‘Lav nogle mål, kammerat!’

Peter Kjær opfordrer Rasmus Højlund til at komme i gang med målscoringen i Manchester United, hvor han ikke savner spilletid.



Rasmus Højlund er for tiden under stort pres.

Den danske angriber har ikke scoret siden nytår og har på det seneste lignet en skygge af sig selv.

Derfor er der flere steder blevet spekuleret i, om danskeren snart er fortid på Old Trafford, og netop dette blev Peter Kjær spurgt ind til hos Viaplay Sport News.

– Det vil jeg ikke håbe. Jeg ved ikke, om man kan sige, at det er for tidligt, men det er for tidligt i forhold til Amorims projekt. Der er mange, der skal have tid, og det kan jeg da også håbe, at Højlund får. Der kan også ligge noget i, at Manchester United ikke bare kan købe løs, uden at der kommer nogle andre den anden vej.

– Så jeg er ikke sikker på, at det bare er slut for Højlund, men jeg er sikker på, at tingene skal forbedres, både for holdet og fra hans side. Han kan ikke blive ved med at spille fodboldkampe uden at score mål og være afgørende. Det siger sig selv, at på det her niveau kan han ikke det, siger Viaplays Premier League-ekspert.

Torsdag aften fik Rasmus Højlund igen chancen fra start for De Røde Djævle i kampen mod Real Sociedad, men her måtte han igen forlade banen, og rådet var hurtigt og resolut fra den tidligere landsholdsmålmand, da han skulle sende det i retning af den nuværende landsholdsspiller.

– Lav nogle mål, kammerat. Jeg vil ikke anbefale ham noget, han spiller jo. Det værste var, hvis han ikke spillede og sad på bænken for at komme ind og blive buhet ud, med indhop på 20 minutter og efterfølgende 10 minutter. Det er ikke tilfældet, han starter inde igen mod Sociedad. Ja, han har ikke lavet mål, men han starter inde.

– Det er ikke spilletid, han savner, men selvtillid. Han savner også en udvikling i sit spil, fordi der er jeg måske lidt overrasket over, at der ikke er sket mere for ham som spiller, siden han er ankommet til Manchester United. Jeg synes ikke, at han har udviklet sit spil, og det havde jeg troet, at han havde gjort, og det synes jeg først og fremmest er ærgerligt for ham selv.

Rasmus Højlund har ikke scoret siden december, og det gør blandt andet, at den tidligere Manchester United-profil Paul Parker mener, at Chido Obi Martin er klubbens bedste angriber lige nu. Det kan du læse mere om her.

Du kan se hele interviewet med Peter Kjær i videoen over artiklen.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Massefyring i AC Milan

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Storkamp af Patrick Dorgu

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Topboss sviner Barça til

Tager skylden for misset Champions League