En række fremtrædende engelske medier har i de seneste dage skrevet, at Christian Eriksen i disse dage går og overvejer, hvorvidt han skal blive i Brentford eller skifte til Manchester United.
Og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville siger det en hel del om de røde djævles resultatmæssige deroute i de senere år, at Christian Eriksen tilsyneladende overvejer at blive i Brentford frem for at rykke til de 20-dobbelte engelske mestre.
På Twitter har Gary Neville således valgt at lange ud efter Manchester Uniteds amerikanske ejere, Glazer-familien, der ifølge den tidligere højre back er mere fokuserede på profit end sportslig succes.
– Det her er grunden til, at udbyttebetalingen er nødt til at stoppe i en periode. Hver eneste penny er nødt til at ryge tilbage i klubkassen, indtil klubben bliver attraktiv igen. Klubben er blevet en kirkegård for spillerne. Det er demoraliserende for kulturen i klubben, at ejerne hiver penge ud af en forretning, der fungerer dårligt, skriver Gary Neville således i sit tweet, hvor legenden henviser til Sky Sports' historie om Christian Eriksens dilemma.
Feltet af mulige destinationer for Christian Eriksen blev for nyligt indsnævret, da flere medier reporterede, at Tottenham har valgt at prioritere andre forstærkninger end danskeren.
That’s why Dividends have to stop for a period. Every penny has to go back into the club until it becomes attractive again. The club has become a graveyard for players. Culturally for owners to take 💰out of a poorly performing business is demoralising! pic.twitter.com/QseUJl8l1T
— Gary Neville (@GNev2) June 24, 2022
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: AGF forlænger med profil
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT