Pierre-Emile Højbjerg er en stor profil i Tottenham, men ovenpå søndagens nederlag til Chelsea er flere legender kritiske over for danskerens aktion i forbindelse med et mål.
N’Golo Kante bragte således Chelsea foran med to efter godt 10 minutter af anden halvleg. Tottenhams midtbanespiller Giovani Lo Celso mistede bolden tæt på eget felt, hvorefter bolden blev spillet ind til N’Golo Kante, der stod meget fri og med et afrettet langskud sendte bolden i kassen.
I situationen stod Pierre-Emile Højbjerg nemlig på kanten af eget felt, hvor han i stedet skulle have presset Chelsea-stjernen. Det mener den tidligere Liverpool-spiller og -træner Graeme Souness.
– Det opsummerer Spurs. Bolden kommer ud. Giovani Lo Celso ved ikke, hvor han er og mister boldbesiddelsen nemt. N’Golo Kante har for meget tid. Det er der, Pierre-Emile Hojbjerg skal være – kom ud til bolden. Kom ud af feltet og sæt boldholderen under pres. Det er grundlæggende ting, siger Graeme Souness ifølge talkSPORT på Sky Sports.
Roy Keane var ligeledes kritisk over for danskeren i situationen:
– Du skal blive i kampen. Du kommer selvfølgelig til at være under pres mod Chelsea. Landsholdsspillere – hvorfor går du ikke ud og stopper skuddet? Der er ingen undskyldninger. Det var faren. Du skal blive i kampen. Du bliver i kampen ved at gøre de grundlæggende ting. Det lærer man, når man er fem år, lyder det fra Manchester United-legenden ifølge mediet.
I selvsamme kamp blev en anden dansker, Andreas Christensen, til gengæld fremhævet positivt – læs mere her.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
INTERVIEW
