Christian Eriksen kan snart se frem til at trække den røde trøje over hovedet i sin officielle debut for Manchester United.
Den kan allerede komme på søndag, når Brighton gæster Old Trafford i første spillerunde af den nye Premier League-sæson.
Ender Christian Eriksen på banen, så håber modstanderens manager, Graham Potter, at de kan stikke en kæp i hjulet på en god dansk start for midtbanespilleren i Manchester United.
– Fra et fodboldperspektiv, så er han en fantastisk fodboldspiller at have i Premier League, og jeg er sikker på, at han vil gøre det godt for Manchester United. Forhåbentlig kan vi bremse hans gode start en uges tid. Han er en topspiller, siger Potter på pressemødet før klubbernes møde ifølge Metro.
En topspiller har Christian Eriksen allerede bevist, at han er, mens han var i Brentford i foråret. Her var han en af årsagerne til, at klubben spillede sig ud af nedrykningsfaren.
– Han har selvfølgelig haft sine udfordringer, som vi er glade for, at han er kommet igennem. Det er fedt at se ham tilbage på banen, fordi tingene så ikke godt ud på et tidspunkt. Det er fantastisk, siger Graham Potter om danskeren.
I sidste sæson vandt Brighton 4-0 over Manchester United, men Graham Potter forventer ikke en gentagelse denne gang. Der er også sket store ændringer i Manchester United, som foruden tilgangen af Eriksen har fået en ny mand på trænerbænken.
Erik ten Hag er manden, der skal forsøge at bringe Manchester United tilbage på fodboldtronen, og Graham Potter ser ingen svagheder i, at hollænderen aldrig har trænet et Premier League-hold.
– Det synes jeg ikke. Jeg synes, at han er en fantastisk træner. Han har gode erfaringer fra sin tid i Ajax, hvor han gjorde det godt. Jeg nød hans hold.
Opgøret på Old Trafford fløjtes op klokken 15.00, hvor Christian Eriksen altså har mulighed for at få sin officielle debut.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Danske klubber scorer millioner på VM
Danskerne har stor tiltro til Norge
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED