Der er sagt og skrevet meget om Rasmus Højlund de seneste uger, efter danskeren megaskifte til Manchester United, som har betalt mere end en halv milliard kroner for den unge dansker.
For bare 18 måneder siden løb Rasmus Højlund rundt og var reservespiller i FC København, men siden har han taget store skridt og har nu fået sit drømmeskifte opfyldt.
Det er også et skifte, som imponerer den danske fodboldlegende Brian Laudrup, som i Viaplay-studiet er dybt begejstret over Højlunds rejse.
– Det er jo den smukkeste historie. En ting er, at det er en gigantisk transfer, og de forventninger, der vil være til Rasmus Højlund, vil selvølgelig være enorme. Men han bliver jo købt som ung spiller, og det vil sige, at de ved godt, at det handler om potentiale. Det er en usleben diamant, de har taget her, vurderer Brian Laudrup.
Rasmus Højlund er af nogle blevet sammenlignet med Erling Haaland, men man skal tage den slags med ro, mener Laudrup.
– Det er ikke en spiller, der har brændt Serie A af som Haaland, da han kom og var fuldstændig suveræn i Bundesligaen. Så de ved, at det kommer til at tage lidt længere tid. Til gengæld har han jo allerede bevist på det danske landshold, at de skridt, han tager, er enorme i øjeblikket.
– Og kan han gøre det på forholdsvis kort tid i engelsk fodbold og blive hjulpet i gang af træner, stab og spillerne, så tror jeg, at vi ser på en spiller, der snart får sit gennembrud, spår Brian Laudrup.
Der kommer dog til at gå noget tid, før Manchester United får set Rasmus Højlund i aktion. Danskeren er skadet på ubestemt tid, og han er dermed ikke en del af Manchester United-truppen, som mandag sparker Premier League-sæsonen i gang mod Wolverhampton.
Se hele snakken om Rasmus Højlunds skifte i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER