Kræver Erik ten Hag fyret: En skændsel!

Ifølge den tidligere Premier League-profil Gabriel Agbonlahor er tiden kommet til at fyre Erik ten Hag.



Den gik ikke uden Rasmus Højlund. 

Efter seks kampe i træk med scoringer fra den danske stjerneangriber måtte i Manchester United i dagens kamp mod Fulham undvære den skadede Højlund. Og det blev ikke en succes. 

Fulham hentede nemlig en højst overraskende 2-1-sejr på Old Trafford, og ifølge den tidligere Aston Villa-stjerne Gabriel Agbonlahor var det helt på sin plads, at Christian Eriksen og kompagni måtte gå fra banen som tabere. 

– Retfærdigheden skete fyldest i dag. United er sluppet af sted med dårlige præstationer, mens de har på en eller anden stadig har vundet kampe. Men i dag fik de præcist, hvad de havde fortjent. Manchester United-holdet i dag var en skændsel overfor den fodboldklub, lyder det ifølge Talksport fra Agbonlahor.  

Erik ten Hag reflekterede efter slutfløjtet over det overraskende nederlag, hvor Manchester United-cheftræneren forsøgte at bevare optimismen. 

– Vi kæmpede os tilbage i kampen og vi fik udlignet, og på det tidspunkt følte jeg, at vi fortjente at vinde kampen. Og så tabte vi kampen i en rodet situation. Vi er selvfølgelig skuffede over det, men vi bliver selvfølgelig nødt til at komme videre, og det vil vi også gøre, lød det fra Erik ten Hag.  

Ifølge Gabriel Agbonlahor understreger Erik ten Hags udtalelse dog blot, at tiden nu er kommet til at fyre den hollandske træner. 

– Har du nogensinde hørt nogen mere virkelighedsfjern? Når en træner lyder så virkelighedsfjern, som Ten Hag gør nu, er tiden kommet til at sige farvel til ham. Kom nu ud og vær ærlig. Dit hold var elendigt. Samtlige spillere i samtlige 90 minutter.

– Det var det ottende hjemmebanenederlag i denne sæson. 'Holdet viste karakter ved at få udlignet'. Prøver du at gøre grin med os? lød det fra Gabriel Agbonlahor. 

Efter nederlaget til Fulham var Tipsbladets kommentator Stig Tøfting også særdeles hård i sin kritik af Manchester United-mandskabet i Viaplay-studiet. Læs om det HER







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

– Schwartau-handel giver ingen mening

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning