Det var et stærkt spillede Tottenham-mandskab, der lørdag aften besejrede Manchester United på hjemmebane med 2-0 i Premier League.
Hjemmeholdet skulle lige finde sig til rette i opgøret, men da det først havde gjort det, var der ingen tvivl om, hvem der var bedst.
Manchester Uniteds præstation må give en del panderynker hos træner Erik ten Hag, efter at mandskabet har fået en skidt spillemæssig start på sæsonen.
Hjemmeholdet var mest på bolden i opgøret, hvor både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg var henvist til hver deres bænk fra start.
Der var dog gæsterne fra det nordlige England, der var farligst i indledningen.
Tottenham smed mange unødvendige bolde væk, hvilket skabte flere farlige situationer offensivt for Manchester United.
Gæsterne havde meget plads at boltre sig på, men de fleste gange manglede den sidste aflevering og skarphed.
Som første halvleg skred frem, formåede Tottenham at komme bedre med og fik ryddet ud i de unødvendige fejl på bolden. Særligt Yves Bissouma gjorde en god figur på midtbanen, hvor han fyldte en hel del.
Det var dog United, der først var rigtig tæt på at komme i front, da Luke Shaw slog et perfekt indlæg ind i pandebrasken på anfører Bruno Fernandes, der helt fri foran mål brændte på det skammeligste.
Et par minutter efter var det Tottenhams tur til at være tæt på en føring, da Pedro Porro ramte overliggeren på et forsøg fra feltets kant.
Returbolden faldt ud til højre, hvor det efterfølgende indlæg i United-feltet tog Luke Shaw på vejen og ramte stolpen.
Tottenham kom efter pausen ud som lyn og torden, og efter et par minutter kunne midtbanespilleren Pape Sarr sparke en løs bold i feltet stensikkert i kassen.
Opgøret fortsatte i højt tempo og bølgede frem og tilbage med store chancer til begge hold, men stadigvæk med Tottenham i den styrende rolle.
Som anden halvleg skred frem, og både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg kom ind for deres respektive hold, gik luften dog af ballonen særligt for gæsterne.
Med små ti minutter tilbage af opgøret faldt afgørelsen, da Uniteds midterforsvar Lisandro Martínez fik dirigeret et fladt indlæg i eget net.
Dermed kan Tottenham indfinde sig i den øverste del af tabellen efter fire point i de første to kampe.
Manchester United kan derimod finde sig selv i midten af tabellen med tre point efter de to første kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
John Stones tager sydpå
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
FC Midtjylland er ude
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
HELT VILDT