Klubbens håb: Vil sætte en kæp i hjulet på Eriksen

Søndag kan Christian Eriksen få debut for Manchester United mod Brighton, som håber på, at de kan forsinke en god dansk start på hans nye eventyr.



Christian Eriksen kan snart se frem til at trække den røde trøje over hovedet i sin officielle debut for Manchester United.

Den kan allerede komme på søndag, når Brighton gæster Old Trafford i første spillerunde af den nye Premier League-sæson.

Ender Christian Eriksen på banen, så håber modstanderens manager, Graham Potter, at de kan stikke en kæp i hjulet på en god dansk start for midtbanespilleren i Manchester United.

– Fra et fodboldperspektiv, så er han en fantastisk fodboldspiller at have i Premier League, og jeg er sikker på, at han vil gøre det godt for Manchester United. Forhåbentlig kan vi bremse hans gode start en uges tid. Han er en topspiller, siger Potter på pressemødet før klubbernes møde ifølge Metro.

En topspiller har Christian Eriksen allerede bevist, at han er, mens han var i Brentford i foråret. Her var han en af årsagerne til, at klubben spillede sig ud af nedrykningsfaren.

– Han har selvfølgelig haft sine udfordringer, som vi er glade for, at han er kommet igennem. Det er fedt at se ham tilbage på banen, fordi tingene så ikke godt ud på et tidspunkt. Det er fantastisk, siger Graham Potter om danskeren.

I sidste sæson vandt Brighton 4-0 over Manchester United, men Graham Potter forventer ikke en gentagelse denne gang. Der er også sket store ændringer i Manchester United, som foruden tilgangen af Eriksen har fået en ny mand på trænerbænken.

Erik ten Hag er manden, der skal forsøge at bringe Manchester United tilbage på fodboldtronen, og Graham Potter ser ingen svagheder i, at hollænderen aldrig har trænet et Premier League-hold.

– Det synes jeg ikke. Jeg synes, at han er en fantastisk træner. Han har gode erfaringer fra sin tid i Ajax, hvor han gjorde det godt. Jeg nød hans hold.

Opgøret på Old Trafford fløjtes op klokken 15.00, hvor Christian Eriksen altså har mulighed for at få sin officielle debut.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

AGF på rov i Hobro IK

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Superliga-legende stråler som 41-årig

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Vender hjem til AaB

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld