Det har været en ganske god sæson for Liverpool, men arbejdsbetingelserne har også været ganske ideelle for Jürgen Klopp i denne sæson.
Det erkender tyskeren nu i et interview med Sky Sports, forud for aftenens udekamp mod Arsenal. Her blev Jürgen Klopp således spurgt, om han hans nuværende trup i Liverpool er den stærkeste, han har haft i sin tid i den engelske klub.
– Det er det selvfølgelig. Sjovt nok er det, bortset fra Luis [Diaz, red.], den samme trup, som vi havde, da vi indledte sæsonen. Vi havde den samme stærke trup, men de var bare ikke til rådighed. Nu er de til rådighed. Det gør det til den trup, vi altid ønskede os, lyder det således fra Jürgen Klopp.
Særligt i offensiven har Liverpool-bossen nu gode muligheder for at rotere mellem folk som Mohamed Salah, Diogo Jota, Sadio Mané, Roberto Firmino og Luis Diaz.
– Ja, det kan vi gøre nu. Det er noget, vi altid har i tankerne, på grund af presset og intensiteten, der er i denne periode, som vi befinder os i. Bobby [Firmino, red.] var skadet, men er nu tilbage, hvilket giver os endnu en mulighed. Det er vanvittigt, for oveni det har vi også Divock [Origi, red.] og Taki [Minamino, red.], siger Jürgen Klopp.
Netop Divock Origi og Takumi Minamino er dog nok snart fortid på Anfield, indikerer Jürgen Klopp i interviewet, der ærgrer sig over, at det ikke var muligt at finde plads til japaneren i truppen til lørdagens 2-0-sejr over Brighton.
– Det er utroligt svært for ham, og også for mig, for den slags ting er virkeligt hårde. Taki er inde i en utrolig periode, lyder det således fra Klopp.
Jürgen Klopp forventer således ikke, at Liverpool-truppen vil gå uændret igennem det kommende transfervindue.
– Det er usandsynligt, med tanke på truppen størrelse, at vi fortsætter præcis sådan her. Der er ingen tvivl om, at nogle af spillerne ikke spiller nok, i forhold til deres egne forventninger, og vi må se, hvad der kommer til at ske til sommer, og forsøge at finde løsninger på disse situationer.
Aftenens opgør mellem Arsenal og Liverpool sparkes i gang klokken 21.15.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lyngby må nøjes med uafgjort
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
