Lige inden landskampspausen spillede Manchester United uafgjort mod Everton i en kamp, hvor Cristiano Ronaldo startede på bænken, og her skabte et klip med Sir Alex Ferguson overskrifter.
I et videoklip, der blev delt vidt og bredt, stillede den tidligere Manchester United-boss nemlig spørgsmålstegn ved Ole Gunnar Solskjærs taktiske dispositioner over for kampsportsstjernen Khabib Nurmagomedov. Han sagde blandt andet, at man altid burde starte sine bedste spillere.
Nu svarer Ole Gunnar Solskjær på den kommentar.
– Jeg er ganske afslappet om det, siger Ole Gunnar Solskjær ifølge Goal og fortsætter:
– Jeg var uenig med ham et par gange, og jeg fortalte min kone et par gange, at jeg var uenig med ham, men det endte aldrig som overskrifter som spiller. Jeg er sikker på, at Sir Alex ved, at det ikke generer mig. Vi vil alle se Cristiano på banen
– Det vil vi alle sammen, for han er unik, han er anderledes, og alle vil komme for at se ham. Men det er klart, at han ikke kan spille hver eneste kamp, vi spiller. Det er bare den menneskelige natur. Han ved, hvor svært dette job alligevel er, Sir Alex Ferguson. Han spillede ikke altid med de samme 11. Han tog til tider nogle risici med at hvile Ryan Giggs, Wayne Rooney eller David Beckham – de bedste spillere, vi havde. Nogle gange fungerede det, nogle gange gjorde det ikke.
Ole Gunnar Solskjær og Manchester United skal igen i aktion lørdag eftermiddag, når de møder Leicester City i den engelske liga. Mon ikke det bliver med Cristiano Ronaldo i startopstillingen denne gang.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TV-ekspert chokerer på direkte tv
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Qatar – Schweiz
OPTAKT
