Manchester Uniteds velmagtsdage hører nærmest en svunden tid til, og søndag leverede man så en ny tam indsats mod Aston Villa.
Kampen endte uden scoringer, og det ene point betyder, at Manchester United indtager 14.-pladsen i Premier League, hvilket selvsagt er langt fra der, hvor de ønsker at gøre sig gældende.
Sæsonens svingende resultater kommer ellers på bagkant af en sommer, hvor Manchester United har investeret store summer på forstærkninger og vist Erik ten Hag tillid.
Manchester United-legenden Paul Scholes er dog ved at få nok og peger på angrebet, som et af klubbens svage punkter.
– Jeg synes ikke, angrebet har den fornødne kvalitet. De mest succesfulde hold har evnerne til at score mål. Hvad har vi produceret? Fem mål i syv kampe. Hvis vi havde en tre-fire angribere, som kunne score omkring 20 mål, ville vi ramme 80 scoringer på en sæson, men det ser jeg ikke hos Manchester United, siger han ifølge Mirror og fortsætter:
– Højlund gør det fint, men scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Zirkzee… Hvad er han overhovedet? Er han 9'er eller 10'er? Scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Jeg mener, de lægger deres lid til et håb mere end i kvalitet. Og samtidig har de brugt så mange penge.
Joshua Zirkzee, Manuel Ugarte, Leny Yoro og Matthijs De Ligt er nogle af Manchester Uniteds handler denne sommer. Paul Scholes er dog i vildrede over, at nogle af dem ikke bliver brugt og peger fingre af klubbens rekrutteringsansvarlige.
– Hvis du ikke har en spillestil og ikke ved, hvordan du vil spille, er det svært at købe spillere. Liverpool har nemt ved det, da de har et fast system. De spiller 4-3-3, og så kan du rekruttere ud fra det, siger Paul Scholes og tilføjer:
– Når du ikke har en spillestil, og det ændrer sig fra uge til uge, så er det som at smide bolde op i luften og bare sige: "dén spiller ser god ud, lad os se om ikke vi kan købe ham," lyder kritikken fra klubbens tidligere midtbanegeneral.
Manchester United er i de seneste fem kampe uden sejre. Den seneste sejr er tilbage fra midten af september, hvor man vandt med 7-0 over League One-klubben Barnsley.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
OPTAKT
OB – Randers FC
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER