Kæmpe problem! Ekstremt dyr spiller vil blive

Manchester United er i gang med at rydde op i deres trup, hvor de vil af med flere løntunge spillere. Nu har de et problem, da en af de dyreste spillere vil blive.



Fem Champions League-titler har han.

Når man har vundet pokalen med de store ører så mange gange, har man legendestatus i europæisk fodbold.

Og det er netop den slags, der gør, at man kan forhandle sig frem til en konge-løn, når et klubskifte er på tale.

Det har netop været tilfældet for Casemiro, der i sommeren 2022 byttede Real Madrid ud med Manchester United. Det ville være synd at sige, at han i det engelske får en udbetaling, der ikke får hans bankrådgiver til at tænke ‘katjing’, når lønnen ruller ind på brasilianerens konto.

Han skulle nemlig tjene omkring 2,7 millioner kroner om ugen hos de røde djævle, hvilket giver ham en årsløn på cirka 140 millioner kroner.

Det store problem er bare, at Ruben Amorim og Manchester United gerne vil rydde op i truppen, hvor den defensive midtbanespiller er en af dem, de gerne vil skille sig af med skriver Mirror. Men Casemiro fortæller til AS, at han har planer om at blive i klubben.

– Jeg har halvandet år tilbage på min kontrakt, og jeg ønsker at fuldføre den her i Manchester. Jeg trives her, og det gør min familie også. De har tilpasset sig, og vi taler engelsk. Jeg er meget taknemmelig for både fansene på Old Trafford og klubben.

Den defensive midtbanekriger har ikke været en del af de foretrukne spillere, siden Ruben Amorim overtog styringen hos Manchester United. Han har kun fået spilletid i tre af de seneste 12 Premier League-kampe for klubben.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

‘Det er slut’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Succestræner forlader Premier League-klub

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Storklub har kontaktet Brøndby