Jürgen Klinsmann har været en del af topfodbold gennem flere årtier, og den tyske fodboldlegende har derfor set en masse spillere vise sig frem på de største scener.
Han kender talent, når han ser det.
Derfor er det ekstra spændende, når tyskeren sender enorme roser afsted mod danskere, som tilfældet er det med Pierre-Emile Højbjerg. Det gør han i et interview med Viaplay.
Her bliver Klinsmann, der i dag er landstræner for Sydkoreas landshold, og som tørnede ud for Tottenham i sin aktive spillerkarriere, spurgt ind til, om Pierre-Emile Højbjerg er dygtig nok til at spille fast for Tottenham, hvis man går og drømmer om at slutte i top fire.
Og her er tyskeren ikke i tvivl; han er mere end god nok.
– Højbjerg er absolut god nok til at spille for ethvert hold i verden. Han er en exceptionel midtbanespiller, og jeg kan virkelig godt lide ham. Han er en holdspiller og en kriger, og han har en hel masse energi, fortæller Klinsmann.
Den danske midtbanespiller er en nøglefigur hos Tottenham, og i denne sæson har han sågar bygget mere slutprodukt i sit spil.
Det kører dog ikke for Tottenham, som lige nu ligner det hold, der trækker sorteper i jagten på top fire, der garanterer Champions League til næste sæson. Dermed er Højbjerg også en central del af et hold, hvor alt ikke lykkes, og det er ganske naturligt at møde den form for modgang, mener Klinsmann.
Han peger på, at det nok skal pege opad igen for Højbjerg, som sammen med det danske landshold også skuffede ved VM i Qatar.
– Alle spillere har gode og dårlige perioder, og meget afhænger af holdets resultater – akkurat som det også gør på landsholdet, hvis du spiller der. Du kæmper med det, når det ikke går godt, som i Qatar for Danmark. Men så går kurven op igen.
– Men han er en spiller, som rigtig mange trænere vil finde plads til i deres planer, og han befinder sig lige nu i en rutsjebanetur med klubben og med landsholdet også, siger Jürgen Klinsmann.
Pierre-Emile Højbjerg har spillet samtlige minutter for Tottenham i de seneste 14 Premier League-kampe.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører
AVIS