Legende i stort Højlund-forsvar

Rasmus Højlund har ikke nydt stor succes for Manchester United i denne sæson, men nu tager Jaap Stam ham dog i forsvar.



Rasmus Højlund og manglende målscoring har rimet på hinanden i 2025.

Danskeren indledte året med en meget lang måltørke, der blev brudt lige inden landsholdspausen, hvor han nettede i Manchester Uniteds 3-0-sejr over Leicester City.

Målformen blev taget med ind på det danske landshold, hvor han scorede et flot mål i den første kamp mod Portugal, efter at han var blevet sat flot op af sine medspillere.

Netop dette bliver der sået tvivl om af Manchester United-legenden Jaap Stam – hvorvidt det lykkes ordentligt, når den danske nier løber rundt på Old Trafford.

– Jeg synes ikke, at spillestilen komplimenterer Rasmus Højlund. Vi kan ikke se, hvordan Amorim gerne vil bruge ham i kampene, og jeg mener ikke, at han får chancen for at indgå i spillet i kampene, siger Jaap Stam i et interview til Makthavare og fortsætter:

– Det gør det udfordrende for en angriber, fordi han ikke bliver sat i scene med indlæg i boksen, og der bør være fokus på at skabe chancer for ham. Når det ikke er tilfældet, bliver det umuligt for en angriber at bevise, hvor god man er.

Rasmus Højlund har i denne sæson spillet 39 kampe for Manchester United. På tværs af alle turneringer er det blevet til otte scoringer og fire oplæg.

Tirsdag aften har han muligheden for igen at bevise sig over for Ruben Amorim, når Manchester United skal møde denne Premier League-sæsons store overraskelse, Nottingham Forest.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske