Legender hylder købet af Victor Kristiansen

Tre tidligere Leicester-legender er meget begesjtret for indkøbet af Victor Kristiansen. Det fortæller de i Leicester City-programmet Extra-Time.



Leicester City har åbnet den helt store pengepung og købt Victor Kristiansen i FC København.

Premier League-klubben har store skadesproblemer på venstre back, hvor man er uden James Justin og Ryan Bertrand, hvilket efterlader dem med Luke Thomas, som klubbens eneste naturlige mulighed på positionen.

Her vil Victor Kristiansen med det samme kunne øge konkurrencen, hvis altså man har tænkt sig at bruge ham fra første fløjt.

– Leicesters rekruttering har været fuldstændig fantastisk de seneste år, så måske har de endnu en diamant i folden nu. Det er en no brainer, for hvis han får chancen på lørdag, så kan det være, at han gør det godt og dermed giver Luke Thomas konkurrence.

– Det kan også være, at han må vente på sin chance eller også kan han ryge ud på lån. Det er svært at spå om, men købet er en no brainer, fordi han er så ung. Han er ikke i slutningen af 20'erne, så han har mere tålmodighed. Hans prioritet er, at være en del af Premier League, og derfor er det en god signing, siger klubbens tidligere angriber Tony Cottee til Extra-Time.

Lørdag spiller Leicester City mod Walsall i FA Cuppen, og her spår lokalmediet Leicester Mercury, at Victor Kristiansen kan få chancen fra start foran Luke Thomas.

– Han (Luke Thomas) har spillet meget, og det har været en test for ham. Jeg ser frem til forstærkningen. Man vil ikke bare have en til at udfylde et hul nu, fordi når de skadede spillere kommer tilbage fra skader, så har man for mange til positionen. Med tanke på de penge, som man har brugt på Kristiansen, så må man have vurderet ham højt, siger Leicesters tidligere forsvarsspiller Matt Elliott.

Prisen på 20-årige Victor Kristiansen kan angiveligt beløbe sig helt op til 150 millioner kroner, som ryger i foret på FC København, hvis forskellige klausuler bliver opfyldt. I Leicester er det mange penge, men klubbens tidligere målkonge har stor tro på danskeren.

– Han er kun 20 år, og han har en uvurderlig erfaring mod topmodstandere. Han har spillet for alle Danmarks ungdomslandshold. Han er fuld af power, men jeg ved ikke så meget om ham, andet end hvad jeg har set på YouTube. Han er en stærk fyr, har gode indlæg og så er det bare godt med et nyt ansigt i omklædningsrummet, siger Iwan Stowert og bliver fulgt op af Tony Cottee.

– Hvis du vil vinde noget i fodbold, så skal du have en god målmand og en god forsvarslinje, og her kræver det også, at backerne forsvarer. De kan ikke bare være gode offensivt, og her er det et godt tegn, at han gerne vil forsvare.

Victor Kristiansen har skrevet under på en lang kontrakt med Leicester frem til sommeren 2028. Han skifter til Premier League efter flere gode sæsoner i FC København, hvor han udviklede sig til en af holdets bærende profiler.

Mandag trænede han for første gang med sine nye holdkammerater, mens han i weekenden overværede Leicester spille uafgjort mod Brighton. Hans konkurrent på venstre back Luke Thomas assisterede i opgøret.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Det er aldrig sket før

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Kan koste Brøndby flere millioner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ringet op af Brøndby-træner

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Ivan Toney klar på choktransfer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Brøndby IF – Sønderjyske

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne