Christian Eriksens skifte til Manchester United er netop blevet officielt, og det er et kæmpe skifte for dansk fodbold, lyder det fra TV3 Sport-ekspert Per Frimann.
– Hvad skal vi sige? Det er sensationelt. Det er jo fantastisk for ham, når man tænker på, hvad han er kommet fra, men også når man kigger seks måneder tilbage. Hvordan han løftede Brentford, og hvordan vi alle sammen var ret imponerede over, hvordan han håndterede det. Den måde, han skabte noget nyt hos Brentford. Efter min mening reddede han Brentford fra en nedrykning, med den teknik og den vision, han kom ind på holdet med, siger Per Frimann således.
– Det er klart, at det her skifte, i dansk fodboldhistorie, er et af de helt store. Jeg tænker ikke kun på det følelsesmæssige, som vi alle sammen har med os i denne her betragtning af, hvad det er for et skifte. Men selvfølgelig også fordi Manchester United er verdens største klub. Okay, man kan måske sige, at det er Real Madrid eller Manchester United… City er der måske også et eller andet sted. Men historisk set er United den største klub. Og vi sender en dansk spiller dertil, som jeg tror får en ret central rolle.
Per Frimann spår således, at Christian Eriksen bliver en nøglespiller for den nye Manchester United-cheftræner Erik ten Hag, der denne sommer har forladt Ajax.
– Det er ikke for at komme på bænken. Det er for at kunne levere noget til Erik ten Hags spil og hans vision og hans måde at gribe det an på. Og spille Ajax-systemet for Manchester United. 4-3-3-systemet med virkeligt dygtige midtbanespillere, som kan kreere, holde fast i bolden, køre boldbesiddelsen og som har kreativiteten til at skabe chancerne. Der passer han godt ind, Christian Eriksen.
I forbindelse med skiftet til Manchester United har Christian Eriksen også selv rost Erik ten Hag – det kan du læse om HER.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
DAGENS SPILFORSLAG
Underholdning i New Jersey
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
NYHEDER