Kæmpe problem! Ekstremt dyr spiller vil blive

Manchester United er i gang med at rydde op i deres trup, hvor de vil af med flere løntunge spillere. Nu har de et problem, da en af de dyreste spillere vil blive.



Fem Champions League-titler har han.

Når man har vundet pokalen med de store ører så mange gange, har man legendestatus i europæisk fodbold.

Og det er netop den slags, der gør, at man kan forhandle sig frem til en konge-løn, når et klubskifte er på tale.

Det har netop været tilfældet for Casemiro, der i sommeren 2022 byttede Real Madrid ud med Manchester United. Det ville være synd at sige, at han i det engelske får en udbetaling, der ikke får hans bankrådgiver til at tænke ‘katjing’, når lønnen ruller ind på brasilianerens konto.

Han skulle nemlig tjene omkring 2,7 millioner kroner om ugen hos de røde djævle, hvilket giver ham en årsløn på cirka 140 millioner kroner.

Det store problem er bare, at Ruben Amorim og Manchester United gerne vil rydde op i truppen, hvor den defensive midtbanespiller er en af dem, de gerne vil skille sig af med skriver Mirror. Men Casemiro fortæller til AS, at han har planer om at blive i klubben.

– Jeg har halvandet år tilbage på min kontrakt, og jeg ønsker at fuldføre den her i Manchester. Jeg trives her, og det gør min familie også. De har tilpasset sig, og vi taler engelsk. Jeg er meget taknemmelig for både fansene på Old Trafford og klubben.

Den defensive midtbanekriger har ikke været en del af de foretrukne spillere, siden Ruben Amorim overtog styringen hos Manchester United. Han har kun fået spilletid i tre af de seneste 12 Premier League-kampe for klubben.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Norge – Senegal

Sunderland jagter dansk guldfugl

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog med Steve Cooper

Tordner mod VM-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Dame N’Doye scorer nyt job

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Uruguay – Kap Verde

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning