Laudrup jubler: Det er den smukkeste historie

Brian Laudrup er særdeles tilfreds med, at Rasmus Højlund er endt i Manchester United.



Der er sagt og skrevet meget om Rasmus Højlund de seneste uger, efter danskeren megaskifte til Manchester United, som har betalt mere end en halv milliard kroner for den unge dansker.

For bare 18 måneder siden løb Rasmus Højlund rundt og var reservespiller i FC København, men siden har han taget store skridt og har nu fået sit drømmeskifte opfyldt.

Det er også et skifte, som imponerer den danske fodboldlegende Brian Laudrup, som i Viaplay-studiet er dybt begejstret over Højlunds rejse.

– Det er jo den smukkeste historie. En ting er, at det er en gigantisk transfer, og de forventninger, der vil være til Rasmus Højlund, vil selvølgelig være enorme. Men han bliver jo købt som ung spiller, og det vil sige, at de ved godt, at det handler om potentiale. Det er en usleben diamant, de har taget her, vurderer Brian Laudrup.

Rasmus Højlund er af nogle blevet sammenlignet med Erling Haaland, men man skal tage den slags med ro, mener Laudrup.

– Det er ikke en spiller, der har brændt Serie A af som Haaland, da han kom og var fuldstændig suveræn i Bundesligaen. Så de ved, at det kommer til at tage lidt længere tid. Til gengæld har han jo allerede bevist på det danske landshold, at de skridt, han tager, er enorme i øjeblikket. 

– Og kan han gøre det på forholdsvis kort tid i engelsk fodbold og blive hjulpet i gang af træner, stab og spillerne, så tror jeg, at vi ser på en spiller, der snart får sit gennembrud, spår Brian Laudrup. 

Der kommer dog til at gå noget tid, før Manchester United får set Rasmus Højlund i aktion. Danskeren er skadet på ubestemt tid, og han er dermed ikke en del af Manchester United-truppen, som mandag sparker Premier League-sæsonen i gang mod Wolverhampton.

Se hele snakken om Rasmus Højlunds skifte i afspilleren over artiklen.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Tæt på vild Superliga-handel – får option



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Optakt: Mexico – Sydafrika

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Supercomputer: De vinder VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM