et habilt forsøg med panden på et Bruno Fernandes-indlæg, men det sad lige i hænderne på Johnstone i målet.
Højlund lå som en konstant trussel inde i feltet. Med fem minutter tilbage blev han kantet, da angriberen drejede rundt om sig selv, men dommeren stod godt placeret og dømte ikke straffespark.
Med et kvarter tilbage blev Christian Eriksen sendt i aktion fra bænken, men midtbanespilleren kunne ikke hjælpe et mere og mere desperat United-hold i slutfasen.
Manchester United har ni point efter syv spillerunder og er placeret på en skuffende 10.-plads. Crystal Palace har med sejren to point mere på niendepladsen.
Premier Leagues førerhold fra Manchester City led sæsonens første pointtab, da Pep Guardiolas mandskab tabte 1-2 ude til Wolverhampton. City har 18 point for syv kampe.
Arsenal er nærmeste forfølger med 17 point på andenpladsen. Lørdag vandt Arsenal med 4-0 ude over Bournemouth.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Medier jubler over USA’s nedtur
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Hvor er Kasper Dolberg?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er DBU’s nye kommunikationschef
Liam Rosenior tager til Paris
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
OPTAKT
Schweiz – Colombia
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS