Klopp modsiger Thomas Frank: Kan ikke se pointen

Jürgen Klopp vil modsat Thomas Frank ikke udskyde Premier League-kampe, da det næppe løser coronaproblem.



Liverpool-manager Jürgen Klopp er ikke enig med sin danske kollega Thomas Frank i, at Premier League skal sættes på pause og den kommende runde udskydes på grund af corona.

Det siger tyskeren til BBC, efter at Liverpool torsdag aften besejrede Newcastle med 3-1 på hjemmebane.

– Jeg ved godt, Frank har sagt, at han synes, det ville være det rigtige at gøre, men jeg kan ikke rigtig se pointen, da virusset stadig vil være der efter pausen, siger Klopp.

Flere Premier League-klubber kæmper i øjeblikket med stigende smittetal. Det fik torsdag den danske Brentford-cheftræner til at foreslå en udskydelse af næste spillerunde og næste runde af Carabao Cuppen, så der kan komme styr på situationen.

Torsdag måtte Liverpool selv undvære vigtige spillere som Virgil van Dijk, Fabinho og Curtis Jones, da de mistænkes for at være coronasmittede. Men det får ikke Klopp til at ændre mening.

– Det var ikke fedt at få at vide i morges, at drengene ikke var tilgængelige. Men eftersom de er vaccinerede, ved vi, at det vil gå dem godt. Spillernes og andres helbred er det vigtigste i øjeblikket.

– Alle mindre drenge er fuldt vaccinerede, og nogle har fået tredje dosis, men man kan alligevel blive smittet. Gaven, forskerne har givet os, er, at man kan komme igennem det at blive smittet uden de store problemer, siger tyskeren.

Selv om han er fortrøstningsfuld omkring den nuværende situation, erkender Klopp dog, at han godt kan være bekymret for Liverpools juleprogram.

– Når man først har fået smitte ind i truppen, er det usandsynligt, at det kun rammer tre spillere. Spreder det sig til tre eller fire mere, så har vi kun 13 spillere klar til at spille den 26. og 28. december, og det er umuligt.

– At stoppe ligaen er formentlig ikke det bedste, men vi må få større fleksibilitet omkring setuppet, og så må vi se, om det i ting som cupturneringer bliver nødvendigt med to semifinalekampe, omkampe og sådan noget, siger Klopp.

Fem ud af ti kampe i weekendens Premier League-runde er allerede blevet udskudt på grund af coronavirus.

/ritzau/





Randers – FC København



EKSKLUSIVT

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 


Sønderjyske – Lyngby

Vilde Jens Stage runder milepæl



OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen



RYGTEBØRSEN

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil


Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent



EKSKLUSIVT

Daniel Agger rejser til England


Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!


Dario-Osorio FCM FC-Midtjylland Superligaen FCK FC-Koebenhavn EKSKLUSIVT

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel


Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division



AGF-krisen fortsætter

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub


MEDIE

Jess Thorup færdig?


FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber