Legende i stort Højlund-forsvar

Rasmus Højlund har ikke nydt stor succes for Manchester United i denne sæson, men nu tager Jaap Stam ham dog i forsvar.



Rasmus Højlund og manglende målscoring har rimet på hinanden i 2025.

Danskeren indledte året med en meget lang måltørke, der blev brudt lige inden landsholdspausen, hvor han nettede i Manchester Uniteds 3-0-sejr over Leicester City.

Målformen blev taget med ind på det danske landshold, hvor han scorede et flot mål i den første kamp mod Portugal, efter at han var blevet sat flot op af sine medspillere.

Netop dette bliver der sået tvivl om af Manchester United-legenden Jaap Stam – hvorvidt det lykkes ordentligt, når den danske nier løber rundt på Old Trafford.

– Jeg synes ikke, at spillestilen komplimenterer Rasmus Højlund. Vi kan ikke se, hvordan Amorim gerne vil bruge ham i kampene, og jeg mener ikke, at han får chancen for at indgå i spillet i kampene, siger Jaap Stam i et interview til Makthavare og fortsætter:

– Det gør det udfordrende for en angriber, fordi han ikke bliver sat i scene med indlæg i boksen, og der bør være fokus på at skabe chancer for ham. Når det ikke er tilfældet, bliver det umuligt for en angriber at bevise, hvor god man er.

Rasmus Højlund har i denne sæson spillet 39 kampe for Manchester United. På tværs af alle turneringer er det blevet til otte scoringer og fire oplæg.

Tirsdag aften har han muligheden for igen at bevise sig over for Ruben Amorim, når Manchester United skal møde denne Premier League-sæsons store overraskelse, Nottingham Forest.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Succestræner forlader Premier League-klub

‘Det er slut’

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Peger på ham som ny Superliga-træner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bud på 1,12 milliard afvist