Laudrup jubler: Det er den smukkeste historie

Brian Laudrup er særdeles tilfreds med, at Rasmus Højlund er endt i Manchester United.



Der er sagt og skrevet meget om Rasmus Højlund de seneste uger, efter danskeren megaskifte til Manchester United, som har betalt mere end en halv milliard kroner for den unge dansker.

For bare 18 måneder siden løb Rasmus Højlund rundt og var reservespiller i FC København, men siden har han taget store skridt og har nu fået sit drømmeskifte opfyldt.

Det er også et skifte, som imponerer den danske fodboldlegende Brian Laudrup, som i Viaplay-studiet er dybt begejstret over Højlunds rejse.

– Det er jo den smukkeste historie. En ting er, at det er en gigantisk transfer, og de forventninger, der vil være til Rasmus Højlund, vil selvølgelig være enorme. Men han bliver jo købt som ung spiller, og det vil sige, at de ved godt, at det handler om potentiale. Det er en usleben diamant, de har taget her, vurderer Brian Laudrup.

Rasmus Højlund er af nogle blevet sammenlignet med Erling Haaland, men man skal tage den slags med ro, mener Laudrup.

– Det er ikke en spiller, der har brændt Serie A af som Haaland, da han kom og var fuldstændig suveræn i Bundesligaen. Så de ved, at det kommer til at tage lidt længere tid. Til gengæld har han jo allerede bevist på det danske landshold, at de skridt, han tager, er enorme i øjeblikket. 

– Og kan han gøre det på forholdsvis kort tid i engelsk fodbold og blive hjulpet i gang af træner, stab og spillerne, så tror jeg, at vi ser på en spiller, der snart får sit gennembrud, spår Brian Laudrup. 

Der kommer dog til at gå noget tid, før Manchester United får set Rasmus Højlund i aktion. Danskeren er skadet på ubestemt tid, og han er dermed ikke en del af Manchester United-truppen, som mandag sparker Premier League-sæsonen i gang mod Wolverhampton.

Se hele snakken om Rasmus Højlunds skifte i afspilleren over artiklen.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

– Jeg får så ondt i maven over det

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

England – Kroatien

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers