Jürgen Klinsmann har været en del af topfodbold gennem flere årtier, og den tyske fodboldlegende har derfor set en masse spillere vise sig frem på de største scener.
Han kender talent, når han ser det.
Derfor er det ekstra spændende, når tyskeren sender enorme roser afsted mod danskere, som tilfældet er det med Pierre-Emile Højbjerg. Det gør han i et interview med Viaplay.
Her bliver Klinsmann, der i dag er landstræner for Sydkoreas landshold, og som tørnede ud for Tottenham i sin aktive spillerkarriere, spurgt ind til, om Pierre-Emile Højbjerg er dygtig nok til at spille fast for Tottenham, hvis man går og drømmer om at slutte i top fire.
Og her er tyskeren ikke i tvivl; han er mere end god nok.
– Højbjerg er absolut god nok til at spille for ethvert hold i verden. Han er en exceptionel midtbanespiller, og jeg kan virkelig godt lide ham. Han er en holdspiller og en kriger, og han har en hel masse energi, fortæller Klinsmann.
Den danske midtbanespiller er en nøglefigur hos Tottenham, og i denne sæson har han sågar bygget mere slutprodukt i sit spil.
Det kører dog ikke for Tottenham, som lige nu ligner det hold, der trækker sorteper i jagten på top fire, der garanterer Champions League til næste sæson. Dermed er Højbjerg også en central del af et hold, hvor alt ikke lykkes, og det er ganske naturligt at møde den form for modgang, mener Klinsmann.
Han peger på, at det nok skal pege opad igen for Højbjerg, som sammen med det danske landshold også skuffede ved VM i Qatar.
– Alle spillere har gode og dårlige perioder, og meget afhænger af holdets resultater – akkurat som det også gør på landsholdet, hvis du spiller der. Du kæmper med det, når det ikke går godt, som i Qatar for Danmark. Men så går kurven op igen.
– Men han er en spiller, som rigtig mange trænere vil finde plads til i deres planer, og han befinder sig lige nu i en rutsjebanetur med klubben og med landsholdet også, siger Jürgen Klinsmann.
Pierre-Emile Højbjerg har spillet samtlige minutter for Tottenham i de seneste 14 Premier League-kampe.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS