Den gik ikke uden Rasmus Højlund.
Efter seks kampe i træk med scoringer fra den danske stjerneangriber måtte i Manchester United i dagens kamp mod Fulham undvære den skadede Højlund. Og det blev ikke en succes.
Fulham hentede nemlig en højst overraskende 2-1-sejr på Old Trafford, og ifølge den tidligere Aston Villa-stjerne Gabriel Agbonlahor var det helt på sin plads, at Christian Eriksen og kompagni måtte gå fra banen som tabere.
– Retfærdigheden skete fyldest i dag. United er sluppet af sted med dårlige præstationer, mens de har på en eller anden stadig har vundet kampe. Men i dag fik de præcist, hvad de havde fortjent. Manchester United-holdet i dag var en skændsel overfor den fodboldklub, lyder det ifølge Talksport fra Agbonlahor.
Erik ten Hag reflekterede efter slutfløjtet over det overraskende nederlag, hvor Manchester United-cheftræneren forsøgte at bevare optimismen.
– Vi kæmpede os tilbage i kampen og vi fik udlignet, og på det tidspunkt følte jeg, at vi fortjente at vinde kampen. Og så tabte vi kampen i en rodet situation. Vi er selvfølgelig skuffede over det, men vi bliver selvfølgelig nødt til at komme videre, og det vil vi også gøre, lød det fra Erik ten Hag.
Ifølge Gabriel Agbonlahor understreger Erik ten Hags udtalelse dog blot, at tiden nu er kommet til at fyre den hollandske træner.
– Har du nogensinde hørt nogen mere virkelighedsfjern? Når en træner lyder så virkelighedsfjern, som Ten Hag gør nu, er tiden kommet til at sige farvel til ham. Kom nu ud og vær ærlig. Dit hold var elendigt. Samtlige spillere i samtlige 90 minutter.
– Det var det ottende hjemmebanenederlag i denne sæson. 'Holdet viste karakter ved at få udlignet'. Prøver du at gøre grin med os? lød det fra Gabriel Agbonlahor.
Efter nederlaget til Fulham var Tipsbladets kommentator Stig Tøfting også særdeles hård i sin kritik af Manchester United-mandskabet i Viaplay-studiet. Læs om det HER.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
John Stones tager sydpå
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
INTERVIEW