Legende saver Manchester United midtover

Manchester United-legenden Paul Scholes er mildest talt uimponeret over Manchester Uniteds spil og rekruttering.



Manchester Uniteds velmagtsdage hører nærmest en svunden tid til, og søndag leverede man så en ny tam indsats mod Aston Villa.

Kampen endte uden scoringer, og det ene point betyder, at Manchester United indtager 14.-pladsen i Premier League, hvilket selvsagt er langt fra der, hvor de ønsker at gøre sig gældende.

Sæsonens svingende resultater kommer ellers på bagkant af en sommer, hvor Manchester United har investeret store summer på forstærkninger og vist Erik ten Hag tillid.

Manchester United-legenden Paul Scholes er dog ved at få nok og peger på angrebet, som et af klubbens svage punkter.

– Jeg synes ikke, angrebet har den fornødne kvalitet. De mest succesfulde hold har evnerne til at score mål. Hvad har vi produceret? Fem mål i syv kampe. Hvis vi havde en tre-fire angribere, som kunne score omkring 20 mål, ville vi ramme 80 scoringer på en sæson, men det ser jeg ikke hos Manchester United, siger han ifølge Mirror og fortsætter:

– Højlund gør det fint, men scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Zirkzee… Hvad er han overhovedet? Er han 9'er eller 10'er? Scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Jeg mener, de lægger deres lid til et håb mere end i kvalitet. Og samtidig har de brugt så mange penge.

Joshua Zirkzee, Manuel Ugarte, Leny Yoro og Matthijs De Ligt er nogle af Manchester Uniteds handler denne sommer. Paul Scholes er dog i vildrede over, at nogle af dem ikke bliver brugt og peger fingre af klubbens rekrutteringsansvarlige.

– Hvis du ikke har en spillestil og ikke ved, hvordan du vil spille, er det svært at købe spillere. Liverpool har nemt ved det, da de har et fast system. De spiller 4-3-3, og så kan du rekruttere ud fra det, siger Paul Scholes og tilføjer:

– Når du ikke har en spillestil, og det ændrer sig fra uge til uge, så er det som at smide bolde op i luften og bare sige: "dén spiller ser god ud, lad os se om ikke vi kan købe ham," lyder kritikken fra klubbens tidligere midtbanegeneral.

Manchester United er i de seneste fem kampe uden sejre. Den seneste sejr er tilbage fra midten af september, hvor man vandt med 7-0 over League One-klubben Barnsley.





Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika




LIVE

TransferLIVE: Interesseret i AGF-angriber

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Medie: FC København nægter

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

‘FCK er nødt til at lytte’

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vil væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Storklub har taget kontakt

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Transferudmelding fra Vallys

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Henter Kamil Wilczek

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

FC København er uden Andreas Cornelius

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze