Kæmpe problem! Ekstremt dyr spiller vil blive

Manchester United er i gang med at rydde op i deres trup, hvor de vil af med flere løntunge spillere. Nu har de et problem, da en af de dyreste spillere vil blive.



Fem Champions League-titler har han.

Når man har vundet pokalen med de store ører så mange gange, har man legendestatus i europæisk fodbold.

Og det er netop den slags, der gør, at man kan forhandle sig frem til en konge-løn, når et klubskifte er på tale.

Det har netop været tilfældet for Casemiro, der i sommeren 2022 byttede Real Madrid ud med Manchester United. Det ville være synd at sige, at han i det engelske får en udbetaling, der ikke får hans bankrådgiver til at tænke ‘katjing’, når lønnen ruller ind på brasilianerens konto.

Han skulle nemlig tjene omkring 2,7 millioner kroner om ugen hos de røde djævle, hvilket giver ham en årsløn på cirka 140 millioner kroner.

Det store problem er bare, at Ruben Amorim og Manchester United gerne vil rydde op i truppen, hvor den defensive midtbanespiller er en af dem, de gerne vil skille sig af med skriver Mirror. Men Casemiro fortæller til AS, at han har planer om at blive i klubben.

– Jeg har halvandet år tilbage på min kontrakt, og jeg ønsker at fuldføre den her i Manchester. Jeg trives her, og det gør min familie også. De har tilpasset sig, og vi taler engelsk. Jeg er meget taknemmelig for både fansene på Old Trafford og klubben.

Den defensive midtbanekriger har ikke været en del af de foretrukne spillere, siden Ruben Amorim overtog styringen hos Manchester United. Han har kun fået spilletid i tre af de seneste 12 Premier League-kampe for klubben.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Brasiliansk VM-mavepuster

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit