Ro på: Slet ingen ballade om Kasper Schmeichel

The Athletic-journalist, der følger Leicester City tæt, mener ikke, at der skal lægges for meget i Kasper Schmeichels bænkplads søndag.



Leicester City leverede noget af en overraskelse, da de annoncerede deres startopstilling til søndagens kamp mod Watford. Efter at have været i startopstillingen i 149 kampe i træk var Kasper Schmeichel pludselig bænket af Brendan Rodgers.

I stedet stod reservemålmand Danny Ward sin første ligakamp for Leicester efter mere end fire år i klubben.

Kasper Schmeichels bænkning kommer i kølvandet på, at den danske landsholdsstjerne er blevet sat i forbindelse med et skifte til Newcastle United. Men at tænke i en sammenhæng mellem de to ting vil være at lægge for meget i bænkningen, mener Rob Tanner, der dækker Leicester City tæt for The Athletic.

– Jeg tror ikke, det siger så meget (om Schmeichels fremtid i klubben). Danny Ward er en fin målmand og viser det jævnligt, når han spiller for Wales, men han har måttet vente næsten fire sæsoner for at få sin Premier League-debut for Leicester. Dét siger meget om Schmeichels form og hans status i klubben. Han er kaptajnen og lederen.

– Jeg tror ikke, at Rodgers før har haft mulighed for at give Ward en chance i slutningen af en sæson, for indtil denne sæson har Leicester altid haft noget at spille for til sidst, så derfor har Schmeichel altid spillet, fortæller Rob Tanner til Tipsbladet.

Men Schmeichel er 35 år og fylder 36 i november. Er der en fornemmelse af, at Danny Ward eller endda Daniel Iversen potentielt allerede til næste sæson kunne tage over som førstevalget i målet?

– Ikke denne sommer, medmindre der sker noget drastisk. Schmeichel forbliver førstevalget næste sæson. Men jeg tror, ​​Rodgers har et øje på fremtiden. Danny Ward er i sin bedste alder nu, og Daniel Iversen er et spændende talent.

– Jeg tror, ​​de er fremtiden for Leicester, men Schmeichel er en Leicester-legende og vil altid være det. Når han beslutter sig for, at han vil have en ny udfordring, vil han få en flot afsked. Det er jeg sikker på, siger Rob Tanner og tilføjer, at den afsked nok ikke kommer til sommer:

– Næste sommer, i 2023, er tiden måske inde for, at han påtager sig en ny udfordring, hvis han vil. Indtil da vil han være førstevalget i Leicester.

Schmeichel er også blevet kritiseret for sine præstationer. Har han underpræsteret, som nogle har hævdet, og er den her bænkning måske et forsøg på at give ham et wakeup call?

– Nej, det mener jeg ikke. Han har ofte produceret nogle vidunderlige redninger i denne sæson. Det er hans styrke, hans shotstopping.

– Jeg tror, ​​at nogle fans har stillet spørgsmålstegn ved hans præstationer på grund af Leicesters forfærdelige statistik med at indkassere fra dødbolde. Kasper kommer ikke ud fra linjen og dominerer det lille felt. Men han har aldrig været den type målmand, så jeg er ikke sikker på, at det virkelig er et problem nu.

– Så længe forsvarerne ved, at han ikke kommer, så er de ikke usikre. De skal bare forsvare dødbolden. Det har de ikke gjort godt nok i denne sæson. De angriber ikke bolden. Målet de indkasserede i Watford i går, med Ward i målet, var jo også fra et hjørne.

Endvidere tilføjer Rob Tanner, at historien ligesom i Danmark også blev til en stor historie i det engelske, men at Brendan Rodgers forklaring om at give Danny Ward nogle tiltrængte minutter har nedspillet episoden.   





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job