Laudrup svinger kniven: Farvel til Eriksen

Christian Eriksens kontrakt med Manchester United løber frem til sommeren 2025, men ifølge Brian Laudrup er det næsten sikkert, at den danske stjerne forlader den engelske storklub efter denne sæson.



Manchester United bør skille sig af med Christian Eriksen til sommer. 

Sådan lyder vurderingen fra Brian Laudrup, der mener, at "De Røde Djævle" skal foretage en større udrensning i spillertruppen efter denne sæson. 

Viaplay-eksperten har peget på hele 12 navne, som Manchester United bør sige farvel og tak til, og på denne liste optræder altså Christian Eriksen. 

– Der er også nogle meget, meget store profiler. Vi snakker jo Christian Eriksen, og vi snakker Casemiro, Varane, Maguire og så videre. Der er mange store navne, som også har været profiler i de seneste sæsoner.

– Men for mig at se handler det også om, at der er nogle spillere, der ligesom har været der… også Sancho, der er blevet lejet ud igen. Det har været lidt smerteligt at se et så stort talent, der ikke kan få det til at fungere, lyder det fra Brian Laudrup. 

Ifølge den danske landsholdslegende bør Manchester United gå efter at så sagt farvel til en håndfuld af de ældre spillere. 

– Christian Eriksen får ikke noget spilletid. Casemiro begynder også at være en ældre spiller. Så jeg mener, at man på en eller anden måde skal ud og erstatte de her spillere, så man kan prøve at få skabt et nyt moderne udtryk. Altså et hold, der også kan presse bedre, og som får nogle nye, unge, hurtige og sultne spillere ind, lyder det fra Brian Laudrup. 

Loading Poll…

Viaplay-eksperten bliver herefter spurgt direkte, om Christian Eriksen bare ikke er god nok til Manchester United. 

– Nej, det er han ikke. Et klart eksempel nu er, at han jo ikke får ret meget spilletid. Vi hørte også Jan (Mølby, red.) sige, at det, der er den onde cirkel her, det er, at når han (Eriksen, red.) så får lov til at spille, så er han slet ikke oppe i gear.

– Og det er svært, når du er 32 år. Derfor er jeg nærmest sikker på, at han forlader Manchester United efter den her sæson, lyder svaret fra Brian Laudrup. 

I de seneste fem Premier League-kampe er det kun i 2-1-nederlaget til Fulham, at Christian Eriksen har fået spilletid. Her blev den danske stjerne indskiftet i anden halvleg. 

Se hele Brian Laudrups analyse af Manchester Uniteds spillertrup i afspilleren over artiklen. 





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skræmmende Chido Obi-scener

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

631 millioner kroner

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Han tisser isterninger’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

– Burde have lukket langt tidligere!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Dansker hyldes for sin form – her er prisen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bo Henriksen lander TV-job

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Voldsomt skænderi i FC København

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Medier revser Real Madrid-træner

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp