– Kasper Schmeichels exit har været katastrofalt

Det har været katastrofalt for Leicester at sige farvel til Kasper Schmeichel, lyder vurderingen i engelsk avis.



Leicester City har fået en katastrofal sæsonstart i Premier League. Efter syv kampe har klubben spillet én kamp uafgjort og tabt de resterende seks, hvorfor man kun har et enkelt point på kontoen.

Og det er der en altoverskyggende årsag til, vurderer Daily Mails Ben Willcocks.  

I en artikel, hvor han påpeger 10 ting, han lærte fra weekendens Premier League-runde, er et af de 10 punkter, at “Kasper Schmeichels exit har været katastrofalt for Leicester” med henvisning til den danske landsholdskeepers sommerskifte til OGC Nice.

– Uden sejr og bundprop i Premier League. Det er rimeligt at sige, at Leicester har haft en horribel start på sæsonen. På trods af den katastrofale form er “Foxes" faktisk i top otte, hvad angår mål scoret i denne sæson, hvilket beviser, at deres problemer primært har været i forsvaret.

– At give slip på klubanfører og stjernemålmand Kasper Schmeichel til Nice virkede først som en uforståelig beslutning, og efter de første syv kampe har det vist sig at være en katastrofal beslutning, skriver Ben Willcocks yderligere i Daily Mail.

Der er samtidig hård kritik af afløseren Danny Ward.

– Brendan Rodgers sagde i preseason, at Leicester var velsignet med en førstemålmand i Danny Ward, der ventede i fløjene, men den 29-årige har vist, at han ikke er opgaven med at matche Schmeichels tilstedeværelse voksen, i det mindste ikke på den korte bane, skriver Willcocks.

Af den grund bør cheftræner Rodgers i den grad overveje at bænke Danny Ward til fordel den danske reservekeeper Daniel Iversen efter landskampspausen.

Mens Leicester ikke kører med klatten uden Kasper Schmeichel, har Kasper Schmeichel det heller ikke helt nemt i OGC Nice. Han blev i weekenden bænket, og det bekymrer ekspert. Læs mere HER







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Han er færdig i Brøndby