Jürgen Klinsmann har været en del af topfodbold gennem flere årtier, og den tyske fodboldlegende har derfor set en masse spillere vise sig frem på de største scener.
Han kender talent, når han ser det.
Derfor er det ekstra spændende, når tyskeren sender enorme roser afsted mod danskere, som tilfældet er det med Pierre-Emile Højbjerg. Det gør han i et interview med Viaplay.
Her bliver Klinsmann, der i dag er landstræner for Sydkoreas landshold, og som tørnede ud for Tottenham i sin aktive spillerkarriere, spurgt ind til, om Pierre-Emile Højbjerg er dygtig nok til at spille fast for Tottenham, hvis man går og drømmer om at slutte i top fire.
Og her er tyskeren ikke i tvivl; han er mere end god nok.
– Højbjerg er absolut god nok til at spille for ethvert hold i verden. Han er en exceptionel midtbanespiller, og jeg kan virkelig godt lide ham. Han er en holdspiller og en kriger, og han har en hel masse energi, fortæller Klinsmann.
Den danske midtbanespiller er en nøglefigur hos Tottenham, og i denne sæson har han sågar bygget mere slutprodukt i sit spil.
Det kører dog ikke for Tottenham, som lige nu ligner det hold, der trækker sorteper i jagten på top fire, der garanterer Champions League til næste sæson. Dermed er Højbjerg også en central del af et hold, hvor alt ikke lykkes, og det er ganske naturligt at møde den form for modgang, mener Klinsmann.
Han peger på, at det nok skal pege opad igen for Højbjerg, som sammen med det danske landshold også skuffede ved VM i Qatar.
– Alle spillere har gode og dårlige perioder, og meget afhænger af holdets resultater – akkurat som det også gør på landsholdet, hvis du spiller der. Du kæmper med det, når det ikke går godt, som i Qatar for Danmark. Men så går kurven op igen.
– Men han er en spiller, som rigtig mange trænere vil finde plads til i deres planer, og han befinder sig lige nu i en rutsjebanetur med klubben og med landsholdet også, siger Jürgen Klinsmann.
Pierre-Emile Højbjerg har spillet samtlige minutter for Tottenham i de seneste 14 Premier League-kampe.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER