‘Lav nogle mål, kammerat!’

Peter Kjær opfordrer Rasmus Højlund til at komme i gang med målscoringen i Manchester United, hvor han ikke savner spilletid.



Rasmus Højlund er for tiden under stort pres.

Den danske angriber har ikke scoret siden nytår og har på det seneste lignet en skygge af sig selv.

Derfor er der flere steder blevet spekuleret i, om danskeren snart er fortid på Old Trafford, og netop dette blev Peter Kjær spurgt ind til hos Viaplay Sport News.

– Det vil jeg ikke håbe. Jeg ved ikke, om man kan sige, at det er for tidligt, men det er for tidligt i forhold til Amorims projekt. Der er mange, der skal have tid, og det kan jeg da også håbe, at Højlund får. Der kan også ligge noget i, at Manchester United ikke bare kan købe løs, uden at der kommer nogle andre den anden vej.

– Så jeg er ikke sikker på, at det bare er slut for Højlund, men jeg er sikker på, at tingene skal forbedres, både for holdet og fra hans side. Han kan ikke blive ved med at spille fodboldkampe uden at score mål og være afgørende. Det siger sig selv, at på det her niveau kan han ikke det, siger Viaplays Premier League-ekspert.

Torsdag aften fik Rasmus Højlund igen chancen fra start for De Røde Djævle i kampen mod Real Sociedad, men her måtte han igen forlade banen, og rådet var hurtigt og resolut fra den tidligere landsholdsmålmand, da han skulle sende det i retning af den nuværende landsholdsspiller.

– Lav nogle mål, kammerat. Jeg vil ikke anbefale ham noget, han spiller jo. Det værste var, hvis han ikke spillede og sad på bænken for at komme ind og blive buhet ud, med indhop på 20 minutter og efterfølgende 10 minutter. Det er ikke tilfældet, han starter inde igen mod Sociedad. Ja, han har ikke lavet mål, men han starter inde.

– Det er ikke spilletid, han savner, men selvtillid. Han savner også en udvikling i sit spil, fordi der er jeg måske lidt overrasket over, at der ikke er sket mere for ham som spiller, siden han er ankommet til Manchester United. Jeg synes ikke, at han har udviklet sit spil, og det havde jeg troet, at han havde gjort, og det synes jeg først og fremmest er ærgerligt for ham selv.

Rasmus Højlund har ikke scoret siden december, og det gør blandt andet, at den tidligere Manchester United-profil Paul Parker mener, at Chido Obi Martin er klubbens bedste angriber lige nu. Det kan du læse mere om her.

Du kan se hele interviewet med Peter Kjær i videoen over artiklen.



Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Kongesæson – de køber Pep Biel

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Slut: FC København vinder intenst derby

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Superliga-legende stråler som 41-årig

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Brøndby-spiller afviser

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Pogba er lettet

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City