Klubben bekræfter: I dialog med Christian Eriksen

Christian Eriksen har endnu ikke besluttet sig om fremtiden, men dialogen er tilsyneladende allerede igang omkring en mulig aftale.



Christian Eriksen har bevist, at han er tilbage på allerøverste niveau.

Brentford gav ham chancen tilbage i januar, og siden har den danske offensivspiller ikke set sig tilbage. Han har hjulpet Brentford til endnu en sæson i Premier League, men det store spørgsmål er selvfølgelig, hvor fremtiden ligger, når kontrakten udløber til sommer.

Cheftræner Thomas Frank har af flere omgange fortalt, at han håber på, at klubben kan lande en ny aftale med Christian Eriksen. Nu bekræfter klubbens fodbolddirektør, Phil Giles, at de er i dialog med Christian Eriksen om netop det.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at vi vil elske, hvis Christian bliver i Brentford i flere sæsoner. Vi vil fortsætte med at snakke med ham og hans lejr om muligheden for det, siger han til klubbens hjemmeside.

Klubber som Tottenham og Newcastle har også vist interesse, så der er angiveligt rigeligt af muligheder for Christian Eriksen. Tottenham og Newcastle kan uden at blinke give ham flere lønkroner, hvis det er det, han ønsker.

Tottenham kan også tilbyde Champions League-fodbold, som danskeren selv har ytret et ønske om at spille igen, selvom det ikke er altafgørende. I sidste ende handler det om, hvad Christian Eriksen og hans familie ønsker.

Landsholdsspilleren er blevet 30 år, og sommerens underskrift kan meget vel blive hans sidste store kontrakt. Han har optrådt 11 gange for Brentford og leveret fire assists. Han har en fortid under Tottenhams manager, Antonio Conte, ligesom han også kender klubben fra sine knap syv år i Nordlondon.

To af danskerens landsmænd Jonas Lössl og Mathias ‘Zanka’ Jørgensen er ikke på samme måde ønsket i Brentford, da klubben tidligere mandag sagde farvel til dem begge.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Scorer heftig lønstigning

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Spanien – Belgien

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Frankrig – Marokko

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser