Legende udtrykker bekymring over Eriksen

Ifølge Paul Scholes bør Manchester United beholde lejesvenden Marcel Sabitzer, idet der er visse kampe i sæsonen, hvor det ikke er forsvarligt at bruge både Christian Eriksen og Bruno Fernandes.



Marcel Sabitzer blev torsdag dobbelt målscorer for Manchester United, og allerede inden Europa League-kampen mod Sevilla fik den østrigske lejesevend et par rosende ord med på vejen fra Paul Scholes. 

Ifølge midtbanelegenden er Erik ten Hag nemlig nødt til at have en anderledes type midtbanespiller til rådighed, når Manchester United møder store hold som Manchester City og Liverpool. 

– Han vil være en af dem, der vil kunne bruges i de her større kampe. Vi havde folk som Darren Fletcher og John O'Shea, der blev sendt ind på midtbanen. Ægte atleter, og det var helt genialt at få dem ind til at sætte sig igennem overfor modstanderen. Man er bekymret over Eriksen og Fernandes i den slags situationer, men såden en som Sabitzer kan man stole på, lød det, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

Erik ten Hags foretrukne midtbanetrio er Casemiro, Christian Eriksen og Bruno Fernandes, men ifølge Paul Scholes mangler den trio noget defensiv pondus. 

– Jeg mener, at det i visse kampe er den stærkeste trio. Jeg er dog bekymret for den midtbane i forhold til det defensive, især når man møder hold som Manchester City og Liverpool, lyder det fra Paul Scholes. 

– Jeg synes, at vi har brug for to defensive midtbanespillere i de større kampe, og jeg tror, at træneren vil have lært dette af denne sæson. Den midtbane kan bruges imod alle andre hold i ligaen, for de er kloge nok. 

– Eriksen er klog nok, og vi ved, hvad Casemiro bidrager med på den position. Han organiserer alt omkring sig og han kan diktere spillet derfra, mens Bruno også falder tilbage. Det er en stærk midtbane. Det kan blive midtbanen, der kæmper med om mesterskabet i de næste sæsoner.

Manchester United lejede Marcel Sabitzer af Bayern München i januar, og det er endnu uvist, om den engelske klub vælger at hente østrigeren permanent. 





– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM




► LIVE

LIVE: Debuterede bag lukkede døre

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

FC København bekræfter transfer

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Premier League-klub sat til salg

FC Nordsjælland – OB

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL

Tyrkiet fyrer landstræner

Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Journalist åbner for chokskifte

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger