Pierre-Emile Højbjerg er en stor profil i Tottenham, men ovenpå søndagens nederlag til Chelsea er flere legender kritiske over for danskerens aktion i forbindelse med et mål.
N’Golo Kante bragte således Chelsea foran med to efter godt 10 minutter af anden halvleg. Tottenhams midtbanespiller Giovani Lo Celso mistede bolden tæt på eget felt, hvorefter bolden blev spillet ind til N’Golo Kante, der stod meget fri og med et afrettet langskud sendte bolden i kassen.
I situationen stod Pierre-Emile Højbjerg nemlig på kanten af eget felt, hvor han i stedet skulle have presset Chelsea-stjernen. Det mener den tidligere Liverpool-spiller og -træner Graeme Souness.
– Det opsummerer Spurs. Bolden kommer ud. Giovani Lo Celso ved ikke, hvor han er og mister boldbesiddelsen nemt. N’Golo Kante har for meget tid. Det er der, Pierre-Emile Hojbjerg skal være – kom ud til bolden. Kom ud af feltet og sæt boldholderen under pres. Det er grundlæggende ting, siger Graeme Souness ifølge talkSPORT på Sky Sports.
Roy Keane var ligeledes kritisk over for danskeren i situationen:
– Du skal blive i kampen. Du kommer selvfølgelig til at være under pres mod Chelsea. Landsholdsspillere – hvorfor går du ikke ud og stopper skuddet? Der er ingen undskyldninger. Det var faren. Du skal blive i kampen. Du bliver i kampen ved at gøre de grundlæggende ting. Det lærer man, når man er fem år, lyder det fra Manchester United-legenden ifølge mediet.
I selvsamme kamp blev en anden dansker, Andreas Christensen, til gengæld fremhævet positivt – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
England – DR Congo
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
