Kæmpe problem! Ekstremt dyr spiller vil blive

Manchester United er i gang med at rydde op i deres trup, hvor de vil af med flere løntunge spillere. Nu har de et problem, da en af de dyreste spillere vil blive.



Fem Champions League-titler har han.

Når man har vundet pokalen med de store ører så mange gange, har man legendestatus i europæisk fodbold.

Og det er netop den slags, der gør, at man kan forhandle sig frem til en konge-løn, når et klubskifte er på tale.

Det har netop været tilfældet for Casemiro, der i sommeren 2022 byttede Real Madrid ud med Manchester United. Det ville være synd at sige, at han i det engelske får en udbetaling, der ikke får hans bankrådgiver til at tænke ‘katjing’, når lønnen ruller ind på brasilianerens konto.

Han skulle nemlig tjene omkring 2,7 millioner kroner om ugen hos de røde djævle, hvilket giver ham en årsløn på cirka 140 millioner kroner.

Det store problem er bare, at Ruben Amorim og Manchester United gerne vil rydde op i truppen, hvor den defensive midtbanespiller er en af dem, de gerne vil skille sig af med skriver Mirror. Men Casemiro fortæller til AS, at han har planer om at blive i klubben.

– Jeg har halvandet år tilbage på min kontrakt, og jeg ønsker at fuldføre den her i Manchester. Jeg trives her, og det gør min familie også. De har tilpasset sig, og vi taler engelsk. Jeg er meget taknemmelig for både fansene på Old Trafford og klubben.

Den defensive midtbanekriger har ikke været en del af de foretrukne spillere, siden Ruben Amorim overtog styringen hos Manchester United. Han har kun fået spilletid i tre af de seneste 12 Premier League-kampe for klubben.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

LIVE: Slutfløjt i Parken

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’