Da Tipsbladet i foråret så nærmere på spillerbudgetterne hos de otte hold i Champions Leagues kvartfinaler, var det nogle pæne milliardbeløb, der kom på bordet.
Manchester City brugte i Tipsbladets vurdering af klubbens årsregnskaber og transferaktivitet knap fire milliarder kroner om året på spillerlønninger og transfers, og også Paris Saint-Germain brugte kassen med omtrent samme beløb i årligt forbrug.
Nu tyder noget på, at der kommer endnu en superklub, der frit kan bruge løs på transfermarkedet, hvis den vælger det.
Det er Newcastle United, lige nu bundhold i Premier League, der rykker alvorligt på sig takket være et ejerskifte, hvor man er gået fra forhadte Mike Ashley til en kontroversiel konstruktion, hvor diktaturstaten Saudi-Arabien har fået kontrollen over den populære traditionsklub.
– Det her kan ende med at øge forskellene både i Premier League og i hele Europa, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
Han leverer i en ni minutter lang video en grundig analyse af den mulige betydning af den saudiarabiske klubovertagelse – se hele den video i toppen af denne artikel.
Du kan også læse hele vores historie fra tidligere i år om nogle af de største klubbers spillerbudgetter – hele den historie finder du her.
Læs også, hvorfor de andre Premier League-klubber er så utilfredse med klubhandlen i det nordøstlige England – den historie finder du her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER