Kræver Erik ten Hag fyret: En skændsel!

Ifølge den tidligere Premier League-profil Gabriel Agbonlahor er tiden kommet til at fyre Erik ten Hag.



Den gik ikke uden Rasmus Højlund. 

Efter seks kampe i træk med scoringer fra den danske stjerneangriber måtte i Manchester United i dagens kamp mod Fulham undvære den skadede Højlund. Og det blev ikke en succes. 

Fulham hentede nemlig en højst overraskende 2-1-sejr på Old Trafford, og ifølge den tidligere Aston Villa-stjerne Gabriel Agbonlahor var det helt på sin plads, at Christian Eriksen og kompagni måtte gå fra banen som tabere. 

– Retfærdigheden skete fyldest i dag. United er sluppet af sted med dårlige præstationer, mens de har på en eller anden stadig har vundet kampe. Men i dag fik de præcist, hvad de havde fortjent. Manchester United-holdet i dag var en skændsel overfor den fodboldklub, lyder det ifølge Talksport fra Agbonlahor.  

Erik ten Hag reflekterede efter slutfløjtet over det overraskende nederlag, hvor Manchester United-cheftræneren forsøgte at bevare optimismen. 

– Vi kæmpede os tilbage i kampen og vi fik udlignet, og på det tidspunkt følte jeg, at vi fortjente at vinde kampen. Og så tabte vi kampen i en rodet situation. Vi er selvfølgelig skuffede over det, men vi bliver selvfølgelig nødt til at komme videre, og det vil vi også gøre, lød det fra Erik ten Hag.  

Ifølge Gabriel Agbonlahor understreger Erik ten Hags udtalelse dog blot, at tiden nu er kommet til at fyre den hollandske træner. 

– Har du nogensinde hørt nogen mere virkelighedsfjern? Når en træner lyder så virkelighedsfjern, som Ten Hag gør nu, er tiden kommet til at sige farvel til ham. Kom nu ud og vær ærlig. Dit hold var elendigt. Samtlige spillere i samtlige 90 minutter.

– Det var det ottende hjemmebanenederlag i denne sæson. 'Holdet viste karakter ved at få udlignet'. Prøver du at gøre grin med os? lød det fra Gabriel Agbonlahor. 

Efter nederlaget til Fulham var Tipsbladets kommentator Stig Tøfting også særdeles hård i sin kritik af Manchester United-mandskabet i Viaplay-studiet. Læs om det HER







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer