Tottenham sætter Eriksen og United på plads

Der var ingen tvivl om, hvem der var bedst, da Tottenham lørdag aften besejrede Manchester United med 2-0.



Det var et stærkt spillede Tottenham-mandskab, der lørdag aften besejrede Manchester United på hjemmebane med 2-0 i Premier League.

Hjemmeholdet skulle lige finde sig til rette i opgøret, men da det først havde gjort det, var der ingen tvivl om, hvem der var bedst.

Manchester Uniteds præstation må give en del panderynker hos træner Erik ten Hag, efter at mandskabet har fået en skidt spillemæssig start på sæsonen.

Hjemmeholdet var mest på bolden i opgøret, hvor både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg var henvist til hver deres bænk fra start.

Der var dog gæsterne fra det nordlige England, der var farligst i indledningen.

Tottenham smed mange unødvendige bolde væk, hvilket skabte flere farlige situationer offensivt for Manchester United.

Gæsterne havde meget plads at boltre sig på, men de fleste gange manglede den sidste aflevering og skarphed.

Som første halvleg skred frem, formåede Tottenham at komme bedre med og fik ryddet ud i de unødvendige fejl på bolden. Særligt Yves Bissouma gjorde en god figur på midtbanen, hvor han fyldte en hel del.

Det var dog United, der først var rigtig tæt på at komme i front, da Luke Shaw slog et perfekt indlæg ind i pandebrasken på anfører Bruno Fernandes, der helt fri foran mål brændte på det skammeligste.

Et par minutter efter var det Tottenhams tur til at være tæt på en føring, da Pedro Porro ramte overliggeren på et forsøg fra feltets kant.

Returbolden faldt ud til højre, hvor det efterfølgende indlæg i United-feltet tog Luke Shaw på vejen og ramte stolpen.

Tottenham kom efter pausen ud som lyn og torden, og efter et par minutter kunne midtbanespilleren Pape Sarr sparke en løs bold i feltet stensikkert i kassen.

Opgøret fortsatte i højt tempo og bølgede frem og tilbage med store chancer til begge hold, men stadigvæk med Tottenham i den styrende rolle.

Som anden halvleg skred frem, og både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg kom ind for deres respektive hold, gik luften dog af ballonen særligt for gæsterne.

Med små ti minutter tilbage af opgøret faldt afgørelsen, da Uniteds midterforsvar Lisandro Martínez fik dirigeret et fladt indlæg i eget net.

Dermed kan Tottenham indfinde sig i den øverste del af tabellen efter fire point i de første to kampe.

Manchester United kan derimod finde sig selv i midten af tabellen med tre point efter de to første kampe.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

Manchester City – Real Madrid

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Her er din landsholdstrup, Riemer!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Interessant afsløring



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Overraskende U21-trupudtagelse

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Ikke for debutanter!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’