Manchester Uniteds dårlige sæsonstart i Premier League blev lørdag forværret af danske Joachim Andersen.
Den danske landsholdsspiller blev matchvinder for Crystal Palace i en udesejr på 1-0 på Old Trafford.
Andersen scorede efter 25 minutters kampens eneste mål, da han med et regulært drømmehug sendte bolden hen over United-keeper Andre Onana og op i nettaget.
Midterforsvareren havde placeret sig i bagrummet inde i Uniteds straffesparksfelt i forbindelse med et frispark.
Ingen fik markeret danskeren, og det blev fatalt, da frisparket fløj forbi med- og modspillere i feltet.
Hvis der skulle scores af en dansker på Old Trafford, så havde de fleste formentlig regnet med, at det ville blive Uniteds Rasmus Højlund.
Den 20-årige dansker startede inde for hjemmeholdet, og han var flere gange tæt på.
Efter godt ti minutter viste han stor ærgerrighed, da han selv skabte en farlig situation.
Det lykkedes Højlund med støvlespidsen at få prikket bolden forbi gæsternes forsvarer Marc Guehi, og danskeren var pludselig alene overfor en fremadstormende Sam Johnstone i Crystal Palace-målet.
Igen fik den danske angriber prikket bolden på det rette tidspunkt, og bolden trillede mod et tomt mål. Desværre for Højlund nåede Tyrick Mitchell at få skrabet bolden væk, før den krydsede stregen.
Efter en lille times spil havde Rasmus Højlund også et habilt forsøg med panden på et Bruno Fernandes-indlæg, men det sad lige i hænderne på Johnstone i målet.
Højlund lå som en konstant trussel inde i feltet. Med fem minutter tilbage blev han kantet, da angriberen drejede rundt om sig selv, men dommeren stod godt placeret og dømte ikke straffespark.
Med et kvarter tilbage blev Christian Eriksen sendt i aktion fra bænken, men midtbanespilleren kunne ikke hjælpe et mere og mere desperat United-hold i slutfasen.
Manchester United har ni point efter syv spillerunder og er placeret på en skuffende 10.-plads. Crystal Palace har med sejren to point mere på niendepladsen.
Premier Leagues førerhold fra Manchester City led sæsonens første pointtab, da Pep Guardiolas mandskab tabte 1-2 ude til Wolverhampton. City har 18 point for syv kampe.
Arsenal er nærmeste forfølger med 17 point på andenpladsen. Lørdag vandt Arsenal med 4-0 ude over Bournemouth.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
LIVE: Slutfløjt i Parken
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Raser: Det er latterligt!