Manchester Uniteds velmagtsdage hører nærmest en svunden tid til, og søndag leverede man så en ny tam indsats mod Aston Villa.
Kampen endte uden scoringer, og det ene point betyder, at Manchester United indtager 14.-pladsen i Premier League, hvilket selvsagt er langt fra der, hvor de ønsker at gøre sig gældende.
Sæsonens svingende resultater kommer ellers på bagkant af en sommer, hvor Manchester United har investeret store summer på forstærkninger og vist Erik ten Hag tillid.
Manchester United-legenden Paul Scholes er dog ved at få nok og peger på angrebet, som et af klubbens svage punkter.
– Jeg synes ikke, angrebet har den fornødne kvalitet. De mest succesfulde hold har evnerne til at score mål. Hvad har vi produceret? Fem mål i syv kampe. Hvis vi havde en tre-fire angribere, som kunne score omkring 20 mål, ville vi ramme 80 scoringer på en sæson, men det ser jeg ikke hos Manchester United, siger han ifølge Mirror og fortsætter:
– Højlund gør det fint, men scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Zirkzee… Hvad er han overhovedet? Er han 9'er eller 10'er? Scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Jeg mener, de lægger deres lid til et håb mere end i kvalitet. Og samtidig har de brugt så mange penge.
Joshua Zirkzee, Manuel Ugarte, Leny Yoro og Matthijs De Ligt er nogle af Manchester Uniteds handler denne sommer. Paul Scholes er dog i vildrede over, at nogle af dem ikke bliver brugt og peger fingre af klubbens rekrutteringsansvarlige.
– Hvis du ikke har en spillestil og ikke ved, hvordan du vil spille, er det svært at købe spillere. Liverpool har nemt ved det, da de har et fast system. De spiller 4-3-3, og så kan du rekruttere ud fra det, siger Paul Scholes og tilføjer:
– Når du ikke har en spillestil, og det ændrer sig fra uge til uge, så er det som at smide bolde op i luften og bare sige: "dén spiller ser god ud, lad os se om ikke vi kan købe ham," lyder kritikken fra klubbens tidligere midtbanegeneral.
Manchester United er i de seneste fem kampe uden sejre. Den seneste sejr er tilbage fra midten af september, hvor man vandt med 7-0 over League One-klubben Barnsley.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Højlund står til at slå personlige rekorder
LIVE: Viborg FF – FC København
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mexico kommer med markant melding om VM
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
Osula slår alle andre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER