Tottenham sætter Eriksen og United på plads

Der var ingen tvivl om, hvem der var bedst, da Tottenham lørdag aften besejrede Manchester United med 2-0.



Det var et stærkt spillede Tottenham-mandskab, der lørdag aften besejrede Manchester United på hjemmebane med 2-0 i Premier League.

Hjemmeholdet skulle lige finde sig til rette i opgøret, men da det først havde gjort det, var der ingen tvivl om, hvem der var bedst.

Manchester Uniteds præstation må give en del panderynker hos træner Erik ten Hag, efter at mandskabet har fået en skidt spillemæssig start på sæsonen.

Hjemmeholdet var mest på bolden i opgøret, hvor både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg var henvist til hver deres bænk fra start.

Der var dog gæsterne fra det nordlige England, der var farligst i indledningen.

Tottenham smed mange unødvendige bolde væk, hvilket skabte flere farlige situationer offensivt for Manchester United.

Gæsterne havde meget plads at boltre sig på, men de fleste gange manglede den sidste aflevering og skarphed.

Som første halvleg skred frem, formåede Tottenham at komme bedre med og fik ryddet ud i de unødvendige fejl på bolden. Særligt Yves Bissouma gjorde en god figur på midtbanen, hvor han fyldte en hel del.

Det var dog United, der først var rigtig tæt på at komme i front, da Luke Shaw slog et perfekt indlæg ind i pandebrasken på anfører Bruno Fernandes, der helt fri foran mål brændte på det skammeligste.

Et par minutter efter var det Tottenhams tur til at være tæt på en føring, da Pedro Porro ramte overliggeren på et forsøg fra feltets kant.

Returbolden faldt ud til højre, hvor det efterfølgende indlæg i United-feltet tog Luke Shaw på vejen og ramte stolpen.

Tottenham kom efter pausen ud som lyn og torden, og efter et par minutter kunne midtbanespilleren Pape Sarr sparke en løs bold i feltet stensikkert i kassen.

Opgøret fortsatte i højt tempo og bølgede frem og tilbage med store chancer til begge hold, men stadigvæk med Tottenham i den styrende rolle.

Som anden halvleg skred frem, og både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg kom ind for deres respektive hold, gik luften dog af ballonen særligt for gæsterne.

Med små ti minutter tilbage af opgøret faldt afgørelsen, da Uniteds midterforsvar Lisandro Martínez fik dirigeret et fladt indlæg i eget net.

Dermed kan Tottenham indfinde sig i den øverste del af tabellen efter fire point i de første to kampe.

Manchester United kan derimod finde sig selv i midten af tabellen med tre point efter de to første kampe.

/ritzau/





Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Her kan du se FC Polissya mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Her kan du se de danske hold i Europa

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

LIVE: Bo Svensson sender profil på bænken

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FC København – Lyngby BK

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagter kæmpe Premier League-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

AC Horsens – FC Nordsjælland

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge