Klubben bekræfter: I dialog med Christian Eriksen

Christian Eriksen har endnu ikke besluttet sig om fremtiden, men dialogen er tilsyneladende allerede igang omkring en mulig aftale.



Christian Eriksen har bevist, at han er tilbage på allerøverste niveau.

Brentford gav ham chancen tilbage i januar, og siden har den danske offensivspiller ikke set sig tilbage. Han har hjulpet Brentford til endnu en sæson i Premier League, men det store spørgsmål er selvfølgelig, hvor fremtiden ligger, når kontrakten udløber til sommer.

Cheftræner Thomas Frank har af flere omgange fortalt, at han håber på, at klubben kan lande en ny aftale med Christian Eriksen. Nu bekræfter klubbens fodbolddirektør, Phil Giles, at de er i dialog med Christian Eriksen om netop det.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at vi vil elske, hvis Christian bliver i Brentford i flere sæsoner. Vi vil fortsætte med at snakke med ham og hans lejr om muligheden for det, siger han til klubbens hjemmeside.

Klubber som Tottenham og Newcastle har også vist interesse, så der er angiveligt rigeligt af muligheder for Christian Eriksen. Tottenham og Newcastle kan uden at blinke give ham flere lønkroner, hvis det er det, han ønsker.

Tottenham kan også tilbyde Champions League-fodbold, som danskeren selv har ytret et ønske om at spille igen, selvom det ikke er altafgørende. I sidste ende handler det om, hvad Christian Eriksen og hans familie ønsker.

Landsholdsspilleren er blevet 30 år, og sommerens underskrift kan meget vel blive hans sidste store kontrakt. Han har optrådt 11 gange for Brentford og leveret fire assists. Han har en fortid under Tottenhams manager, Antonio Conte, ligesom han også kender klubben fra sine knap syv år i Nordlondon.

To af danskerens landsmænd Jonas Lössl og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen er ikke på samme måde ønsket i Brentford, da klubben tidligere mandag sagde farvel til dem begge.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Silkeborg IF – FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Nærmer sig vild FCK-præstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Her er FC Københavns pris på William Clem

De vil have Jelert

AGF i Europa: De venter i næste runde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa