Laudrup svinger kniven: Farvel til Eriksen

Christian Eriksens kontrakt med Manchester United løber frem til sommeren 2025, men ifølge Brian Laudrup er det næsten sikkert, at den danske stjerne forlader den engelske storklub efter denne sæson.



Manchester United bør skille sig af med Christian Eriksen til sommer. 

Sådan lyder vurderingen fra Brian Laudrup, der mener, at "De Røde Djævle" skal foretage en større udrensning i spillertruppen efter denne sæson. 

Viaplay-eksperten har peget på hele 12 navne, som Manchester United bør sige farvel og tak til, og på denne liste optræder altså Christian Eriksen. 

– Der er også nogle meget, meget store profiler. Vi snakker jo Christian Eriksen, og vi snakker Casemiro, Varane, Maguire og så videre. Der er mange store navne, som også har været profiler i de seneste sæsoner.

– Men for mig at se handler det også om, at der er nogle spillere, der ligesom har været der… også Sancho, der er blevet lejet ud igen. Det har været lidt smerteligt at se et så stort talent, der ikke kan få det til at fungere, lyder det fra Brian Laudrup. 

Ifølge den danske landsholdslegende bør Manchester United gå efter at så sagt farvel til en håndfuld af de ældre spillere. 

– Christian Eriksen får ikke noget spilletid. Casemiro begynder også at være en ældre spiller. Så jeg mener, at man på en eller anden måde skal ud og erstatte de her spillere, så man kan prøve at få skabt et nyt moderne udtryk. Altså et hold, der også kan presse bedre, og som får nogle nye, unge, hurtige og sultne spillere ind, lyder det fra Brian Laudrup. 

Loading Poll…

Viaplay-eksperten bliver herefter spurgt direkte, om Christian Eriksen bare ikke er god nok til Manchester United. 

– Nej, det er han ikke. Et klart eksempel nu er, at han jo ikke får ret meget spilletid. Vi hørte også Jan (Mølby, red.) sige, at det, der er den onde cirkel her, det er, at når han (Eriksen, red.) så får lov til at spille, så er han slet ikke oppe i gear.

– Og det er svært, når du er 32 år. Derfor er jeg nærmest sikker på, at han forlader Manchester United efter den her sæson, lyder svaret fra Brian Laudrup. 

I de seneste fem Premier League-kampe er det kun i 2-1-nederlaget til Fulham, at Christian Eriksen har fået spilletid. Her blev den danske stjerne indskiftet i anden halvleg. 

Se hele Brian Laudrups analyse af Manchester Uniteds spillertrup i afspilleren over artiklen. 





Randers FC – Vejle Boldklub




LIVE

LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand