Leicester City har fået en katastrofal sæsonstart i Premier League. Efter syv kampe har klubben spillet én kamp uafgjort og tabt de resterende seks, hvorfor man kun har et enkelt point på kontoen.
Og det er der en altoverskyggende årsag til, vurderer Daily Mails Ben Willcocks.
I en artikel, hvor han påpeger 10 ting, han lærte fra weekendens Premier League-runde, er et af de 10 punkter, at “Kasper Schmeichels exit har været katastrofalt for Leicester” med henvisning til den danske landsholdskeepers sommerskifte til OGC Nice.
– Uden sejr og bundprop i Premier League. Det er rimeligt at sige, at Leicester har haft en horribel start på sæsonen. På trods af den katastrofale form er “Foxes" faktisk i top otte, hvad angår mål scoret i denne sæson, hvilket beviser, at deres problemer primært har været i forsvaret.
– At give slip på klubanfører og stjernemålmand Kasper Schmeichel til Nice virkede først som en uforståelig beslutning, og efter de første syv kampe har det vist sig at være en katastrofal beslutning, skriver Ben Willcocks yderligere i Daily Mail.
Der er samtidig hård kritik af afløseren Danny Ward.
– Brendan Rodgers sagde i preseason, at Leicester var velsignet med en førstemålmand i Danny Ward, der ventede i fløjene, men den 29-årige har vist, at han ikke er opgaven med at matche Schmeichels tilstedeværelse voksen, i det mindste ikke på den korte bane, skriver Willcocks.
Af den grund bør cheftræner Rodgers i den grad overveje at bænke Danny Ward til fordel den danske reservekeeper Daniel Iversen efter landskampspausen.
Mens Leicester ikke kører med klatten uden Kasper Schmeichel, har Kasper Schmeichel det heller ikke helt nemt i OGC Nice. Han blev i weekenden bænket, og det bekymrer ekspert. Læs mere HER.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Stor profil ude af Frankrig-brag
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
NYHEDER