Rasmus Højlund er for tiden under stort pres.
Den danske angriber har ikke scoret siden nytår og har på det seneste lignet en skygge af sig selv.
Derfor er der flere steder blevet spekuleret i, om danskeren snart er fortid på Old Trafford, og netop dette blev Peter Kjær spurgt ind til hos Viaplay Sport News.
– Det vil jeg ikke håbe. Jeg ved ikke, om man kan sige, at det er for tidligt, men det er for tidligt i forhold til Amorims projekt. Der er mange, der skal have tid, og det kan jeg da også håbe, at Højlund får. Der kan også ligge noget i, at Manchester United ikke bare kan købe løs, uden at der kommer nogle andre den anden vej.
– Så jeg er ikke sikker på, at det bare er slut for Højlund, men jeg er sikker på, at tingene skal forbedres, både for holdet og fra hans side. Han kan ikke blive ved med at spille fodboldkampe uden at score mål og være afgørende. Det siger sig selv, at på det her niveau kan han ikke det, siger Viaplays Premier League-ekspert.
Torsdag aften fik Rasmus Højlund igen chancen fra start for De Røde Djævle i kampen mod Real Sociedad, men her måtte han igen forlade banen, og rådet var hurtigt og resolut fra den tidligere landsholdsmålmand, da han skulle sende det i retning af den nuværende landsholdsspiller.
– Lav nogle mål, kammerat. Jeg vil ikke anbefale ham noget, han spiller jo. Det værste var, hvis han ikke spillede og sad på bænken for at komme ind og blive buhet ud, med indhop på 20 minutter og efterfølgende 10 minutter. Det er ikke tilfældet, han starter inde igen mod Sociedad. Ja, han har ikke lavet mål, men han starter inde.
– Det er ikke spilletid, han savner, men selvtillid. Han savner også en udvikling i sit spil, fordi der er jeg måske lidt overrasket over, at der ikke er sket mere for ham som spiller, siden han er ankommet til Manchester United. Jeg synes ikke, at han har udviklet sit spil, og det havde jeg troet, at han havde gjort, og det synes jeg først og fremmest er ærgerligt for ham selv.
Rasmus Højlund har ikke scoret siden december, og det gør blandt andet, at den tidligere Manchester United-profil Paul Parker mener, at Chido Obi Martin er klubbens bedste angriber lige nu. Det kan du læse mere om her.
Du kan se hele interviewet med Peter Kjær i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE