Manchester Uniteds dårlige sæsonstart i Premier League blev lørdag forværret af danske Joachim Andersen.
Den danske landsholdsspiller blev matchvinder for Crystal Palace i en udesejr på 1-0 på Old Trafford.
Andersen scorede efter 25 minutters kampens eneste mål, da han med et regulært drømmehug sendte bolden hen over United-keeper Andre Onana og op i nettaget.
Midterforsvareren havde placeret sig i bagrummet inde i Uniteds straffesparksfelt i forbindelse med et frispark.
Ingen fik markeret danskeren, og det blev fatalt, da frisparket fløj forbi med- og modspillere i feltet.
Hvis der skulle scores af en dansker på Old Trafford, så havde de fleste formentlig regnet med, at det ville blive Uniteds Rasmus Højlund.
Den 20-årige dansker startede inde for hjemmeholdet, og han var flere gange tæt på.
Efter godt ti minutter viste han stor ærgerrighed, da han selv skabte en farlig situation.
Det lykkedes Højlund med støvlespidsen at få prikket bolden forbi gæsternes forsvarer Marc Guehi, og danskeren var pludselig alene overfor en fremadstormende Sam Johnstone i Crystal Palace-målet.
Igen fik den danske angriber prikket bolden på det rette tidspunkt, og bolden trillede mod et tomt mål. Desværre for Højlund nåede Tyrick Mitchell at få skrabet bolden væk, før den krydsede stregen.
Efter en lille times spil havde Rasmus Højlund også et habilt forsøg med panden på et Bruno Fernandes-indlæg, men det sad lige i hænderne på Johnstone i målet.
Højlund lå som en konstant trussel inde i feltet. Med fem minutter tilbage blev han kantet, da angriberen drejede rundt om sig selv, men dommeren stod godt placeret og dømte ikke straffespark.
Med et kvarter tilbage blev Christian Eriksen sendt i aktion fra bænken, men midtbanespilleren kunne ikke hjælpe et mere og mere desperat United-hold i slutfasen.
Manchester United har ni point efter syv spillerunder og er placeret på en skuffende 10.-plads. Crystal Palace har med sejren to point mere på niendepladsen.
Premier Leagues førerhold fra Manchester City led sæsonens første pointtab, da Pep Guardiolas mandskab tabte 1-2 ude til Wolverhampton. City har 18 point for syv kampe.
Arsenal er nærmeste forfølger med 17 point på andenpladsen. Lørdag vandt Arsenal med 4-0 ude over Bournemouth.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
MEDIE
City med vildt rekordbud
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER