Christian Eriksen har bevist, at han er tilbage på allerøverste niveau.
Brentford gav ham chancen tilbage i januar, og siden har den danske offensivspiller ikke set sig tilbage. Han har hjulpet Brentford til endnu en sæson i Premier League, men det store spørgsmål er selvfølgelig, hvor fremtiden ligger, når kontrakten udløber til sommer.
Cheftræner Thomas Frank har af flere omgange fortalt, at han håber på, at klubben kan lande en ny aftale med Christian Eriksen. Nu bekræfter klubbens fodbolddirektør, Phil Giles, at de er i dialog med Christian Eriksen om netop det.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at vi vil elske, hvis Christian bliver i Brentford i flere sæsoner. Vi vil fortsætte med at snakke med ham og hans lejr om muligheden for det, siger han til klubbens hjemmeside.
Klubber som Tottenham og Newcastle har også vist interesse, så der er angiveligt rigeligt af muligheder for Christian Eriksen. Tottenham og Newcastle kan uden at blinke give ham flere lønkroner, hvis det er det, han ønsker.
Tottenham kan også tilbyde Champions League-fodbold, som danskeren selv har ytret et ønske om at spille igen, selvom det ikke er altafgørende. I sidste ende handler det om, hvad Christian Eriksen og hans familie ønsker.
Landsholdsspilleren er blevet 30 år, og sommerens underskrift kan meget vel blive hans sidste store kontrakt. Han har optrådt 11 gange for Brentford og leveret fire assists. Han har en fortid under Tottenhams manager, Antonio Conte, ligesom han også kender klubben fra sine knap syv år i Nordlondon.
To af danskerens landsmænd Jonas Lössl og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen er ikke på samme måde ønsket i Brentford, da klubben tidligere mandag sagde farvel til dem begge.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
USA – Bosnien-Hercegovina
OPTAKT