En række fremtrædende engelske medier har i de seneste dage skrevet, at Christian Eriksen i disse dage går og overvejer, hvorvidt han skal blive i Brentford eller skifte til Manchester United.
Og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville siger det en hel del om de røde djævles resultatmæssige deroute i de senere år, at Christian Eriksen tilsyneladende overvejer at blive i Brentford frem for at rykke til de 20-dobbelte engelske mestre.
På Twitter har Gary Neville således valgt at lange ud efter Manchester Uniteds amerikanske ejere, Glazer-familien, der ifølge den tidligere højre back er mere fokuserede på profit end sportslig succes.
– Det her er grunden til, at udbyttebetalingen er nødt til at stoppe i en periode. Hver eneste penny er nødt til at ryge tilbage i klubkassen, indtil klubben bliver attraktiv igen. Klubben er blevet en kirkegård for spillerne. Det er demoraliserende for kulturen i klubben, at ejerne hiver penge ud af en forretning, der fungerer dårligt, skriver Gary Neville således i sit tweet, hvor legenden henviser til Sky Sports' historie om Christian Eriksens dilemma.
Feltet af mulige destinationer for Christian Eriksen blev for nyligt indsnævret, da flere medier reporterede, at Tottenham har valgt at prioritere andre forstærkninger end danskeren.
That’s why Dividends have to stop for a period. Every penny has to go back into the club until it becomes attractive again. The club has become a graveyard for players. Culturally for owners to take 💰out of a poorly performing business is demoralising! pic.twitter.com/QseUJl8l1T
— Gary Neville (@GNev2) June 24, 2022
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW