Pierre-Emile Højbjerg er en stor profil i Tottenham, men ovenpå søndagens nederlag til Chelsea er flere legender kritiske over for danskerens aktion i forbindelse med et mål.
N’Golo Kante bragte således Chelsea foran med to efter godt 10 minutter af anden halvleg. Tottenhams midtbanespiller Giovani Lo Celso mistede bolden tæt på eget felt, hvorefter bolden blev spillet ind til N’Golo Kante, der stod meget fri og med et afrettet langskud sendte bolden i kassen.
I situationen stod Pierre-Emile Højbjerg nemlig på kanten af eget felt, hvor han i stedet skulle have presset Chelsea-stjernen. Det mener den tidligere Liverpool-spiller og -træner Graeme Souness.
– Det opsummerer Spurs. Bolden kommer ud. Giovani Lo Celso ved ikke, hvor han er og mister boldbesiddelsen nemt. N’Golo Kante har for meget tid. Det er der, Pierre-Emile Hojbjerg skal være – kom ud til bolden. Kom ud af feltet og sæt boldholderen under pres. Det er grundlæggende ting, siger Graeme Souness ifølge talkSPORT på Sky Sports.
Roy Keane var ligeledes kritisk over for danskeren i situationen:
– Du skal blive i kampen. Du kommer selvfølgelig til at være under pres mod Chelsea. Landsholdsspillere – hvorfor går du ikke ud og stopper skuddet? Der er ingen undskyldninger. Det var faren. Du skal blive i kampen. Du bliver i kampen ved at gøre de grundlæggende ting. Det lærer man, når man er fem år, lyder det fra Manchester United-legenden ifølge mediet.
I selvsamme kamp blev en anden dansker, Andreas Christensen, til gengæld fremhævet positivt – læs mere her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Bayern München er i pokalfinalen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
