Det var et stærkt spillede Tottenham-mandskab, der lørdag aften besejrede Manchester United på hjemmebane med 2-0 i Premier League.
Hjemmeholdet skulle lige finde sig til rette i opgøret, men da det først havde gjort det, var der ingen tvivl om, hvem der var bedst.
Manchester Uniteds præstation må give en del panderynker hos træner Erik ten Hag, efter at mandskabet har fået en skidt spillemæssig start på sæsonen.
Hjemmeholdet var mest på bolden i opgøret, hvor både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg var henvist til hver deres bænk fra start.
Der var dog gæsterne fra det nordlige England, der var farligst i indledningen.
Tottenham smed mange unødvendige bolde væk, hvilket skabte flere farlige situationer offensivt for Manchester United.
Gæsterne havde meget plads at boltre sig på, men de fleste gange manglede den sidste aflevering og skarphed.
Som første halvleg skred frem, formåede Tottenham at komme bedre med og fik ryddet ud i de unødvendige fejl på bolden. Særligt Yves Bissouma gjorde en god figur på midtbanen, hvor han fyldte en hel del.
Det var dog United, der først var rigtig tæt på at komme i front, da Luke Shaw slog et perfekt indlæg ind i pandebrasken på anfører Bruno Fernandes, der helt fri foran mål brændte på det skammeligste.
Et par minutter efter var det Tottenhams tur til at være tæt på en føring, da Pedro Porro ramte overliggeren på et forsøg fra feltets kant.
Returbolden faldt ud til højre, hvor det efterfølgende indlæg i United-feltet tog Luke Shaw på vejen og ramte stolpen.
Tottenham kom efter pausen ud som lyn og torden, og efter et par minutter kunne midtbanespilleren Pape Sarr sparke en løs bold i feltet stensikkert i kassen.
Opgøret fortsatte i højt tempo og bølgede frem og tilbage med store chancer til begge hold, men stadigvæk med Tottenham i den styrende rolle.
Som anden halvleg skred frem, og både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg kom ind for deres respektive hold, gik luften dog af ballonen særligt for gæsterne.
Med små ti minutter tilbage af opgøret faldt afgørelsen, da Uniteds midterforsvar Lisandro Martínez fik dirigeret et fladt indlæg i eget net.
Dermed kan Tottenham indfinde sig i den øverste del af tabellen efter fire point i de første to kampe.
Manchester United kan derimod finde sig selv i midten af tabellen med tre point efter de to første kampe.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
FCM stanger lang karantæne ud til fan
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Snart kan det give rødt kort
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal