Pierre-Emile Højbjerg er en stor profil i Tottenham, men ovenpå søndagens nederlag til Chelsea er flere legender kritiske over for danskerens aktion i forbindelse med et mål.
N’Golo Kante bragte således Chelsea foran med to efter godt 10 minutter af anden halvleg. Tottenhams midtbanespiller Giovani Lo Celso mistede bolden tæt på eget felt, hvorefter bolden blev spillet ind til N’Golo Kante, der stod meget fri og med et afrettet langskud sendte bolden i kassen.
I situationen stod Pierre-Emile Højbjerg nemlig på kanten af eget felt, hvor han i stedet skulle have presset Chelsea-stjernen. Det mener den tidligere Liverpool-spiller og -træner Graeme Souness.
– Det opsummerer Spurs. Bolden kommer ud. Giovani Lo Celso ved ikke, hvor han er og mister boldbesiddelsen nemt. N’Golo Kante har for meget tid. Det er der, Pierre-Emile Hojbjerg skal være – kom ud til bolden. Kom ud af feltet og sæt boldholderen under pres. Det er grundlæggende ting, siger Graeme Souness ifølge talkSPORT på Sky Sports.
Roy Keane var ligeledes kritisk over for danskeren i situationen:
– Du skal blive i kampen. Du kommer selvfølgelig til at være under pres mod Chelsea. Landsholdsspillere – hvorfor går du ikke ud og stopper skuddet? Der er ingen undskyldninger. Det var faren. Du skal blive i kampen. Du bliver i kampen ved at gøre de grundlæggende ting. Det lærer man, når man er fem år, lyder det fra Manchester United-legenden ifølge mediet.
I selvsamme kamp blev en anden dansker, Andreas Christensen, til gengæld fremhævet positivt – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal enige med stjerne, men…
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
