Kæmpe problem! Ekstremt dyr spiller vil blive

Manchester United er i gang med at rydde op i deres trup, hvor de vil af med flere løntunge spillere. Nu har de et problem, da en af de dyreste spillere vil blive.



Fem Champions League-titler har han.

Når man har vundet pokalen med de store ører så mange gange, har man legendestatus i europæisk fodbold.

Og det er netop den slags, der gør, at man kan forhandle sig frem til en konge-løn, når et klubskifte er på tale.

Det har netop været tilfældet for Casemiro, der i sommeren 2022 byttede Real Madrid ud med Manchester United. Det ville være synd at sige, at han i det engelske får en udbetaling, der ikke får hans bankrådgiver til at tænke ‘katjing’, når lønnen ruller ind på brasilianerens konto.

Han skulle nemlig tjene omkring 2,7 millioner kroner om ugen hos de røde djævle, hvilket giver ham en årsløn på cirka 140 millioner kroner.

Det store problem er bare, at Ruben Amorim og Manchester United gerne vil rydde op i truppen, hvor den defensive midtbanespiller er en af dem, de gerne vil skille sig af med skriver Mirror. Men Casemiro fortæller til AS, at han har planer om at blive i klubben.

– Jeg har halvandet år tilbage på min kontrakt, og jeg ønsker at fuldføre den her i Manchester. Jeg trives her, og det gør min familie også. De har tilpasset sig, og vi taler engelsk. Jeg er meget taknemmelig for både fansene på Old Trafford og klubben.

Den defensive midtbanekriger har ikke været en del af de foretrukne spillere, siden Ruben Amorim overtog styringen hos Manchester United. Han har kun fået spilletid i tre af de seneste 12 Premier League-kampe for klubben.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Uruguay – Kap Verde

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tyskland – Elfenbenskysten