Klopp advarer udvist Liverpool-profil efter skalle

Jürgen Klopp advarer nu Darwin Nunez imod at lade sig provokere af forsvarsspillerne i Premier League, efter at uruguayaneren mandag stangede Joachim Andersen en skalle.



Liverpool har brugt over en halv milliard kroner på Darwin Nunez denne sommer, men uruguayaneren kommer ikke til at spille i den kommende tid. 

Under mandagens 1-1-kamp mod Crystal Palace tildelte Nunez således Joachim Andersen en skalle, som udløste et direkte rødt kort, og som ifølge talkSPORT betyder minimum tre spilledages karantæne til Nunez, der dermed blandt andet misser næste uges brag mod Manchester United. 

Og efter slutfløjtet i Crystal Palace-kampen advarede Jürgen Klopp så Darwin Nunez om, at uruguayaneren i Premier League ikke kan lade sig provokere på den måde af forsvarsspillerne.

– Jeg har genset episoden, og det er selvfølgelig et rødt kort. Under kampen kunne jeg ikke se noget. Jeg så bare Andersen på jorden og Darwin, der traskede væk. Efterfølgende genså jeg den, og ja, det var et rødt kort. Den forkerte reaktion. Han blev provokeret hele tiden, men det er selvfølgelig ikke sådan, man skal opføre sig. Det ved han godt selv nu. Jeg kommer til at tale med ham. Det giver ikke nogen mening, at jeg nu står her og taler for meget om det offentligt, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp. 

– Når man ser det, så er det absolut ikke den reaktion, man ønsker at se. Midterforsvarerne i Premier League vil lave den slags ting imod ham. De ønsker at stikke til ham, for han er en stor mundfuld. Men den reaktion går ikke. 

Darwin Nunez kommer først til at spille Premier League-fodbold igen til september, og ifølge Jürgen Klopp er der nu lagt op til tre ugers fysisk træning for Darwin Nunez. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’