Der er sagt og skrevet meget om Rasmus Højlund de seneste uger, efter danskeren megaskifte til Manchester United, som har betalt mere end en halv milliard kroner for den unge dansker.
For bare 18 måneder siden løb Rasmus Højlund rundt og var reservespiller i FC København, men siden har han taget store skridt og har nu fået sit drømmeskifte opfyldt.
Det er også et skifte, som imponerer den danske fodboldlegende Brian Laudrup, som i Viaplay-studiet er dybt begejstret over Højlunds rejse.
– Det er jo den smukkeste historie. En ting er, at det er en gigantisk transfer, og de forventninger, der vil være til Rasmus Højlund, vil selvølgelig være enorme. Men han bliver jo købt som ung spiller, og det vil sige, at de ved godt, at det handler om potentiale. Det er en usleben diamant, de har taget her, vurderer Brian Laudrup.
Rasmus Højlund er af nogle blevet sammenlignet med Erling Haaland, men man skal tage den slags med ro, mener Laudrup.
– Det er ikke en spiller, der har brændt Serie A af som Haaland, da han kom og var fuldstændig suveræn i Bundesligaen. Så de ved, at det kommer til at tage lidt længere tid. Til gengæld har han jo allerede bevist på det danske landshold, at de skridt, han tager, er enorme i øjeblikket.
– Og kan han gøre det på forholdsvis kort tid i engelsk fodbold og blive hjulpet i gang af træner, stab og spillerne, så tror jeg, at vi ser på en spiller, der snart får sit gennembrud, spår Brian Laudrup.
Der kommer dog til at gå noget tid, før Manchester United får set Rasmus Højlund i aktion. Danskeren er skadet på ubestemt tid, og han er dermed ikke en del af Manchester United-truppen, som mandag sparker Premier League-sæsonen i gang mod Wolverhampton.
Se hele snakken om Rasmus Højlunds skifte i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL