Leicester City har åbnet den helt store pengepung og købt Victor Kristiansen i FC København.
Premier League-klubben har store skadesproblemer på venstre back, hvor man er uden James Justin og Ryan Bertrand, hvilket efterlader dem med Luke Thomas, som klubbens eneste naturlige mulighed på positionen.
Her vil Victor Kristiansen med det samme kunne øge konkurrencen, hvis altså man har tænkt sig at bruge ham fra første fløjt.
– Leicesters rekruttering har været fuldstændig fantastisk de seneste år, så måske har de endnu en diamant i folden nu. Det er en no brainer, for hvis han får chancen på lørdag, så kan det være, at han gør det godt og dermed giver Luke Thomas konkurrence.
– Det kan også være, at han må vente på sin chance eller også kan han ryge ud på lån. Det er svært at spå om, men købet er en no brainer, fordi han er så ung. Han er ikke i slutningen af 20'erne, så han har mere tålmodighed. Hans prioritet er, at være en del af Premier League, og derfor er det en god signing, siger klubbens tidligere angriber Tony Cottee til Extra-Time.
Lørdag spiller Leicester City mod Walsall i FA Cuppen, og her spår lokalmediet Leicester Mercury, at Victor Kristiansen kan få chancen fra start foran Luke Thomas.
– Han (Luke Thomas) har spillet meget, og det har været en test for ham. Jeg ser frem til forstærkningen. Man vil ikke bare have en til at udfylde et hul nu, fordi når de skadede spillere kommer tilbage fra skader, så har man for mange til positionen. Med tanke på de penge, som man har brugt på Kristiansen, så må man have vurderet ham højt, siger Leicesters tidligere forsvarsspiller Matt Elliott.
Prisen på 20-årige Victor Kristiansen kan angiveligt beløbe sig helt op til 150 millioner kroner, som ryger i foret på FC København, hvis forskellige klausuler bliver opfyldt. I Leicester er det mange penge, men klubbens tidligere målkonge har stor tro på danskeren.
– Han er kun 20 år, og han har en uvurderlig erfaring mod topmodstandere. Han har spillet for alle Danmarks ungdomslandshold. Han er fuld af power, men jeg ved ikke så meget om ham, andet end hvad jeg har set på YouTube. Han er en stærk fyr, har gode indlæg og så er det bare godt med et nyt ansigt i omklædningsrummet, siger Iwan Stowert og bliver fulgt op af Tony Cottee.
– Hvis du vil vinde noget i fodbold, så skal du have en god målmand og en god forsvarslinje, og her kræver det også, at backerne forsvarer. De kan ikke bare være gode offensivt, og her er det et godt tegn, at han gerne vil forsvare.
Victor Kristiansen har skrevet under på en lang kontrakt med Leicester frem til sommeren 2028. Han skifter til Premier League efter flere gode sæsoner i FC København, hvor han udviklede sig til en af holdets bærende profiler.
Mandag trænede han for første gang med sine nye holdkammerater, mens han i weekenden overværede Leicester spille uafgjort mod Brighton. Hans konkurrent på venstre back Luke Thomas assisterede i opgøret.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG