Legende saver Manchester United midtover

Manchester United-legenden Paul Scholes er mildest talt uimponeret over Manchester Uniteds spil og rekruttering.



Manchester Uniteds velmagtsdage hører nærmest en svunden tid til, og søndag leverede man så en ny tam indsats mod Aston Villa.

Kampen endte uden scoringer, og det ene point betyder, at Manchester United indtager 14.-pladsen i Premier League, hvilket selvsagt er langt fra der, hvor de ønsker at gøre sig gældende.

Sæsonens svingende resultater kommer ellers på bagkant af en sommer, hvor Manchester United har investeret store summer på forstærkninger og vist Erik ten Hag tillid.

Manchester United-legenden Paul Scholes er dog ved at få nok og peger på angrebet, som et af klubbens svage punkter.

– Jeg synes ikke, angrebet har den fornødne kvalitet. De mest succesfulde hold har evnerne til at score mål. Hvad har vi produceret? Fem mål i syv kampe. Hvis vi havde en tre-fire angribere, som kunne score omkring 20 mål, ville vi ramme 80 scoringer på en sæson, men det ser jeg ikke hos Manchester United, siger han ifølge Mirror og fortsætter:

– Højlund gør det fint, men scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Zirkzee… Hvad er han overhovedet? Er han 9'er eller 10'er? Scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Jeg mener, de lægger deres lid til et håb mere end i kvalitet. Og samtidig har de brugt så mange penge.

Joshua Zirkzee, Manuel Ugarte, Leny Yoro og Matthijs De Ligt er nogle af Manchester Uniteds handler denne sommer. Paul Scholes er dog i vildrede over, at nogle af dem ikke bliver brugt og peger fingre af klubbens rekrutteringsansvarlige.

– Hvis du ikke har en spillestil og ikke ved, hvordan du vil spille, er det svært at købe spillere. Liverpool har nemt ved det, da de har et fast system. De spiller 4-3-3, og så kan du rekruttere ud fra det, siger Paul Scholes og tilføjer:

– Når du ikke har en spillestil, og det ændrer sig fra uge til uge, så er det som at smide bolde op i luften og bare sige: "dén spiller ser god ud, lad os se om ikke vi kan købe ham," lyder kritikken fra klubbens tidligere midtbanegeneral.

Manchester United er i de seneste fem kampe uden sejre. Den seneste sejr er tilbage fra midten af september, hvor man vandt med 7-0 over League One-klubben Barnsley.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Millionregn over ‘PC’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’