Klopp advarer udvist Liverpool-profil efter skalle

Jürgen Klopp advarer nu Darwin Nunez imod at lade sig provokere af forsvarsspillerne i Premier League, efter at uruguayaneren mandag stangede Joachim Andersen en skalle.



Liverpool har brugt over en halv milliard kroner på Darwin Nunez denne sommer, men uruguayaneren kommer ikke til at spille i den kommende tid. 

Under mandagens 1-1-kamp mod Crystal Palace tildelte Nunez således Joachim Andersen en skalle, som udløste et direkte rødt kort, og som ifølge talkSPORT betyder minimum tre spilledages karantæne til Nunez, der dermed blandt andet misser næste uges brag mod Manchester United. 

Og efter slutfløjtet i Crystal Palace-kampen advarede Jürgen Klopp så Darwin Nunez om, at uruguayaneren i Premier League ikke kan lade sig provokere på den måde af forsvarsspillerne.

– Jeg har genset episoden, og det er selvfølgelig et rødt kort. Under kampen kunne jeg ikke se noget. Jeg så bare Andersen på jorden og Darwin, der traskede væk. Efterfølgende genså jeg den, og ja, det var et rødt kort. Den forkerte reaktion. Han blev provokeret hele tiden, men det er selvfølgelig ikke sådan, man skal opføre sig. Det ved han godt selv nu. Jeg kommer til at tale med ham. Det giver ikke nogen mening, at jeg nu står her og taler for meget om det offentligt, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp. 

– Når man ser det, så er det absolut ikke den reaktion, man ønsker at se. Midterforsvarerne i Premier League vil lave den slags ting imod ham. De ønsker at stikke til ham, for han er en stor mundfuld. Men den reaktion går ikke. 

Darwin Nunez kommer først til at spille Premier League-fodbold igen til september, og ifølge Jürgen Klopp er der nu lagt op til tre ugers fysisk træning for Darwin Nunez. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Kryptisk transfermelding

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zorniger fremhæver transfervindue

USA – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt