Laudrup jubler: Det er den smukkeste historie

Brian Laudrup er særdeles tilfreds med, at Rasmus Højlund er endt i Manchester United.



Der er sagt og skrevet meget om Rasmus Højlund de seneste uger, efter danskeren megaskifte til Manchester United, som har betalt mere end en halv milliard kroner for den unge dansker.

For bare 18 måneder siden løb Rasmus Højlund rundt og var reservespiller i FC København, men siden har han taget store skridt og har nu fået sit drømmeskifte opfyldt.

Det er også et skifte, som imponerer den danske fodboldlegende Brian Laudrup, som i Viaplay-studiet er dybt begejstret over Højlunds rejse.

– Det er jo den smukkeste historie. En ting er, at det er en gigantisk transfer, og de forventninger, der vil være til Rasmus Højlund, vil selvølgelig være enorme. Men han bliver jo købt som ung spiller, og det vil sige, at de ved godt, at det handler om potentiale. Det er en usleben diamant, de har taget her, vurderer Brian Laudrup.

Rasmus Højlund er af nogle blevet sammenlignet med Erling Haaland, men man skal tage den slags med ro, mener Laudrup.

– Det er ikke en spiller, der har brændt Serie A af som Haaland, da han kom og var fuldstændig suveræn i Bundesligaen. Så de ved, at det kommer til at tage lidt længere tid. Til gengæld har han jo allerede bevist på det danske landshold, at de skridt, han tager, er enorme i øjeblikket. 

– Og kan han gøre det på forholdsvis kort tid i engelsk fodbold og blive hjulpet i gang af træner, stab og spillerne, så tror jeg, at vi ser på en spiller, der snart får sit gennembrud, spår Brian Laudrup. 

Der kommer dog til at gå noget tid, før Manchester United får set Rasmus Højlund i aktion. Danskeren er skadet på ubestemt tid, og han er dermed ikke en del af Manchester United-truppen, som mandag sparker Premier League-sæsonen i gang mod Wolverhampton.

Se hele snakken om Rasmus Højlunds skifte i afspilleren over artiklen.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Født i Danmark og på vej til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stort medie hylder AGF-profil

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Magiske Messi slår til igen

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej