Tottenham sætter Eriksen og United på plads

Der var ingen tvivl om, hvem der var bedst, da Tottenham lørdag aften besejrede Manchester United med 2-0.



Det var et stærkt spillede Tottenham-mandskab, der lørdag aften besejrede Manchester United på hjemmebane med 2-0 i Premier League.

Hjemmeholdet skulle lige finde sig til rette i opgøret, men da det først havde gjort det, var der ingen tvivl om, hvem der var bedst.

Manchester Uniteds præstation må give en del panderynker hos træner Erik ten Hag, efter at mandskabet har fået en skidt spillemæssig start på sæsonen.

Hjemmeholdet var mest på bolden i opgøret, hvor både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg var henvist til hver deres bænk fra start.

Der var dog gæsterne fra det nordlige England, der var farligst i indledningen.

Tottenham smed mange unødvendige bolde væk, hvilket skabte flere farlige situationer offensivt for Manchester United.

Gæsterne havde meget plads at boltre sig på, men de fleste gange manglede den sidste aflevering og skarphed.

Som første halvleg skred frem, formåede Tottenham at komme bedre med og fik ryddet ud i de unødvendige fejl på bolden. Særligt Yves Bissouma gjorde en god figur på midtbanen, hvor han fyldte en hel del.

Det var dog United, der først var rigtig tæt på at komme i front, da Luke Shaw slog et perfekt indlæg ind i pandebrasken på anfører Bruno Fernandes, der helt fri foran mål brændte på det skammeligste.

Et par minutter efter var det Tottenhams tur til at være tæt på en føring, da Pedro Porro ramte overliggeren på et forsøg fra feltets kant.

Returbolden faldt ud til højre, hvor det efterfølgende indlæg i United-feltet tog Luke Shaw på vejen og ramte stolpen.

Tottenham kom efter pausen ud som lyn og torden, og efter et par minutter kunne midtbanespilleren Pape Sarr sparke en løs bold i feltet stensikkert i kassen.

Opgøret fortsatte i højt tempo og bølgede frem og tilbage med store chancer til begge hold, men stadigvæk med Tottenham i den styrende rolle.

Som anden halvleg skred frem, og både Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg kom ind for deres respektive hold, gik luften dog af ballonen særligt for gæsterne.

Med små ti minutter tilbage af opgøret faldt afgørelsen, da Uniteds midterforsvar Lisandro Martínez fik dirigeret et fladt indlæg i eget net.

Dermed kan Tottenham indfinde sig i den øverste del af tabellen efter fire point i de første to kampe.

Manchester United kan derimod finde sig selv i midten af tabellen med tre point efter de to første kampe.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Jeg tror de vinder Superligaen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Silkeborg IF – Viborg FF

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tottenham boykotter Viaplay

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“De havde det bedste transfervindue”

Han er på vej væk fra AGF

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Tæt på en falliterklæring, FCK

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller