Manchester Uniteds velmagtsdage hører nærmest en svunden tid til, og søndag leverede man så en ny tam indsats mod Aston Villa.
Kampen endte uden scoringer, og det ene point betyder, at Manchester United indtager 14.-pladsen i Premier League, hvilket selvsagt er langt fra der, hvor de ønsker at gøre sig gældende.
Sæsonens svingende resultater kommer ellers på bagkant af en sommer, hvor Manchester United har investeret store summer på forstærkninger og vist Erik ten Hag tillid.
Manchester United-legenden Paul Scholes er dog ved at få nok og peger på angrebet, som et af klubbens svage punkter.
– Jeg synes ikke, angrebet har den fornødne kvalitet. De mest succesfulde hold har evnerne til at score mål. Hvad har vi produceret? Fem mål i syv kampe. Hvis vi havde en tre-fire angribere, som kunne score omkring 20 mål, ville vi ramme 80 scoringer på en sæson, men det ser jeg ikke hos Manchester United, siger han ifølge Mirror og fortsætter:
– Højlund gør det fint, men scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Zirkzee… Hvad er han overhovedet? Er han 9'er eller 10'er? Scorer han 20 mål? Det tror jeg ikke. Jeg mener, de lægger deres lid til et håb mere end i kvalitet. Og samtidig har de brugt så mange penge.
Joshua Zirkzee, Manuel Ugarte, Leny Yoro og Matthijs De Ligt er nogle af Manchester Uniteds handler denne sommer. Paul Scholes er dog i vildrede over, at nogle af dem ikke bliver brugt og peger fingre af klubbens rekrutteringsansvarlige.
– Hvis du ikke har en spillestil og ikke ved, hvordan du vil spille, er det svært at købe spillere. Liverpool har nemt ved det, da de har et fast system. De spiller 4-3-3, og så kan du rekruttere ud fra det, siger Paul Scholes og tilføjer:
– Når du ikke har en spillestil, og det ændrer sig fra uge til uge, så er det som at smide bolde op i luften og bare sige: "dén spiller ser god ud, lad os se om ikke vi kan købe ham," lyder kritikken fra klubbens tidligere midtbanegeneral.
Manchester United er i de seneste fem kampe uden sejre. Den seneste sejr er tilbage fra midten af september, hvor man vandt med 7-0 over League One-klubben Barnsley.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER