Leicester City har åbnet den helt store pengepung og købt Victor Kristiansen i FC København.
Premier League-klubben har store skadesproblemer på venstre back, hvor man er uden James Justin og Ryan Bertrand, hvilket efterlader dem med Luke Thomas, som klubbens eneste naturlige mulighed på positionen.
Her vil Victor Kristiansen med det samme kunne øge konkurrencen, hvis altså man har tænkt sig at bruge ham fra første fløjt.
– Leicesters rekruttering har været fuldstændig fantastisk de seneste år, så måske har de endnu en diamant i folden nu. Det er en no brainer, for hvis han får chancen på lørdag, så kan det være, at han gør det godt og dermed giver Luke Thomas konkurrence.
– Det kan også være, at han må vente på sin chance eller også kan han ryge ud på lån. Det er svært at spå om, men købet er en no brainer, fordi han er så ung. Han er ikke i slutningen af 20'erne, så han har mere tålmodighed. Hans prioritet er, at være en del af Premier League, og derfor er det en god signing, siger klubbens tidligere angriber Tony Cottee til Extra-Time.
Lørdag spiller Leicester City mod Walsall i FA Cuppen, og her spår lokalmediet Leicester Mercury, at Victor Kristiansen kan få chancen fra start foran Luke Thomas.
– Han (Luke Thomas) har spillet meget, og det har været en test for ham. Jeg ser frem til forstærkningen. Man vil ikke bare have en til at udfylde et hul nu, fordi når de skadede spillere kommer tilbage fra skader, så har man for mange til positionen. Med tanke på de penge, som man har brugt på Kristiansen, så må man have vurderet ham højt, siger Leicesters tidligere forsvarsspiller Matt Elliott.
Prisen på 20-årige Victor Kristiansen kan angiveligt beløbe sig helt op til 150 millioner kroner, som ryger i foret på FC København, hvis forskellige klausuler bliver opfyldt. I Leicester er det mange penge, men klubbens tidligere målkonge har stor tro på danskeren.
– Han er kun 20 år, og han har en uvurderlig erfaring mod topmodstandere. Han har spillet for alle Danmarks ungdomslandshold. Han er fuld af power, men jeg ved ikke så meget om ham, andet end hvad jeg har set på YouTube. Han er en stærk fyr, har gode indlæg og så er det bare godt med et nyt ansigt i omklædningsrummet, siger Iwan Stowert og bliver fulgt op af Tony Cottee.
– Hvis du vil vinde noget i fodbold, så skal du have en god målmand og en god forsvarslinje, og her kræver det også, at backerne forsvarer. De kan ikke bare være gode offensivt, og her er det et godt tegn, at han gerne vil forsvare.
Victor Kristiansen har skrevet under på en lang kontrakt med Leicester frem til sommeren 2028. Han skifter til Premier League efter flere gode sæsoner i FC København, hvor han udviklede sig til en af holdets bærende profiler.
Mandag trænede han for første gang med sine nye holdkammerater, mens han i weekenden overværede Leicester spille uafgjort mod Brighton. Hans konkurrent på venstre back Luke Thomas assisterede i opgøret.
LIVE
TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub
United eller Liverpool? Køb billetter her
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TOPNYHED
Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
MEDIE
Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Målmand på boligjagt i København
INTERVIEW
Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
KARAKTERER
Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!
Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb
AVIS
Ingen kontakt med AGF
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
Medie: Betaler 11 millioner kroner
HELT VILDT
Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
HELT VILDT
Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
HELT VILDT