Kan smadre transfermarkedet sammen med City og PSG

Newcastle United kan forandre måde Premier League og europæisk fodbold, hvis klubbens nye ejer Saudi-Arabien har tænkt sig at skyde milliarder i køb af stjernenavne.



Da Tipsbladet i foråret så nærmere på spillerbudgetterne hos de otte hold i Champions Leagues kvartfinaler, var det nogle pæne milliardbeløb, der kom på bordet.

Manchester City brugte i Tipsbladets vurdering af klubbens årsregnskaber og transferaktivitet knap fire milliarder kroner om året på spillerlønninger og transfers, og også Paris Saint-Germain brugte kassen med omtrent samme beløb i årligt forbrug.

Nu tyder noget på, at der kommer endnu en superklub, der frit kan bruge løs på transfermarkedet, hvis den vælger det.

Det er Newcastle United, lige nu bundhold i Premier League, der rykker alvorligt på sig takket være et ejerskifte, hvor man er gået fra forhadte Mike Ashley til en kontroversiel konstruktion, hvor diktaturstaten Saudi-Arabien har fået kontrollen over den populære traditionsklub.

– Det her kan ende med at øge forskellene både i Premier League og i hele Europa, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Han leverer i en ni minutter lang video en grundig analyse af den mulige betydning af den saudiarabiske klubovertagelse – se hele den video i toppen af denne artikel.

Du kan også læse hele vores historie fra tidligere i år om nogle af de største klubbers spillerbudgetter – hele den historie finder du her.

Læs også, hvorfor de andre Premier League-klubber er så utilfredse med klubhandlen i det nordøstlige England – den historie finder du her.





PL-træner blev fyret over E-mail




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

USA spiller sig videre trods rødt kort

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Kroatien

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

De køber ham for 740 mio.

Schweiz – Algeriet

‘Det er en interessant spiller’

Spanien – Østrig

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’