En række fremtrædende engelske medier har i de seneste dage skrevet, at Christian Eriksen i disse dage går og overvejer, hvorvidt han skal blive i Brentford eller skifte til Manchester United.
Og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville siger det en hel del om de røde djævles resultatmæssige deroute i de senere år, at Christian Eriksen tilsyneladende overvejer at blive i Brentford frem for at rykke til de 20-dobbelte engelske mestre.
På Twitter har Gary Neville således valgt at lange ud efter Manchester Uniteds amerikanske ejere, Glazer-familien, der ifølge den tidligere højre back er mere fokuserede på profit end sportslig succes.
– Det her er grunden til, at udbyttebetalingen er nødt til at stoppe i en periode. Hver eneste penny er nødt til at ryge tilbage i klubkassen, indtil klubben bliver attraktiv igen. Klubben er blevet en kirkegård for spillerne. Det er demoraliserende for kulturen i klubben, at ejerne hiver penge ud af en forretning, der fungerer dårligt, skriver Gary Neville således i sit tweet, hvor legenden henviser til Sky Sports' historie om Christian Eriksens dilemma.
Feltet af mulige destinationer for Christian Eriksen blev for nyligt indsnævret, da flere medier reporterede, at Tottenham har valgt at prioritere andre forstærkninger end danskeren.
That’s why Dividends have to stop for a period. Every penny has to go back into the club until it becomes attractive again. The club has become a graveyard for players. Culturally for owners to take 💰out of a poorly performing business is demoralising! pic.twitter.com/QseUJl8l1T
— Gary Neville (@GNev2) June 24, 2022
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’